Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Cum'a Hutbesi: "Allah'a kaçın..."
MesajGönderilme zamanı: 17.04.09, 09:40 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 13.03.09, 06:08
Mesajlar: 291
Bismillahirrahmanirrahim,

Ey müminler…

Bu Cuma 1423. hicri senemizin son cumasıdır. Haberi olan insan çok az, yeni yılımız Salı günü geliyor. Salı günü dediğimizde yeni ay doğar ki bizde aşır ayı derler ona. Muharrem ayı bu 12. ayıdır hicri senemizin; ay hesabıyla olan senemizin. Ötekisi efrencidir, o da güneşe göredir; bu aya göre olandır. 1423 yıl üzerinden geçmiştir Peygamber as.ın Mekke-i Mükerreme’den Medine-i Münevvere’ye hicretinden bu yana. 3 gün sonra da 1428 senesi girecektir.

Subhanallah. Biz ahir zaman ümmetlerinin de ahirinde gelmiş olan ümmetleriz. Her senenin ayrı bir hüviyeti var; kopya değil, geçen senenin kopyası gelecek değil. Ve bu senenin yükü başkadır; getireceği başkadır, göstereceği başkadır.

Biz Allah’a şükreder ve hamd ederiz ki Lailahe illallah Seyyidina Muhammedun Resulullah diye iman etmişiz. İmanımızın iktizası Cenab-ı Hak’tan bize gelene inandık. Cenab-ı peygamberin bize bildirdiklerine de inandık. Efendimiz saaadetle buyurmuştur tabii, insanoğlu ibadet için yaratılmıştır. Dünya için yaratılmadı; yani bu insanlar şimdi Allah’ı unutup ta dünyaya hizmetkarlık yapmakla bir yere varacakları yok. Lakin yolu şaşırmışlar. Niçin yaratıldıklarının farkında değiller. Dünyada yaratılışımızın nedeni Allah’a kulluk için ibadet için. “Siz ibadetinizi yapınız, rızkınızı ben size kolay yoldan gönderirim.”

Eskiden iki dönüm ekerdi; ambarları taşar, dökülürdü. Şimdi 200 dönüm eker; ambara birşey koyamaz. Niçin ? Avrupalıya makine parası yetiştirecek, parça parası, benzin parası yetiştirecek; çalışacak esir gibi… 200 dönüm ekecek. Ne karnı doyar, ne de gözü doyar. İsrafın içerisinde kalır; ambarını dolduramaz. Ötekisi kara sabanla ekerdi. Karasabanın aleyhinde neler söylemediler. Eeee, karasaban ta Adem peygamberimizin zamanından itibaren yürüdü ve sabanı sürmeye Cenab-ı Allah öküzleri halk eyledi. Daha hızlı sürmekte bir fayda olsaydı insan oğluna daha süratle daha kuvvetli bir hayvan yaratır, onunla çabuk çabuk sürdürür, dünyada sürülmedik yer bırakmazdı; değil mi?...
Adım adım her adımında
“Bismillahirrahmanirrahim”
“Allahümme mağfirlena verhamna…”
“Ya Rabbi kurda-kuşa verdiğin rızkın içerisinden bize de ver; yalnız kendimiz için değil, ehlimiz için, fakir-fukara için de senin yolunda vermek için ekiyorum, biçiyorum…” diye söyleyerek de. Bir dane düşer; yedi kardeş olur, üzerinde 700 dane olurdu.
“-Eeee, Şeyh efendi senin kafan yetmiyor..”
“-Senin kafan ne be?..”
Kafanı değiştir…
Benim kafam eski insan kafasıdır; sen hangi hayvanın kafasını beğendin ki değiştirdin başka kafaya?
Böyle müdafaa ediyor ve insanlarımız bu israfın içerisinde batmış ezilip gidiyorlar; ne karınları ve ne de gözleri doyuyor. Allah tayin etmiş: “Biz sizin rızkınızı tayin ettik; rızkınız azalmaz-çoğalmaz. Eziyetini çekersin, çünkü ibadetten gerisin. Eziyet altında çalışırsın. Çok yiyeceksin; yiyemezsin. Yığarsın, yiyemezsin; yığarsın bir kazayla gider.
Bizim inancımız, işte bir sene şimdi geçiyor; son günü Peygamberimizin şanı “Senenin son günü oruç tutunuz” diyor. Oruçla kapansın sizin geçen gününüz; çünkü kıyamet gününde geldiğinde şehadet edecek; şefaat edecek bize. Son günü oruç tutunuz; ölmezsiniz, korkmayın; ertesi günde yeni senedir. Teberrüken, muharrem ayıdır Allah’ın huzurunda kıymetli bir aydır, onun hürmetine Allah rızası için, o günde ağzınızı mühürleyiniz. “Sonunda ve başlangıcında bir kimse oruç tutsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş sevabı alır” dedi Peygamber a.s. Bizden söylemesi. “Kafasına vur da bunlara ibadet ettir” demedi Cenab-ı Allah…
Yok, aklınızı kullanırsanız kullanın; aklını kullanmayan dörtayaklı sınıfına girer.
Bu hale niçin girdik biz. Sokaklara dökülüyoruz, bağırıyoruz.
Rızkın artmaz, Cenab-ı Hakk azametle buyuruyor Kur’an-ı Kerim’de:
“Her kim bizi unutursa bizim zikrimizi bırakırsa onu sıkı bir hayata mahkum ederiz” yani, çok zahmetle bir hayat sürdürürüz ona, ezilirler.

Bu zamanda hükümetler boyuna der ki: “Kemerleri sıkın.” Bre kemerleri sıka-sıka beller karıncanın beline döndü. Kemeri sık, haramlara ve israfa düşmemek için.
Lakin ne yapalım dininize itibar ettiğimiz yok! Allah kelamı dinlediğimiz yok; Peygamber nasihatı tuttuğumuz yok. Şeytan pazarı olmuş dünya; her yerde şeytanın dellalları çok, reklamcısı çok. Hiçbir yerde ağzını açıp “Allah” diyemezsin hemen mahkum ederler seni; seni kovalarlar: “Sen çağdışı adamsın, bizim gibi çağdaşların içinde sen ne yaşarsın? Git kabristana…”
Gideceksin canım benden evvel. Gidecekler çok, çok gönderilecek. Böyle olduğu için sıkı bir hayat. “Hayat şartları dayanılmaz” diyor; “dayanılmaz hayat şartlarından dolayı filan kimse beynine kurşun sıktı öldü. Filan kimse iflas etti beynine kurşun sıkıp gitti.”
Haaa oraya geliyor. Tatlı canına kıymaya kadar götürüyor Allah’tan uzaklaşmak.
Allah’tan uzaklaşan adam herşeyi yapar.
Allah’ı bilen kimse “Allah beni görüyor”, “Allah beni biliyor” der. “Allah yaptığıma şahiddir” dediği vakitte kendisini toplar. Onun için iman ediniz; Allah’a inanınız.
“Allahu nazıri, Allahu şahidi, Allahu mai…” diyerekten evliyaların sözleri vardır.
“Allah bana nazar ediyor; Allah benim yaptığıma da şahid oluyor; Allah benimle beraberdir”… Böyle inanan adam kötülük yapamaz; şeytanın arkasında gidemez.
Lakin bunu unutturduk biz. Unutturduk, cezasını çekiyoruz. Bir zaman gelecek Peygamber a.s. “Baştakiler ahaliye lanet okuyacak; ahali de baştakilere lanet okuyacak o zaman içinde….” Bilmem, siz daha iyi bilirsiniz. “Lanetlenen iki tarafa da lanet olsun” diyor; o ona, o da ona.
Eee, baştaki senden bıktı sen ondan bıktın. Ne yapacaksın?
Ne talihsiz adamız; biz gül gibi geçinirken bu millet bizim aleyhimize niye kıyam etsin, lanet okusun?
Ahali de “bu lanet olasıcalar” diye onlar da bütün dünyada ortalık böyle altüsttür; çünkü Allah nizamını kabul etmeyenler buna mahkumdur, lanetlenmişlerdir.
Lanet milletin üzerine olanca ağırlığını, zulmeti indirir; ne rahatları kalır ne huzurları kalır. Her gece kalktığında, “İç reis-başkan iç de rahat uyuyasın; çünkü uyumazsan sabaha kadar deli olacaksın, çünkü sabah seni gene tutacak seni bir tarafa…”
Uyku gözlerine haram oldu çok kimselerin düşünmekten.
Ne düşünürsün yahu Allah’ı düşün. Niçin yaratıldığını ne için bulunduğunu düşün.

Yeni senenin hüviyeti başkadır. Her günün bir de hüviyeti vardır. Sene hangi günde başlarsa o günün bir hususiyeti vardır.

Subhanallah.
Yevmuselase yevmu dem.
Eski tarihlerimizde, kitaplarımızda bildiriliyor ki Salı günü yevm-i demdir; kan günüdür.
Eskiden burada hükümetlerde idam mahkumlarını Salı günü asarlardı; başka gün asmazlardı. İdam infazı salıya. Dem kan, kan akıtılacak kanla dünyanın bulanacağı bir sene olacak diye işaret ediliyor yevm-i sülase. Yani Salı günü berbat bir başlangıç… Allah’a sığındık.
Bu gelecek senenin içerisinde gelecek olan vukuattan Allah’a sığınırız.
Biz bildiğimizi söyleriz. Sizin yanınızda başka bildiğiniz varsa, bir esasınız varsa, itiraz edecek noktanız varsa siz kendiniz bilirsiniz. Lakin biz bildiğimizi söyleriz. Sakınınız gelen yıldan.
Allahu zülcelal buyuruyor: “Bir gün gelecek insanlar nereye kaçalım…”
Çok yerden haber geliyor: “Şeyh efendi, nereye gidelim?” Bir yere gitme olduğun yerde dur; Allah ile ol korkma!... Senin kapına seni muhafaza için melaike iner, muhafaza eder. Kaçacak yer yok. Nereye kaçar? Cevabını veriyor: “Allah’a kaç.” Başka kaçacak yer yok. O ateş geldiği vakitte yakar gider. Kaçacak yer yok; dur, ilahi hüküm senin hakkında neyse onu infaz edecektir. Gidecek kimselerdensen seni götürür, gitmeyecek kimselerdense senin üzerine muhafaza tayin eder; durursun…
Namazsız gün geçirme; tehlikedir. Secdesiz gün geçirme tehlikedir. Çünkü secde etmeyenlerin çoğu ölecektir bu harbın içerisinde.
Bazı papazlar söylüyor, bazı papazların haberi de yok; onların kitaplarında da yazar çünkü; “kıyamet gününde büyük muharebe olacak” diye yazar.

Şimdi cahil olmuş onların çoğu da…
Yahu kendi kitabına bir bak ta söyle; yahudiler öyle, hristiyanlar öyle, müslümanlar hiç ağzını açmaz.
Hadis kitaplarında ahir zamanda olacak fitneler hakkında, kıyamet alametleri hakkında ayrı kitaplar, Peygamber efendimizin mübarek sözleri derlenmiştir. Ona bakıp ağzını açan yok.
Eee, süre süre geldik; onun üzerine ne söylemezsin? Korkma. Söyle!... Korkarsan, sana birşey dokunursa kurtaramaz. Başın gitmese elin gider; elin gitmese ayağın gider; sakat kalırsın ama çoğunun başı gidecek. Çünkü bu hiç akla-fikre gelinmedik bir muharebedir.
Herkes bağırıp çağırıp diyor ki: “İstemeyiz.”
“İstemeyiz” diyorsun ama senin yaptığının fiillerin onu davet ediyor. “Gel üzerime…” diyor.
Çünkü sen şeytana işliyorsun; şeytana çalıştığın vakitte şeytan sana rahmet indirecek değil ya…
Allah’a işlesen Allah’ın rahmeti gelecek sana.
Onun için ey müminler ibadete, çoluk-çocuğunuza dikkat edin.
Hakk yolunu bırakma; Hakk yolu cennet yoludur. Cennet yolunda olanlar selamettedir, olmayanların hepsi tehlikededir.
Lailaleilallah hasni
İman ve İslam kalası kalamdır.
İmana ve İslam’a gelip benim kalama sığınanları ben sığındırırım; dışarda kalanlara korku var.

Ya Rabbi sen bu millete, bu insanımıza doğru yolu gösterecek kullarını gönder. Helak olmadan bizi kurtaracak kullarını gönder. Rehberini evliyalarını gönder !..
Ya Rabbi, biz aciz kaldık; sözümüz buradan dışarı yetişmiyor.
Ya Allah sen tedarikte bulun; bizim tedarikimiz sende ya Allah…
Tövbe ya Rabbi; Tövbe estağfirullah…

Cenab-ı Hakk ümmet-i Muhammed’i, mü’min kullarını hıfz u emanında tutsun…

[ Hz. Şeyh M. Nazım el-HAQQANÎ ]

28 Şubat 2003
26 Zilhicce 1423
Cuma
Güzelyurt - KKTC


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye