Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: MEKTUBLAR / Hz. Şeyh Muhammed Es'ad Erbilî -Q-
MesajGönderilme zamanı: 04.03.09, 10:15 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03.01.09, 22:40
Mesajlar: 926
Hz. Şeyh Muhammed Es'ad Erbilî (k.s.)un Bazı Mektubları

_________________
" Hayrlar Feth Olsun ; Şerler Def Olsun !.."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: MEKTUBLAR / Hz. Şeyh Muhammed Es'ad Erbilî -Q-
MesajGönderilme zamanı: 04.03.09, 10:17 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03.01.09, 22:40
Mesajlar: 926
dua yazdı:
Hz. Şeyh Muhammed Es'ad Erbilî (k.s.) Mektubatı'ndan;

ALİM VE MÜRŞİDLERİN VAZİFELERİ

İlim ve kudret sahibi kainatı hikmetlerle dolu. olarak yaratan Yüce Me'vla kullarını cehalet karanlığından kurtarmak için alemlere rahmet olan Hazret-i Muhammed' -aleyhi's-selam-'a pür-nür-ı ilahi bir düstür ve bir ahlak fermam demek olan şanlı kitabımız Kur'an-ı Kerim'i ihsan buyurdu.

Kur'an, Cenab-ı Hakk'ın birliğine inanan ve O'nun iradesine teslim olanların maddi ve ma'nevi ilerlemeyi sağlayacak ilim ve imanı tahsil etmelerini, iffete sarılmalarını, din kardeşliğinin esaslarını sağlamlaştırmalarını ve insanlığın irşadı için gerekli olan diğer şartları ve sebebleri izah eyler.

Bu ilahi düstüra riayet edip ahlaki fermanlara uygun hareket edenler ahlakın yüksek payesine vasıl olarak hürmete layık bir millet olmuşlar; allameler ve en yüksek medeniyyetin yetiştirebileceği en büyük insanlar vücüda getirmişlerdir. Bu ise Kur'an-ı Azimu'ş-şan'ın sıradan bir kitap olmadığını; insanları gaflet ve cehalet uykusundan kurtaracak, ahlaksızlık ve fenalığın kökünü kazıyıp sevgi, doğruluk, merhamet, cesaret, çalışma ve gayret gibi en kıymetli faziletleri öğreten, Rabbani bir kitap, Rahmani bir hitap olduğunu göstermeye kafi bir delildir. Kur'an-ı Kerim'i dikkatle inceleyenler insanların kazanabileceği bütün şan ve şerefi dünya ve ahirete ait bütün selamet ve saadeti onda bulacaklarına asla şüphe etmezler. Bu mukaddimeyi ifadeden sonra şunu da arzetmek isterim ki:

Bilindiği gibi insanlann dünyada ve ahirette saadet ve selamete nail olmaları için oldukça önemli ve mukaddes iki şeye ihtiyaç vardır: Bunların biri veya birincisi, yüksek ruhi isteklerdir ki, bu yüce duygularda zirveye ulaşmış ve bu Hakk vergisine erişmiş olanların, yalnız ahirette değil, dünyada bile mutlu ve hürmete layık olduklarını bütün halkın kabul edeceği apaşikardır. Nitekim:

- Rabbı'nın huzurunda durmaktan korkan kimselere iki Cennet vardır1 ayet-i kerimesi dünyevi ve uhrevi saadete işarettir.

İkincisi ise bedenimizin sıradan arzu ve istekleridir. Bu isteklerin birinciler ile bilinen alaka ve irtibatını da dikkat nazarından uzak tutmamak lazımdır. Zira insan herşeyden önce cismani malzemelere ihtiyaç duyar. Öyle ki aç ve susuz kalır, hayatın gereklerini temin ve tedarikten aciz bulunursa ma'nevi saadeti için çalışamaz; miskinler gibi yaşayıp, ruhunun yücelmesini hatırına bile getirmez. Resul-i Ekrem - sallallahu aleyhi ve sellem - Efendimiz Hazretlerinden: "İnsanın maişetini te'min için çalışıp gayret göstermesi akıl ve dininin neticesidir." mealinde bir hadis-i şerif nakledilmektedir. Cenab-ı Hakk'a binlerce şükürler olsun ki, kullarının maişet ve nafaka te'mini için çalışmalarına bile ibadet nazarı ile bakmış ve şer' -i şerife uygun olarak her türlü cismani malzemenin tamamına müsaade buyurmuştur.

Bu girişi yapmaktan maksadım şeriat ve tarikatın maddi terakkiye mani olmadığı gibi dünya ve ahiret için gerekli olan çalışmanın cidden ve gerçekten lüzümlu bulunduğunu ifadeden ibarettir.

Bu duruma göre Allah tarafından, sorumluluk çenberleri içine "emr-i bilma'ruf, nehy-i anil münker" vazifesi verilmiş bulunan değerli ilim adamları ve büyük sufilerden beklenen ve umulan işlerin birincisi, mescid ve medreselerde, tekke ve zaviyelerde muayyen zamanlarda talebeleri ve dervişleri ile yaptıkları toplantılarda İslami maarifin ve ruhani güzelliklerin üstün faydalarını neşretmek ve irfan sofralarını yaymaktır.

Mü'minler ancak kardeştirler2 ayet-i celilesinin icabı olarak bu gibilerden beklenen hizmetin ikincisi, bütün ehl-i dine şamil olacak muhabbet ve sadakatin, riya ve dalkavukluk, şüphe ve endişelerinden uzak bir şekilde mü 'minlerin kalplerinin bir ve beraber olması; hayat ve ölümün izzet ve düşüklüklerinin birbirlerine bağlı bulunması lüzumunu anlatmak ve özellikle sufiyye ricali ve ma'nevi ordunun yetiştirilmesi maksadıyla birer mektep olarak inşa edilmiş olan birçok dergahın vazifelerini ifa ile şan ve şereflerini yüce tutmaya itina buyurmalarıdır.

Cenab-ı Hakk - celle ve ala - Hazretleri cümlemizi o gibi mukaddes hizmetlere muvaffak buyursun. Vakıf ve hayır sahipleri ile tarikat taliplerinin meşru haklarına riayet göstermemizi ve bilhassa mensubu bulunduğumuz yüce tarikatın büyük şeyhlerinden alıp öğrendiğimiz emirlere itaatımızı mutluluk sebebi ve selamet vesilesi kılsın.

Amin.

1. er-Rahman, 46.
2. el-Hucürat, 10.
Kaynak: MEKTUBAT Muhammed Esad Erbili (6. mektup) Erkam yayınları

_________________
" Hayrlar Feth Olsun ; Şerler Def Olsun !.."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: MEKTUBLAR / Hz. Şeyh Muhammed Es'ad Erbilî -Q-
MesajGönderilme zamanı: 27.04.09, 21:08 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Moderator
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17.12.08, 16:48
Mesajlar: 237
http://islamvetasavvuf.org/index.php/co ... esadi.html


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye