Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Carlyle Adlı "Papaz"ın Hezeyanları
MesajGönderilme zamanı: 31.12.09, 11:46 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Thomas Carlyle (RNK'da Mister Karlayl)

1795'te İskoçya'da doğmuş 1881'de Londra'da ölmüştür.Eserlerinden en meşhuru 1841 yılında basılan "On Heroes, Hero-Workship and the Heroic in History" dir. Bu eser, ilk kez 1944 yılında Reşat Nuri Güntekin tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. son baskısı ise Behzat Tanç çevirisi ile Ötüken Yayınları tarafından 2004 yılında yapılmıştır.

Burada "iğrenç" cümleleri içeren bazı sayfaları (daha birçok sayfa var böylesi) verilen 1841 tarihli kitabın ingilizce orijinali internette gutenberg.org adresinde mevcuttur.

İlgili yerlere bakılırsa tercumede bir hata olmadığı, "iğrenç" ifadelerin aynı ile yer aldığı görülür.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 31.12.09, 11:51 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

aynı devirde yaşamış olmak çok ta önemli değil efendim. İslamı kötüleyen sözleri said nursi hz. ulaşmamış olabilir.Malum o zamanki iletişim şartları bu günkü gibi değildi.
Carlaylın islamı kötülediğini bilerek onu övmesi düşünülemez.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 31.12.09, 12:15 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Ebu Hamza yazdı:
izmirde yaşayan bir hristiyan araştırmacı : risaleler üzerine epey bir araştırma yapmış.şu karara varıyor.. risaleler de hristiyanlık ile bağdaşan yerler var.

bu adam da thomas diye bir adam..kitabıda var..araştırın bakalım hangi gerçekler çıkacak altından :=(

not : thomas michael

hangi hristiyanlık efendim.
Araştırın bakalım kuranla hristiyanlık arasında ne benzerlikler var.
tomas diye bir adamın lafıyla müslümanları mı yargılayacağız."size bir fasık bir haber getirdiğinde...."ayetini teemmül edelim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 31.12.09, 14:12 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

dua yazdı:
Ebu Hamza yazdı:
izmirde yaşayan bir hristiyan araştırmacı : risaleler üzerine epey bir araştırma yapmış.şu karara varıyor.. risaleler de hristiyanlık ile bağdaşan yerler var.

bu adam da thomas diye bir adam..kitabıda var..araştırın bakalım hangi gerçekler çıkacak altından :=(

tomas diye bir adamın lafıyla müslümanları mı yargılayacağız."size bir fasık bir haber getirdiğinde...."ayetini teemmül edelim.

bendeniz kuran ile hristiyanlık arasında benzerlik var diye bir nakilde bulunmadım ki.!!!

risaleler ile hristiyanlık arasında benzerlik bulunduğu eser sahibi beyan ediyor..eser sahibide hristiyanlığı oldukça iyi bilen biri..islamı da.!!! yani müşteşrik.

ikincisi risalelerde geçen kimi ifadeleri hristiyanlık ta geçen bazı kavramlar ile karşılaştırıyor..

kitap okunmaya değer..okuyun...

niye ilimde çinde de olsa alacak idik hani.?

burda risaleleri toptan red etmiyoruz ki.lakin re dedilecek çok yeri var.!!!bilginiz olsun...

sen fasıkda olsa bir araştır bakalım.fakir gibi sende o hitaba tabisin unutma.!!

eleman neler demiş..neleri doğru demiş ve ya yanlış demiş..okuyun ...araştırın.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 31.12.09, 19:53 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Ebu Hamza yazdı:
bendeniz kuran ile hristiyanlık arasında benzerlik var diye bir nakilde bulunmadım ki.!!!

risaleler ile hristiyanlık arasında benzerlik bulunduğu eser sahibi beyan ediyor..eser sahibide hristiyanlığı oldukça iyi bilen biri..islamı da.!!! yani müşteşrik.

ikincisi risalelerde geçen kimi ifadeleri hristiyanlık ta geçen bazı kavramlar ile karşılaştırıyor..

burda risaleleri toptan red etmiyoruz ki.lakin re dedilecek çok yeri var.!!!bilginiz olsun...

sen fasıkda olsa bir araştır bakalım.fakir gibi sende o hitaba tabisin unutma.!!

her ne kadar tahrif edilmişte olsa kuranla incilde benzer yüzlerce konu bulursunuz efendim arasanız. bunu demek istedim.tomas risaleyi hristiyanlığa benzetmiş diye alıpta kitabını okumayı gereksiz buluyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 01.01.10, 00:40 #mesajın linki (?)

Ebu Hamza yazdı:
dua yazdı:
Ebu Hamza yazdı:

sevgili kardeşim,
hristiyanlık ile müslümanlık arasında tabiki benzerlikler olacak, olmalıdır da.
nihayetinden ilk hristiyanlık bizim de inandığımız bir hak dindi. ama bildiğimiz üzre, dinimizin yapı taşı iman'dır, bir allahtır.
herşeyi ile islama benzeyen bir öğreti olsa da, haşa, tek ilah olan Allah'ımızdan bahsetmese o öğreti bize göre yanlıştır.
Zaten Kur'an da söylemiyor mu, diğer semavi dinlerdeki tahrif olmuş kısımlarını.

doğru size katılıyorum, ilim nerde ise alacaksınız, ama ilim ise.

risalelerde reddedilecek bir yer varsa şayet, onu bırakın da onunla hayat bulanlar baksın.

saygılar..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 01.01.10, 08:35 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

dua yazdı:
Ebu Hamza yazdı:

her ne kadar tahrif edilmişte olsa kuranla incilde benzer yüzlerce konu bulursunuz efendim arasanız. bunu demek istedim.tomas risaleyi hristiyanlığa benzetmiş diye alıpta kitabını okumayı gereksiz buluyorum.

vallahi mevzu kuran ile incil arasında bir benzerliği değil idi..risalelerdeki bazı mevzuların hristiyanlık [1]ile benzerliği idi..bu sebeb ile incilde kuran ile benzer yüzlerce konu bulursunuz demenizi konu dışı bir yorum olarak telakki ediyorum.

vesselam..

[1] yani hristiyanların bir takım inanışları ile alakalı.burda hristiyanların yani incilin kuran ile benzer yönlerine atıf yok idi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: benedict Adlı "Papaz"ın Hezeyanları
MesajGönderilme zamanı: 02.01.11, 15:18 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

benedict Adlı "Papaz"ın Hezeyanları;
''Muhammed'in yeni olarak ne getirdiğini bana göstersene! Bu konuda, inandığı dini, kılıçla yayma buyruğu türünden kötü ve insanlık dışı şeyler dışında hiçbir şey bulamazsın''

Papa benedictus

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 02.01.11, 17:01 #mesajın linki (?)

Rabbim ümmetin âlimlerine izan ihsan etsin...
Gözümüzün ışığı sönmezden evvel...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.07.14, 05:18 #mesajın linki (?)
Aslında bu haberi ve olayı içimizdeki PAPA ve PAPAZSEVERLERE armağan etmek lazım !

"Kırk yıllık Kani, olur mu Yani ?" Domuzdan post, gavurdan da dost olmaz" demiş atalarımız ...
Atalarının sözlerini dinlemeyenler şüphesiz ki, şeytanlarının sözlerini dinlemektedirler.

Vesselâm.
En son Anonymous tarafından 25.07.14, 05:18 tarihinde darbelendi.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: