Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Murat Bardakçı Yesevi Konusunu Çarpıtmağa devam ediyor.
MesajGönderilme zamanı: 10.10.09, 19:19 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03.01.09, 22:40
Mesajlar: 926
Ahmed Yesevî'nin Anadolu'da büyük bir etkisi yoktur

Murat Bardakçı

08.10.2009
HABERTURK


BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan AK Parti Kurultayı'nda "Bu ülkenin tarihinden Ahmed Yesevî'yi, Hacı Bektaş-ı Velfyi, Pir Sultan'ı, Hacı Bayram Veli'yi çıkartmaya kalkarsanız, onları görmezden gelirseniz, onları yok sayarsanız bu ülke öksüz, yetim, köksüz kalır...." dedi.
Doğru... Hattâ konuşmasının devamında zikrettiği ve bu toprağın insanlarını etkilemiş olan diğer isimler konusunda da vaziyet aynı. O isimlerden bazılarını sever, bazılarını sevmezsiniz yahut fikirlerini tasvip eder veya etmezsiniz; bu, meselenin başka tarafıdır. Başbakan'ın saydığı isimler arasında düşünceleri bana da ters gelen ve fikirlerini hiçbir şekilde benimseyemeyeceğim kişilerin bulunmasına rağmen, tesirlerini gözardı etmem ve onları yok saymam olacak iş değildir.
Ben, Başbakan'ın konuşmasında saydığı bu isimlerden biri üzerinde, onun da varlığı hakkında değil, kültürümüzü etkileyip etkilemediği konusunda tereddütteyim: Ahmed Yesevî hakkında...
Tereddüdümün Ahmed Yesevî'nin tarihî ve fikrî önemi, tesiri yahut Türk tasavvufu ve düşünce tarihi üzerindeki etkisi ile bir alâkası yok. Sadece, Anadolu'nun düşünce tarihine tesir etmiş olduğuna inanmıyorum, o kadar.

ESERLERİNİ BİLMİYORUZ

Daha açık söyleyeyim: Anadolu'nun tarihinde ve edebiyatında Hoca Ahmed Yesevî hakkında önemli bir kayda rastlayamazsınız, zira uzak toprakların insanıdır. Türk dünyasının ortak isimlerindendir ama Anadolu'nun çok dışındadır. İsmi 16. asra kadar yazılmış olan, özellikle de Bektaşilik ile alâkalı silsilenamelerde yahut menâkıpnâmelerde geçer. Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunda rolleri olan savaşçı derviş grupların bağlı bulundukları tarikatler, sonraki yüzyıllarda şecerelerini daha da eskiye götürme geleneğine uyarak tarikatlerini Ahmed Yesevî'ye kadar uzatmışlardır ve Yesevî ile Anadolu arasındaki bağlantının tek kaynağı, bu silsilenamelerdir.
"Ahmed Yesevî, Türk Edebiyatı'nın kurucularından mıdır ve kendisinden sonra gelenleri etkilemiş midir?" sorusuna ise pek bir cevap verilemez, zira bugün elimizde Yesevî tarafından bizzat yazılmış olan tek bir eser bile yoktur. Edebiyatçılar, ona atfedilen şiirlerin, yani "Hikmetler"in Doğu Türk Dünyası'nda başkaları tarafından ve Yesevî'den çok sonraki asırlarda yazılmış olduklarını söylerler. Hattâ, Yunus Emre'nin, içerisinde "Bana seni gerek seni" sözlerinin geçtiği meşhur şiiri bile, sonraları Doğu Türkçesi'ne çevrilerek Yesevî'ye mâledilmiş, onun eseri gibi gösterilmiştir.
Yesevî'nin ismi, sadece eski dönemden kalma birkaç kaynakta geçer ama sonraki asırlarda kaleme alınmış olan şuarâ tezkirelerinde, yani şairlerin ve edebiyatçıların hayatlarının ayrıntılarıyla anlatıldığı eserlerde yahut tarih kitaplarında ondan hiçbir şekilde bahsedilmez. Yesevî'nin adının Evliya Çelebi'de yahut bir başka tezkirede kısa bir şekilde de olsa bulunmasının sebebi ise, Türkistan taraflarından gelenlerin anlattıklarının kayda geçirilmesinden ibarettir.

YESEVÎ MODASININ KAYNAĞI

Türkiye'de geniş kitlelerin Ahmed Yesevî'nin ismini öğrenmesi, Fuad Köprülü'nün 20. asrın ilk çeyreğinde yayınladığı "Türk Edebiyatı'nda İlk Mutasavvıflar" isimli eseri sayesinde oldu. Köprülü, kitabında Yesevî ile Yunus Emre arasında bağlantı kuruyordu ama sonraki senelerde "bazı hatalar ettiğini" yazacak, Yesevî'nin Batı Türk Edebiyatı üzerindeki etkisini abarttığını da itiraf edecekti.
Ve, sözün kısası: Ahmed Yesevî, Batı Türkleri'nin değil, Doğu Türkleri'nin düşüncelerini etkilemiş bir kişidir ve Anadolu'yu Mevlânâ, Yunus, Hacı Bektaş-ı Velî gibi isimler kadar tesiri altına almamıştır. Türkiye'de Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra ortaya çıkan "Yesevî" modasının sebebi ise, sadece ve sadece siyasîdir.
Uzak iklimlerin velîlerini binlerce kilometre batıya, yani buralara taşımak, sadece kafaları ve kavramları karıştırmaya yarar, o kadar...

http://www.haberturk.com/HTYazi.aspx?ID=4757

_________________
" Hayrlar Feth Olsun ; Şerler Def Olsun !.."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Murat Bardakçı Yesevi Konusunu Çarpıtmağa devam ediyor.
MesajGönderilme zamanı: 19.12.09, 11:34 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03.01.09, 22:40
Mesajlar: 926
Murat Bardakçı Türk tarihinde Yesevi etkisi konusunu çarpıtmağa 13 aralık 2009 tarihindeki "Cübbeli Ahmed Hoca" ile Teketek programında da devam etti.

Fakat Evliya Çelebi'nin Ahmed Yesevi'den bahsetmiş olduğu gerçeğini itiraf edemedi; sesini kısarak da olsa...

_________________
" Hayrlar Feth Olsun ; Şerler Def Olsun !.."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye