Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Irak'ta sufi direniş
MesajGönderilme zamanı: 14.07.09, 10:27 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 02:19
Mesajlar: 275
"Osmanlı'nın torunları! Ecdadınız gibi olun"

09 Temmuz 2009

dunyabulteni.net

Irak islami direniş cephesi sözcüsü Dr. Abdullah el-Hâfız, direnişin artması için Türkiye'den yardım talebinde bulundu.

Irak İslami direniş cephesi sözcüsü Dr. Abdullah el-Hâfız, direnişlerini sürekli ve yaygın hale getirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Hafız Irak'taki direniş için Türkiye'nin yardımın gerekliliğine de vurgu yaptı. Hafız, Irak'taki direnişi 2004'te kurumsallaştırarak, bugüne kadar 600 adet eylem yaptıklarını bunların videolarını da jaami.info adlı internet sitelerinde yayınladıklarını söyledi.

Abdullah Hafız, Milli Gazete'ye verdiği röportajda, 2004 İslami Direniş örgütünü kurduktan sonra Selahaddin-i Eyyubi adıyla örgütün silahlı kanadını oluşturduklarını anlattı. Hafız, Irak'ta kendileri dışında birçok direniş örgütünün olduğunu ise şu sözlerle aktardı: '' En büyük ve bilinenlerden bir kaçını sayacak olursak; Irak Hamas'ı, Selahaddin-i Eyyubi Tugayları, Irak İslam Ordusu, Yirmi Devrim Tugayları, Ceyşü'l Mücahidin, Ensar-ı Sünne Şer'i Heyeti gibi daha bir çok direniş grupları.... Siyasi olarak da Irak Direnişi Siyasi Konseyi, Cihad ve Değişim Cephesi oluşumları...''

SUFİ DİRENİŞ ÖRGÜTLERİ DE FAAL

Irak'taki sufi direniş örgütlerinin de varlığına dikkat çeken Hafız, '… Bugün Felluce'de, Kerkük, Musul ve daha bir çok yerde mutasavvıf direniş hareketlerine rastlamaktayız. Diğer direniş örgütleri içerisinde yer alan önemli oranda mutasavvıf direnişşiler bağımsızlık mücadelesi vermektedir. Özellikle Felluce'de Ceyşü'l Müslimin isimli direniş grubu Felluceli tarikat mensuplarından oluşmuştur. Etkin olan bu grup, Felluce ve civarında saldırılarını sürdürmektedir. Güçlü bir grup olan Nakşibendi Tarikatı Ordusu da, Nakşi geleneklerini sürdüren ve fakat milliyetçi fikirlere sahip bir örgüt. Kuzey Irak'ta da tarikat kökenli direniş hareketleri var. Meşhur Şeyh Osman'ın Rufai Tarikat'i var. Ancak bunlar Kuzey Irak bölgesinde faaliyet göstermektedirler. Onlar Kürt halkın sorunlarını önceleyen ve bizimle iyi ilişkileri olan İslami bir oluşumdur. İşgalcilere karşı direniş gösteren tasavvufi direniş örgütleri genelde Arapların yoğun olduğu orta Irak'ta varlar. Direnişte de en etkin ve seçkin olan tasavvufi tarikat de Nakşibendiye'dir.' dedi.


İslami Direniş Örgütü siyasi hedefleriyle ilgili olarak 'İslami bir medeniyeti tesis etmek, zarar görmüş halkın yaralarını sarmak, yıkılan, hayati önemi haiz binaları yeniden inşa etmek ve onarmak çok zor olacak. Bu zorlu dönemi de şimdi olduğu gibi İslam alemiyle birlikte yürüteceğiz.' Dedi. Türkiye'deki halktan beklentilerinin ayni ve nakdi yardım olduğunu söyleyen Hafız Türkiye'ye şu çağrıda bulundu: "Ey Osmanlı'nın torunları! Ecdadınız gibi olun!"


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye