Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: GÜMÜŞHANEVİ’DEN ESAD COŞAN EFENDİYE KİMLER HALVETE GİRDİ?
MesajGönderilme zamanı: 03.02.09, 14:18 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 02:19
Mesajlar: 253
GÜMÜŞHANEVİ’DEN ESAD COŞAN EFENDİYE KİMLER HALVETE GİRDİ?

Zübeyir SOMUNCU

zemcizubeyr@yahoo.com


Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretlerinden Esad Coşan Hocaefendiye kadar kaç kişi, kimler halvete girdi?.Bu konuda muazzam bir çalışma yapılmakta. Ama detaylardan önce gönül kapısı açık bir arkadaşımın onlar için söylediklerini sizlerle paylaşmak istiyorum:

Bu sözlerimi mutlaka yaz diye sıkı sıkı tembih etti. Kısaca şöyle diyor:


‘Prof. Dr. Mahmut Esad Coşan merhum ve Mehmed Zahid Efendi birer mürşid-i kamil olarak talebelerini, muhiblerini, bağlılarını, ihvanlarını, dervişlerini sufi, ari, kutlu bir yolda, ak – pak muhafaza ederek tertemiz kalmalarını sağlamaları bizler için saadet, ne kadar büyük bir nimet.

Mehmed Zahid Kotku’nun bir Hocaefendi, bir şeyh olarak baş tacı edilirken, ihvanını; onu gönülden seven, mürid-i mutlak mertebesinde bağlı dervişlerini Resulullah Efendimiz’in yolundan başka bir istikamete mütekemmil bir mürebbi, kutb-u zaman sıfatı ile kaptırmadığı için ona ve talebesi Esad Efendi’ye ne kadar teşekkür etsek azdır…

Bu uğurda uğraşanlara direndikleri, talebeleri üzerinde kurgulanmaya çalışılan senaryoları bertaraf ettikleri gibi özel ve genel sohbetlerinde İskenderpaşalıları uyarmayı da ihmal etmemişlerdir.

Son dönemde nice gizli yapılanma ortaya çıktıkça temiz kalmış olmanın şükrünü ede etmenin keyfinden mest oluyorum, sema edesim, halay çekesim geliyor. Adam olmamışız belki ama turnayı 12’den vurmuşuz. Böylesine mümtaz büyükleri tanıma fırsatı bularak.

Devletim var olsun. Kurucularına nice selam olsun, şehitlerimize fatihalarımız ikram olsun…’

Böyle diyor dostum.

Gelelim yazının başlığında değindiğim konuya.


GÜMÜŞHANEVİDEN ESAD COŞAN EFENDİYE KAÇ KİŞİ HALVETE GİRDİ

Bir grup akademisyen Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri’nin kaç talebesinin hangi halvet kriterleri ile kaç kere halvete girdiklerini tesbit edip bunun Türkiye genelinde haritasını çıkarmışlar. O zevatın torunlarına ve onlardan kalan eserlere, risalelere ulaşmışlar. Aynı durum Mehmed Zahid Kotku için de geçerli. Mehmed Zahid Efendi ile halvet çıkaranların listesine baktığınızda, kimleri etkilediğini görüyorsunuz.

Hatta bugün hayatta olan yaşlıca bir amcamızda Mehmed Zahid Kotku’nun ona -Tasavvufi Ahlak’dan alıntıların da olduğu- yazdığı mektuplar var. Bunları orta vadeli bir çalışmanın neticesinde ‘Mehmed Zahid Kotku’dan Mektuplar ‘başlığı altında yayınlanmış olarak bulabilirsiniz.

Neyse bu kadar kulis yeter...

http://www.netpano.com/makale/?makale=1070


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye