Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hz. Şeyh M. Nazım Kıbrısî Efendi'yle Hatıralar
MesajGönderilme zamanı: 27.04.11, 17:19 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

http://vimeo.com/22919923

Hz. Şeyh M. Nazım Kıbrısî Efendi diyor ki:

Türkiye'den sevdiğim Mahmud (Ustaosmanoğlu) Efendi var.
Medine-i Münevvere'de beni görünce geldi, "Şeyh Nazım bu senin sakalın sünnete muhalif", dedi. "Ne içün" dedim.
"Sakalı şerifi 4 parmak uzatmalı." İlla benim sakalımı kısaltmak isterdi,ben de kendisine veriştirirdim.

Ömer Ziyaüddin Gümüşhanevi beni Çarşambadaki Erzurumi Hacı Süleyman efendi vardı. Ona götürdü. Ondan lezzeti aldık.

Mehmed Zahid (Kotku) Efendi ziyarete gittiğim vakit mihraba girmezdi. Kendisi oturur, bize emreder sohbet yaptırırdı. Bize gayet muhabbeti vardı. Heybetli adamdı.

Mahmud Sami Ramazanoğlu Efendi Hazretleri Şeyhimiz (Abdullah Dağıstanî) hazretlerinden bey'at aldı.

Erzurumlu Ömer Nasuhi (Bilmen) Efendi'yi bir kere gördüm.

"(Alasonyalı) Cemal (Öğüt) Efendi'den ders aldım, zahiri ilimdeki icazetetimizi o verdi."

Adalar vaizi Fahri Efendi'den Arapça okudum.

Abdurrahman Güzelyazıcı da bizi çok severdi. Dün damadı ve kerimesi bizi ziyarete geldi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Şeyh Efendi'yle Hatıralar
MesajGönderilme zamanı: 27.04.11, 20:47 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sami Efendi Hazretleri Şeyhimiz hazretlerinden bey'at aldı.
:?: :roll:

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 27.04.11, 21:34 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

:)

Herkesi bir silsileye bağladık, bir sohbetle :) Ohh ne ala

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 27.04.11, 21:47 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

talib yazdı:
:)

Herkesi bir silsileye bağladık, bir sohbetle :) Ohh ne ala

He Valla :D

Şıh Nazıma göre şu an kendisinden ve oğlundan başka yaşayan Şeyh yok.Hepsi alem-i bakâda...Onlardan bâkiye kalan müridleri de kendine bağladı.Oh ne alâ...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 28.04.11, 02:18 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Ye gel bildiğinden ayıt yahut bilenlerden işit
Teslîmin ucunu tutup hiç sözü uzatmayalar

Mumsuz baldır şerîat,tortusuz yağdır hakıykat
Dost için balı yağa ne için katmayalar

Kıymetin duyar isen neye değer işbu dem
Erenlerin ma’nîsin bilmeze satmayalar

Miskin Âdem yanıldı uçmakta buğday yedi
İşi Hak’tan bilenler Şeytan’dan tutmayalar

Yunus Emre

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 28.04.11, 08:49 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Bir şiirle de kendimize geldik, artık hakikati işiteceğiz buradan :)

Bir yerde bir hakikat gören, bir güzellik bulan zannediyor ki herşey orada.

Hedefe kilitlenmiş insanlar vardır, siz onlardan işitemezsiniz, ben şöyleyim, şu şöyle diye. Birisi çelme takmaya mı çalışmış, atlar geçer, bakma bile arkasında takan kimdi. Onun hedefi bellidir. O Allah'a doğru yol almaktadır, madem imtihanlar olacak, sataşanlar çıkacak, o da Allah'tan der, bakmaz bile geçer gider. Kendisine çelmeci rolü verilenler de orada bekler duruur, biri gelse de ona takıversem diye.

Hedefe kilitlenmek lazım. Gerisi teferuat..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 28.04.11, 09:03 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Böylesi konular neden foruma özellikle açılır merak ediyorum. Zira kabul edilebilir mevzuular değil. Ne aklen kabul edilebilir ne de inanın neresinden bakarsanız bakın elle tutulur şeyler değil. Hakikat yakıştırması ancak cemaatçilik hevesinden kaynaklı olabilir. Hem inanın şeyh efendiyi de yıpratıyorsunuz. Yıpratıyorsunuz demem, herkes sözlerinden memnundur kimse yıpranmaz da, hakkında hüsnü zan besleyenler var ise onların o hüsnü zannı da kırıyorsunuz.

Böylesi konular açmakla, aidiyet hislerinizi tatmin etmek istiyorsanız, bunun başka yollarını aramalısınız. İnanın aklı selim kardeşler, tebessüm edip geçiyorlar. Cevap verip tartışmak hevesinde değil kimse. Ama sizdeki çocuksu hevesleri anlamış değiliz. Kendi özelinizde makamlar biçin, herkesi düşük görün, sadece biziz deyin, kendi bileceğiniz iş, herkesin bir kalitesi vardır, hakikatten nasibi vardır, bizim diyecek sözümüz yok. Ama burası umuma açık bir forum ise yazık ediyorsunuz.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Hz. Şeyh M. Nazım Kıbrısî Efendi'yle Hatıralar
MesajGönderilme zamanı: 28.04.11, 09:10 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Mahmud Sami Ramazanoğlu Efendi Hazretleri Şeyhimiz (Abdullah Dağıstanî) hazretlerinden bey'at aldı.

Bunu ilk kez bu sohbette işittim.

Fakat gerek tasavvuf tarihindeki örneklere bakarsak, gerekse mürşidlerimiz arasındaki muhabbetin derinliği bunun çok mümkün olduğunu düşündürür. Pekçok mürşid-i kamil hayatının ahirinde bile karşılaştığı bir velî ile biat etmiştir...

Bu arada şunu anlayamıyorum: "Mahmud Sami Ramazanoğlu Efendi Hazretleri'nin Şeyhimiz (Abdullah Dağıstanî) hazretlerinden bey'at alması" hiçbir tarafı küçültmez de büyültmez de; sadece birbirimize muhabbetimizi arttırmalı.

Bu haber sizin ve bizim Mahmud Sami Ramazanoğlu Efendi Hazretleri'ne olan saygı-muhabbet-ilgimizi azaltıp-arttırıyorsa -emin olun- sıkıntı var demektir kalblerimizde...

Allah için kalblerinize bakın: Size ne diyor?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 28.04.11, 09:24 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Her yeri bir yere bağlamak gayetini nasıl saklayacaksınız? Artık tüm sohbetler ona yönelik oluyor gibi. Sami Efendi hz.lerinin beyat aldığına dair hiç bir rivayet de yok ortada. Olsa idi, mutlaka işitilirdi. Zamanın büyüklerinin kendilerine geleni yönlendirdiği zat da bellidir. Ama meselemiz adam yarıştırmak değil.

O resmi şeyh, bunun icazeti yok benden ve oğlumdan başkası yalan, Adnan Oktar beni sever gibi meseleleri hafızalarda daha canlı iken böylesi sohbetleri kimseyi tatmin etmez.

Ama şurası dikkati çeker ki, Şeyh Efendi kendisini ziyaret eden herkesi seviyor yüceltiyor. Cübbeli'nin ebdaldan olmasından tutun da Oktar'ın bilmem hangi peygamberin varisi olmasına kadar. Kendisini ziyaret etmeyenleri pek sevemiyor gibi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 28.04.11, 09:38 #mesajın linki (?)

korkarım ki bir sonraki levelde "benim şeyhim sizin şeyhi döver" edebiyatına doğru yuvarlanacak olan bu konunun burada nihayet bulması temennisiyle...

"er yarın Hak divanında bellolur"...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz