Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Uluslararası Sufi Alimler Birliği kuruluyor
MesajGönderilme zamanı: 13.04.11, 20:00 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 19.08.10, 04:41
Mesajlar: 69
Uluslararası Sufi Alimler Birliği kuruluyor

Tasavvuf uleması tek çatış altında birleşiyor. El-Ezher şeyhi Prof. Dr. Ahmed et-Tayyib, “Uluslararası Sufî Âlimler Birliği”ni kurmayı kabul etti.

“Sufî Gençler Birliği” de genç dervişleri biraraya getirecek.


Ömer Faruk Tokat

TİMETURK

Dünyanın birçok yerinden tasavvuf uleması “Uluslararası Sufî Âlimler Birliği” çatısı altında birleşiyor. El-Ezher şeyhi Prof. Dr. Ahmed et-Tayyib, Uluslararası Sufi Âlimler Birliği’ni kurmayı kabul etti. Sözkonusu birliğin kuruluş amaçları şöyle açıklandı:

Uluslararası Sufi Âlimler Birliği, Tarikatları ıslah çalışmaları yürütecek, Bidatlere karşı mücadele edecek, İslam tasavvufuna haksız yere nisbet edilen uygulama ve ritüellere karşı duracak ve aşırı uçlara karşı mücadele edecek.

Sözkonusu bu ulema birliğinin başkanlığına İslamabad Uluslararası İslam Üniversitesi sabık rektörü ve Kahire Arap Dili Enstitüsü üyesi, ünlü kelamcı Prof. Dr. Hasan eş-Şâfiî’yi teklif eden Ezher şeyhi, Prof. Dr. Ahmed et-Tayyib, Hasan Şâfiî hocanın özellikle kuruluş ve tanıtım aşamasında bu makam için çok isabetli bir isim olacağını söyledi.

Bu birliğe her türlü desteği vereceğini ifade eden Ezher şeyhi, Prof. Dr. Ahmed et-Tayyib, Uluslararası Sufi Âlimler Birliği’ne, dünyanın her tarafından tasavvufî meselelelerde ilmî çalışmalar yapan ve tasavvufla ilgilenen seçkin bir âlim ve davetçi topluluğunun katılacağını söyledi.

SUFÎ GENÇLER BİRLİĞİ DE YOLDA

Öte yandan, Uluslararası Sufi Âlimler Birliği’nin medya sözcüsü olan Muhammed Yahya el-Kettânî bir açıklama yaparak şunları söyledi: “Uluslararası Sufi Âlimler Birliği, ilim, ıslah ve tasavvuf merkezli çalışmalar ve faaliyetler yapacaktır. Ayrıca hakiki tasavvufu ihya etmek ve İslamî direnişi bu zemin üzerinden gerçekleştirme çalışmaları yapacak ve “Sufî Gençler Birliği”ni oluşturarak derviş gençleri bulundukları toplum içinde aktif hale getirecektir.”

El-Kettânî hoca ayrıca Uluslararası Sufi Âlimler Birliği’nin, akidede Eşarî ve Matüridî çizgiye; amelde, mutemed 4 mezhebe bağlı kalacaklarını; düşüncede ise vasatiye ve itidal çizgisi üzerinde olacaklarını ve bütün bunları sağlamak ve Allah’a giden yolun salikleri seviyesine ulaşmak için şerî ve kültürel program, sempozyum ve kamplar düzenleyeceklerini ifade etti. el-Kettânî hoca ayrıca Uluslararası Sufi Âlimler Birliği’nin ümmetin içinde yaşadığı problemlerle de yakından ilgileneceğini belirtti.

El-Ezher hocaları başta olmak üzere İslam dünyasındaki âlimlere seslenen el-Kettânî, ilme ve tasavvufa önem veren tüm dünya âlimlerini, Kitap ve Sünnet üzerine kurulu gerçek tasavvufu ihya etmeyi ve sufî gençler vasıtasıyla İslam toplumlarında ciddi dönüşümler yapmayı planlayan Uluslararası Sufi Âlimler Birliği’ne katılmaya çağırdı ve Birlik’e üye olmak isteyen âlimlerin sofiaalazhar@yahoo.com e-mail adresine özgeçmişlerini göndermelerini istedi.

http://www.timeturk.com/tr/2011/04/07/u ... luyor.html


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Uluslararası Sufi Alimler Birliği kuruluyor
MesajGönderilme zamanı: 13.04.11, 20:24 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 24.12.08, 12:10
Mesajlar: 26
Diğer başlığınızda konuyu farklı açıdan değerlendiren yazıya da link ekleyelim:

viewtopic.php?f=126&t=5666

Teşekkürler


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye