Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ELVEDA VAKİT... MERHABA YENİ AKİT
MesajGönderilme zamanı: 11.10.10, 20:01 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 02:19
Mesajlar: 275
Hasan Karakaya - Yeni Akit
2010-10-11
ELVEDA VAKİT... MERHABA YENİ AKİT

Dünkü “duyuru”muzda da okuduğunuz gibi; biraz da “mecburiyetten” bir karar almak ve yolumuza “yeni bir isim”le devam etmek zorunda kaldık...
Gönül isterdi ki; 9 yıldır olduğu gibi, yine “Anadolu’da Vakit”le devam edelim yolumuza... Ancak, her zaman “gönüllerin arzuladığı” olmuyor... Hani, bir “ideal gerçekler” vardır, bir de “reel gerçekler” denilir ya; bizler “ideal” ve “reel” arasında kalıp, bir “karar” verme mecburiyeti hissettik.
Dün de ifade ettiğimiz gibi;
“Anadolu’da Vakit gazetemizin imtiyaz sahibi muhterem Nuri Aykon Beyefendi’nin 13 Eylül 2010 günü vefatı, hepinizin malumudur.
Bu vefat sonrası;
Gazetenin isim hakkına sahip olan kanuni varisler, neşriyatın devam edip etmemesi konusunda tereddüt yaşamışlardır.
Bu çerçevede Vakit Yayın Kurulu olarak bizler de yeni bir karar alma zorunluluğu hissetmiş bulunmaktayız.
Gazetenin isim hakkına sahip kanuni varislerin tereddütlerini saygı ile karşılayan Vakit Gazetesi Yayın Kurulu, misyonumuzu yeni bir gazete ile hayata geçirme kararı almış bulunmaktadır.”
VAKİT, BİR “MARKA” OLMUŞTU
Evet, işte bu “gerekçe”lerle, bugün “Yeni Akit” ve “yeni bir gazete” ile karşınızdayız.
Yeni bir gazete ile yolumuza devam edeceğimizi öğrenen bazı internet siteleri; “Efsane geri dönüyor” deseler de, biz “Vakit”in de güvenilir bir “marka” haline geldiğini biliyoruz...
Gerçekten de Vakit, medya dünyasında “farklı bir yer”e sahipti... Bütün gazetelerin ve televizyonların “yayın kurulu toplantıları”nda; “Acaba, Vakit ne demiş?” denilerek, “mutlaka bakılan” ve “haberlerine itibar edilen” bir gazeteydi... Sadece “medya dünyası”nda değil; “siyaset” ve “ekonomi” dünyasında da, “Vakit’in ayrı bir yeri” vardı... Bazıları “sert” ve “radikal” bulsalar da, “Vakit’e bakmadan” edemezlerdi!..
Çünkü Vakit, “halkın gazetesi”ydi!..
Herkes biliyordu ki;
“Halkın gören gözü, işiten kulağı, haykıran sesi” denildiğinde akla Vakit gelir...
ÇOK BADİRELER ATLATTIK
Allah’a şükürler olsun ki;
“9 yılı aşkın” yayın hayatımızda, “insanımızın bu güveni”ne lâyık olmaya çalıştık ve kimsenin başını yere eğdirmedik.
9 yılı aşkın sürede; “Müslümanlara karşı müşfik, kâfirlere karşı şedit” olma prensibinden asla taviz vermedik.
Yine bu sürede;
Nerede bir “Müslüman” varsa, “orada” olmaya, “birebir şahit olduğumuz” olayları sizlere de yansıtmaya çalıştık...
Sadece “gazetecilik” yapmadık...
Çünkü, “önce insan”dık...
Aktardığımız olayları, yüreğimizde hissettik...
Bazen sevindik, bazen üzüldük...
Bazı haberler vardı ki; “başlık” bulmak için konuşurken, “gözyaşlarımıza” hakim olamadık!..
Kısacası, “yaşadık.”
Bundan dolayı da, çok “badireli” günler yaşadık.
“Halkın hissiyatı”nı yansıtmaya çalışırken, bazen öyle “baskı”lar gördük, öyle “ekonomik linç”lere maruz kaldık, öyle “sıkıntı”lar çektik ki, “Vakit okurları da üzülmesin” diye, her şeyi içimize attık.
Sizin anlayacağınız; “kan kustuk” ama, etrafa “kızılcık şerbeti içtiğimizi” söyledik.
Bunları uzun uzun anlatmaya gerek yok;
“312 General Dâvâsı”ndan tutun da, “konforları bozulan”ların açtığı “tazminat dâvâları”na ve “Ergenekon sanıkları”nın dâvâ yağmuruna varıncaya kadar, “mahkemeler” neredeyse “kapı komşumuz” oldu...
Tabiî, bu “dâvâ bombardımanı” karşısında, “Vakit’in yayın hakkı”na sahip olan rahmetli Nuri Aykon’un varisleri, ister istemez “tereddüt” yaşadılar... Bu durumda, bizler bir “karar” vermek zorunda kaldık.
Sayın M. Doğan Uğurlu’nun; “Ben bu yükü omuzlarım” demesiyle, bugün karşınıza “yeni bir gazete” ile çıktık.
Evet, bundan böyle;
Yeni gazetemiz, “Yeni Akit”tir.
YENİ AKİT’İN YAYIN PRENSİPLERİ
Evet, yeni bir Akit, yeni bir gazete ile karşınızdayız... Ancak, “eski yayın prensiplerimiz” aynen devam edecektir.
Yani, “Yeni Akit” döneminde de;
“Müslüman’a karşı müşfik, kâfire karşı şedit” olmaya devam edeceğiz.
“Yeni Akit” döneminde de;
“Halkın gören gözü, işiten kulağı ve haykıran sesi” olma kararlılığımızı aynen sürdüreceğiz.
“Yeni Akit” döneminde de;
Bugüne kadar olduğu gibi; yine “halk düşmanları” ile mücadele edeceğiz.
“Yeni Akit” döneminde de;
“Tüyü bitmemiş, yetimin hakkını yiyen” her kim olursa olsun, karşısında bizi bulacaktır!..
“Yeni Akit” döneminde de;
“Haksızlık” ve “adaletsizlik” kimden gelirse gelsin, “en ağır şekilde” eleştirmeye ve “deşifre” etmeye devam edeceğiz...
“Yeni Akit” döneminde de;
“İnsan hak ve hürriyetleri”nin takipçisi olacak, “baskı” ve “dayatma”lara karşı aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz!..
Bu memleket ve bu memleketin insanları, “darbe”lerden ve “darbeci”lerden çok çekti. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan böyle de “cuntacı”lar ve “toplum mühendisleri”yle savaşmayı sürdüreceğiz.
Bu memleket ve bu memleketin insanları; “yolsuzluk”lardan, “soysuzluk”lardan “ahlâksızlık”lardan da çok çekti... “Yozlaşma” ve “kokuşma” o boyutlara ulaştı ki; insanımız, bırakın “çocuk”larını; “aile”yi kaybetme noktasına geldiler...
İşte bizler, “Yeni Akit” döneminde de “aileye karşı duyarlılığımızı” sürdürmeye, insanımıza “tehlike”leri haber vermeye devam edeceğiz...
Kısacası, “Yeni Akit” döneminde de;
Bazılarının “kafa konforları”nı bozmaya, onlara “uykusuz geceler” yaşatmaya devam edeceğiz.
ARAMIZA YENİ
YAZARLAR KATILDI
Sizler de kabul edersiniz ki;
“Karar verme” ve “yayın hayatı”na atılma arasında geçen süreç, çok kısa oldu... Bu yüzden de, bazı eksikliklerimiz ve hatta hatalarımız olabilir... Ama, inşallah en kısa zamanda bu eksikliklerimizi gidermeye gayret edeceğiz.
Bu arada, sevinçle ifade edelim ki;
“Yeni Akit”te, “yeni yazarlar” katıldı aramıza... Hepsi de çok yakından tanıdığınız isimler, gerek “günlük”, gerek “haftalık” yazılarıyla aramızda olacaklar.
“Yeni Akit” ailesine yeni katılan
Şevki Yılmaz’a,
Asım Yenihaber’e,
Kenan Alpay’a
Ersoy Dede’ye
Ve Necmettin Türinay’a
“Hoş geldiniz” diyor, ufuk açıcı yazılarını severek okuyacağınıza inanıyoruz.
Bu arada, 3. sayfamızda da bir değişiklik yaptık... Bu sayfamızda, “siyasal” ağırlıklı haberler yerine “sosyal” ve “aktüel” haberler vermeye gayret edeceğiz...
Bu değişime ilâve olarak, yine 3. sayfamızı, “hanım yazarlarımız”a tahsis ettik... Hanım yazarlarımız, 3. sayfamızda “dönüşümlü” olarak yazacaklar.
Merve Kavakçı,
Sibel Eraslan,
Fatma Kutluoğlu,
Ve Kıvanç Tığlı,
Duygu ve düşüncelerini sizlerle paylaşacaklar...
“Yeni Akit”e yeni gelen hanım yazarlarımıza da “Hoş geldiniz” diyor, onların “duygu ve düşünce”lerinden çok istifade edeceğinize inanıyoruz.
OKURLARIMIZIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ
İnanıyoruz ki; Cenab-ı Allah, çıktığımız bu yeni yolculukta yardımını yine esirgemez, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da önümüzü açık eder.
Bizler, önce Cenab-ı Allah’a, sonra da siz değerli “okurlarımız”a güveniyoruz... İnanıyoruz ki; bugüne kadar “maddî ve manevî destek”lerini esirgemeyen, sürekli yanımızda olan siz değerli okurlarımız, “Yeni Akit” döneminde de yanımızda olacak, “destek”lerini esirgemeyecektir.
Önce Allah’a,
Sonra sizlere güveniyoruz.
Hayırlısıyla;
“Bismillah” diyerek, çıktık yola...
Cenab-ı Allah, yâr ve yardımcımız olsun.
Ve de utandırmasın...
Selâm, saygı ve gönül dolusu muhabbetlerimizle...


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ELVEDA VAKİT... MERHABA YENİ AKİT
MesajGönderilme zamanı: 12.10.10, 11:35 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 02:19
Mesajlar: 275
Hiçbir şey değişmedi mi?

D.Mehmet Doğan


Yeni Akit

2010-10-12

1970’lerden beri muhtelif gazetelerde yazıyoruz. Yeni Devir’den, Millî Gazete’den, Zaman’dan, Belde’den bahsettiğimizde bazıları hâlâ devam eden ve bir kısmı da artık okuyucuya ulaşamayan yayın organları zihnimizde canlanıyor.

Günlük olarak yazdığımız gazeteler arasında Vakit’in müstesna bir yeri var. Fakat Vakit, ilk çıktığından beri, dürüst, ilkeli ve tavizsiz tutumuyla hak ettiği bir şöhret kazandı, buna karşılık ciddi sıkıntılara maruz kaldı. Gazeteyi çıkartan ekip, değişik gazete isimleri altında okuyucu ile buluştu. Bu sefer Yeni Akit’te sizlerle beraberiz.

Basın tarihimizin iki asra yaklaşan geçmişi içinde Vakit ismi bir çok defa kullanılmıştır. İlk defa bu isimde bir gazetenin 1875 yılında yayınlandığını biliyoruz . Sonraki yıllarda Vakit’le isimleri birleşen bir gazeteci ailesi vardır: Hakkı Tarık ve Asım Us kardeşler. Bu gazete cumhuriyetten sonra, rejimin destekçisi bir yayın olarak bizim yazdığımız Vakit’le tamamen zıttır.
Hakkı Tarık Us aynı zamanda tek parti döneminin basını kontrol maksadıyla oluşturduğu Türk Basın Birliği Başkanı olarak uzun süre milletvekilliği yapmış, Çankaya sofrasında ağırlanmıştır. Us’ların dil devrimi sırasında gazetenin adını güya öztürkçeleştirerek Kurun’a çevirdiklerini de hatırlatalım.
“Kurun” kaynağını bilemediğimiz bir kelime. 1934’te yayınlanan Cep Kılavuzu’nda “çağ” karşılığı olara yer alıyor. Demek ki, basınımızın o zamanın önde gelenleri, şefe yaranmak için, bazıları kendi isimlerini değiştirirken gazetelerinin ismini değiştirerek kafileye katılmışlar!

Basın tarihinde gazetelerin isim değişiklikleri; böyle isteyerek, bazı şeyler umarak yapılmıyor elbette.

Mesela çok meşhur bir örnek: Hüseyin Cahit Yalçın’ın 2. Meşrutiyet’ten sonra yayınladığı Tanin gazetesi, çeşitli defalar kapatılmış ve her kapatılışında Cenin, Renin, Enin gibi farklı isimlerle yayınını sürdürmeye çalışmıştır.
İttihatçıların baskıları yüzden isim değişikliğine başvuran çok sayıda gazete ve dergiden söz etmek mümkündür. Eşref Edip’le Mehmed Akif’in yayınladıkları Sebilürreşad dergisi de bir kapatılışında Sebilünnecad adıyla bir süre yayınlanmıştır.

“Bunlar yüz yıl önce oluyordu, geçmişte kaldı” diyebiliriz. Vakit’in başına gelenlere bakarak, “hiçbir şey değişmemiş” demek de mümkün!
Gerçekten, son yıllarda basın yayın alanında baskıcı yaklaşımlar bir hayli geriledi. Büyük sermayenin geniş ölçüde hakim olduğu bu alanda, çok farklı yaklaşımlar cari. Bir çok yayın organı Vakit gibi, Akit gibi ilkeli, tutarlı ve mücadeleci bir çizgi tutturmaya çalışmıyor.

Vakit’in veya Akit’in başına gelenleri böyle bir zaviyeden değerlendirmek lazım.

Yeni Akit bize kitap çalışmalarına dönme imkanı verecek. Şimdilik haftada iki gün, Salı ve Cumaları sizlerle birlikte olacağız ve daha çok kültür, fikir, sanat mevzuları ile ilgili yazacağız.

Yeni Akit’e hayırlı, bereketli ve başarılı bir yayın hayatı temennisiyle “Ya Allah bismillah” diyoruz.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye