Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: MUTTAKİLER YOLU: Tasavvuf
MesajGönderilme zamanı: 25.12.08, 13:31 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 02:16
Mesajlar: 58
MUHSİNLER ve MUTTAKİLER YOLU : TAKVA ve İHSAN

" Abdullah İbnul Ömer dedi ki: Babam Ömer İbnul-Hattab (r.a.) bana şunu anlattı:

"Ben Hz. Peygamber (s.a.v.) yanında oturuyordum. Derken elbisesi bembeyaz, saçları simsiyah bir adam yanımıza çıkageldi. Üzerinde, yolculuğa delalet eder hiçbir belirti yoktu. Üstelik içimizden kimse onu tanımıyordu da. Gelip Hz. Peygamber (s.a.v.)'in önüne oturup dizlerini dizlerine dayadı. Ellerini bacaklarının üstüne hürmetle koyduktan sonra sormaya başladı:

“Ey Muhammed! Bana İslam hakkında bilgi ver!”

Hz. Peygamber (s.a.v.) açıkladı: "İslam, Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed'in O'nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmen, namaz kılman, zekat vermen, Ramazan orucu tutman, gücün yettiği takdirde Beytullah'a haccetmendir." Yabancı:"Doğru söyledin" diye tasdik etti.

Biz hem sorup hem de söyleneni tasdik etmesine hayret ettik.

Sonra tekrar sordu: "Bana iman hakkında bilgi ver?"

Hz. Peygamber (s.a.v) açıkladı. "Allah'a, meleklerine, kitablarına, peygamberlerine, ahiret gününe inanmandır. Kadere yani hayır ve şerrin Allah'tan olduğuna da inanmandır." Yabancı yine: "Doğru söyledin!" diye tasdik etti?

Sonra tekrar sordu: "Bana ihsan hakkında bilgi ver?"

Hz. Peygamber (s.a.v.) açıkladı: "İhsan Allah'ı sanki gözlerinle görüyormuşsun gibi Allah'a ibadet etmendir. Sen O'nu görmesen de O seni görüyor."

Adam tekrar sordu: "Bana kıyamet(in ne zaman kopacağı) hakkında bilgi ver?" Hz. Peygamber (s.a.v) bu sefer: "Kıyamet hakkında kendisinden sorulan, sorandan daha fazla birşey bilmiyor!" karşılığını verdi.

Yabancı: "Öyleyse kıyametin alametinden haber ver!" dedi. Hz. Peygamber (s.a.v.) şu açıklamayı yaptı: "Köle kadınların efendilerini doğurmaları, yalın ayak, üstü çıplak, fakir (Müslim'in rivayetinde fakir kelimesi yoktur) davar çobanlarının yüksek binalar yapmada yarıştıklarını görmendir."

Bu söz üzerine yabancı çıktı gitti. Ben epeyce bir müddet kaldım. (Bu ifade Müslim'deki rivayete uygundur. Diğer kitaplarda "Ben üç gece sonra Hz. Peygamber (s.a.v.)'la karşılaştım" şeklindedir)

Hz. Peygamber (s.a.v.) Ey Ömer, sual soran bu zatın kim olduğunu biliyor musun? dedi.

Ben: "Allah ve Resulü daha iyi bilir" deyince şu açıklamayı yaptı: "Bu, Cebrail aleyhisselamdı. Size dininizi öğretmeye geldi."

Kaynak: Müslim, İman 1, (8); Nesai, İman 6, (8, 101); Ebu Davud, Sünnet 17 (4695); Tirmizi, İman 4, (2613)

Ravi (r.a.):Yahya İbnu Yağmur

MUTTAKİLER YOLU : TAKVA ve İHSAN

Takva , korkma, sakınma, Allah korkusuyla günahlardan kaçınmak demektir. Muttaki, takva üzere yaşayan mü’min anlamına gelir.

Takvada ilk adım olan haramları terk etmeyi, çirkin bulunan, hoş karşılanmayan fiil, söz ve hâller olan mekruhlardan sakınma takip eder. Daha sonra şüpheliler karşımıza çıkar. Bunların da mekruhlar gibi haramla bir şekilde ilişkisi vardır. Hakkında kesin bir hüküm olmayan şüpheli iş ve hallerde, takvaya uygun olanı, haram olma ihtimalini gözeterek o şüpheli fiilleri terk etmektir. Mübah denilen ve müslümanlar için helâl olan durumlarda da gereği kadar istifade edip israftan sakınmak da takvadandır.

Rasulüllah (s.a.v.) “Helâl belli, haram da bellidir. Fakat bu ikisinin arasında şüpheli şeyler vardır.” diye başlayan bir hadis-i şeriflerinde “Nasıl bir çoban, koruluğun kenarında koyun otlattığında, koyunlarının her an koruluğa girme ihtimali varsa, şüpheli şeylerden korunmayanın da harama düşme ihtimali öylece vardır.” buyurmuştur.Şüpheliden sakınanlarla haram arasına koruyucu bir tampon bölge girmiş olur.

Takva ve salih amel, ruh ve kalbin olgunlaştırılmasında yani tasavvufta iki önemli temeldir. Salih amel ile manevi mertebelere ulaşılırken takva ile de bu mertebe korunur ve manevi hüsran ile sonuçlanacak tehlikelerden uzak kalınır.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye