Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 087 - ÂLÂ SÛRESİ
MesajGönderilme zamanı: 03.01.09, 17:17 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 14.12.08, 12:14
Mesajlar: 1108
087 - ÂLÂ SÛRESİ


Sûre Mekke'de nazil olmuştur ve bunda icma vardır. [1] Tabiînden Dahhak'e göre, Medine'de inmiştir[2]

Nüzul sırası itibariyle Tekvîr Sûresinden sonradır.[3]

Atâ'nın İbn Abbâs'tan rivayetine göre Mekke-i Mükerreme'de ilk nazil olan "Rabbının adıyla oku."dur. Sonra (sırasıyla) Kalem, sonra Müzzemmil, sonra Müddessir, sonra Mesed, sonra Tekvîr, sonra da bu A'lâ Sûresi nazil olmuştur.[4]

İçinde bayram namazı ve fıtır sadakası zikredildiği cihetle İbnu'1-Fers ve Dahhak medenî olduğuna dair bir görüş zikretmişse de Celâleddin es-Suyûtî, Buhârî'nin el-Berâ ibn Azib'den rivayetle tahric ettiği bir habere dayanarak bu görüşü kabul etmemiştir. Bu rivayette Berâ şöyle anlatıyor:

"Hz. Peygamber (sa)'in ashabından bize ilk gelenler Mus'ab ibn Umeyr ile İbn Ümmi Mektûm'dur. Onlar bize Kur'ân okutmaya başladılar. Sonra Ammâr, Bilâl ve Sa'd geldiler. Onlardan sonra da yirmi kişi içinde Hz. Ömer geldi. Peşlerinden de Hz. Peygamber (sa) geldiler. Medine halkının, O'nun gelişine sevindikleri kadar sevindiklerini görmemiştim. O geldiğinde ben, benzeri sureler içinde A'lâ Sûresini de okumuştum."[5]6. Seni okutacağız da hiç unutmıyacaksın.Ayetin nüzul sebebi ile ilgili rivayetler:

1- Mücâhid ve Kelbî derler ki: Cibrîl, Hz. Peygamber (sa)'e bir vahy getirdiğinde o henüz âyetin sonunu getirmeden Hz. Peygamber (sa), unuturum korkusuyla âyetin başını okumaya başlarmış. İşte bunun üzerine Allah Tealâ: "Seni okutacağız da hiç unutmıyacaksın." âyet-i kerimesini indirmiş ve ondan sonra da gerçekten Hz. Peygamber (kendisine gelen vahyden) hiçbir şey unutmamıştır.[6]

Rivayetin isnadında Cüveybir var. Cüveybir cidden zayıftır. [7]

2- Ebu Salih'in İbni Abbas'tan rivayetinde: Bu ayetin nüzulünden sonra, ölünceye kadar (hiçbir şeyi) unutmadı, demiştir. [8]10. Korkacak olan öğüt alacaktır.Ebu Salih'in İbn Abbâs'tan rivayetine göre İbn Ümmi Mektûm hakkında nazil olmuştur.[9]11. Bedbaht olan ise ondan kaçınır.

12. Ki o, en büyük ateşe girecek olandır.

13. O, orada ne ölecek, ne de dirilecektir.Bu âyet-i kerimelerin el-Velîd ibnu'l-Muğîra ve Utbe ibn Rabîa hakkında nazil olduğu söylenir.[10]14. Doğrusu arınan felah bulmuştur.

15. Rabbının adını anıp namaz kılan.Ayetin nüzul sebebi ile ilgili rivayetler:

1- Atâ'nın İbn Abbâs'tan rivayetine göre bu âyet-i kerimeler Hz. Osman ibn Affân hakkında nazil olmuştur. Şöyle ki:

Medine-i Münevvere'de bir münafığın bir hurma ağacı varmış. Ensardan komşusunun evine doğru eğik durumda imiş. Rüzgâr estiğinde bu ağaçtan koruk ve olmuş hurmalar bu komşusunun evine düşer, o ve ailesi de bunları alıp yerlermiş. O münafık, bu komşusu ile bu hususta ağız dalaşı yapmışlar. Sonra o ensârî komşusunun bu yaptıklarından dolayı Hz. Peygamber (sa)'e gelerek şikâyette bulunmuş. Hz. Peygamber (sa), münafık olduğunu bilmediği bu kişiyi çağırtıp ona:

"Ensardan olan komşun bana gelip senin koruk ve olgun hurmalarının onun evine düştüğünü, onun ve ailesinin de bunlardan yediğini haber verdi. Ne dersin; bunlar karşılığında sana cennette bir hurma vermemi ister misin?" buyurdu. Münafık:

"Hayır, onu ancak hemen verilecek bir bedelle satarım." dedi. Anlattıklarına göre Hz. Osman, o münafığa bu hurma ağacı karşılığında bir bahçe vererek onu satın aldı ve işte bunun üzerine bu âyet-i kerimeler nazil oldu.[11]

2- Dahhâk, bu âyet-i kerimelerin Hz. Ebu Bekr hakkında nazil olduğunu söyler.[12]

_________________
" Hayrlar feth olsun ; şerler def olsun !..."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye