Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 086 - TÂRIK SÛRESİ
MesajGönderilme zamanı: 03.01.09, 17:16 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 14.12.08, 12:14
Mesajlar: 1108
086 - TÂRIK SÛRESİ


Sûre Mekke'de nazil olmuştur. Bunda icma vardır. [1] Beled Sûresinden sonra inmiştir.[2]1. "Göğe ve gece ortaya çıkana and olsun.

2. Gece ortaya çıkanın ne olduğunu sen bilir misin?

3. O, ışığıyla karanlığı delen yıldızdır."Bu âyetler Ebû Talib hakkında inmiştir. O, Rasulullah (s.a.v.)'a geldi ve O'na bi­raz ekmekle biraz da süt verdi. Rasulullah (s.a.v.) oturarak getirilenleri yerken bir yıldız kaydı ve yıldızın aktığı yer ateş oldu. Ebû Talib bundan korktu ve:

"Bu nedir?" diye sordu. Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki;

"Bu, kendisiyle şeytanların vurulduğu bir yıldızdır ve o Allah'ın âyetlerinden bir âyettir." Ebû Talib hayret etti. Bunun üzerine Allah Teala bu âyetleri indirdi."[3]5- İnsan düşünsün neden yaratıldı!?İbn Ebî Hâtim'in İkrime'den rivayetle tahric ettiği bir habere göre bu âyet-i kerime Ebu'l-Eşedd b. Kelede el-Cumahi hakkında nazil olmuştur. Bir deri üzerinde durur ve:

"Kim beni buradan kımıldatabilirse ona şöyle şöyle mükâfat var." der ve güçlü kuvvetli olmakla övünür, sonra şöyle devam edermiş:

"Muhammed, cehennem bekçilerinin 19 olduğunu iddia ediyor. Ben yalnız başıma onlardan onuna yeterim, kalan dokuzunun da siz hakkından gelirsiniz."[4]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/942; Tefsîr-i Kurtubi : 20/1; Lübabu't-te'vîl : 4/368; Celal Yıldırım, İlmin Işığında Asrın Kur’an Tefsiri, Anadolu Yayınları: 13/6701.

[2] Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/942.

[3] Senedi yoktur. İmam Ebu’l-Hasen Ali bin Ahmed el-Vahidi, Esbâb-ı Nüzul, İhtar Yayıncılık: 380. el-Beğavî, Meâlimu't-Tenzîl, IV,472; Kurtubî, el-Câmiu li-Ahkâmi'l-Kur'ân, XX,3. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/942.

Kelbi’den rivayet edilmiştir. Kelbi de zayıftır.

[4] Suyûtî, Lubâbu’n-Nukûl,11,194. İmam Celaleddin es-Suyuti, Lubabu’n-Nukul Fi Esbabi’n-Nuzul, Fatih Yayınevi: 2/709. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/942. Vehbe Zuhayli, Tefsiru’l-Münir, Risale Yayınları: 15/454.

_________________
" Hayrlar feth olsun ; şerler def olsun !..."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye