Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 085 - BÜRÛC SÛRESİ
MesajGönderilme zamanı: 03.01.09, 17:16 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 14.12.08, 12:14
Mesajlar: 1108
085 - BÜRÛC SÛRESİ


Mekke-i Mükerreme'de ve Şems Sûresinden sonra nazil olmuştur.[1]Surenin nüzul sebebi, hendeklerin sahipleri etrafında dönmektedir. Müslim «Sahih'inde, Ahmed ve Nesai rivayet ettiler. Özeti şöyledir:

Adı Zur'a b. Tübban Es'ad el-Humeyri olan kâfir krallardan birisine Yahudi Zü Nüvas'a tebasından bazılarının Hıristiyanlık dinine girdiği ha­beri ulaşır.[2] Himyer'den bir orduyla onların üzerine yürür. Yakaladıkla­rından, Yahudilik ve ateşte yanma arasında seçim yapmalarını ister. Ölü­mü tercih ettiklerinde onlar için çukurlar kazılır, ateş alevlendirilince mü­minlere denilir ki: "Sizden dininden döneni bırakanz, dönmeyeni yakarız." Onlar ise sabrederler. Ateşe atılmalarını ve yakılmalarını kral ve adamla­rı da seyreder. Yirmi bin kişi veya on iki bin kişinin öldürüldüğü rivayet edilir.

Kelbî der ki: Uhdud halkı yetmiş bin kişi idi.

Kısaca: Müşrik olan Humeyr krallarının sonuncusu Zü Nüvvas, yirmi bin kişiye yakın olan Hıristiyan Uhdud halkını öldürdü.[3]

Ateş hendekleri olayı ile ilgili olarak Peygamber (s.a.)'den gelen haber­ler şöyledir: Krallardan bazılarının bir sihirbazı vardı. O sihirbaz yaşlanın­ca, yanına bir delikanlıyı sihir öğretmek için aldı. Delikanlının yolu üzerinde, insanlara vaaz veren bir rahip bulunuyordu. Delikanlının kalbi rahibe ısındı. Bir gün yolda, insanların yolunu kapatan bir vahşi ya da yılana rasladı. Bir taş alarak: "Allahım! Eğer rahip sana sihirbazdan daha sevgili ise, şu vahşiyi bu taşla öldür," dedi. Onu öldürdü.

Delikanlı ondan sonra rahipten öğrenmeye devam etti. Nihayet körü, alacalıyı iyi edecek, hastalıktan kurtaracak hale geldi. Kralın adamların­dan birisi kör oldu, onu iyileştirdi. Kral adamı gördüğünde ona gözünü ki­min iyileştirdiğini sordu, o da: "Rabbim" dedi. Kral kızıp ona işkence etti.

O, delikanlıyı ele verdi. Delikanlı da işkence edilince rahibi ele verdi. Rahip dininden dönmedi ve hızarla doğrandı. Delikanlıyı tepesinden at­mak için dağa çıkardılar. Dua etti. Dağ onları sarstı, yuvarlandılar, o kur­tuldu. Küçük bir sandala koyup boğmak için onunla denize açıldılar. Dua etti, sandal alabora oldu. Onlar boğuldu, delikanlı kurtuldu. Krala dedi ki: "İnsanları bir alanda toplayıp beni bir ağaca bağlayarak, çantamdan bir ok alıp "Delikanlının Rabbi Allah'ın adı ile" diyerek bana atmadıkça beni öldüremezsin."

Kral oku attı. Ok şakağına geldi. Elini üzerine koydu ve öldü. İnsan­lar: "Delikanlının Rabbine iman ettik" dediler. Krala denildi ki:

"Korktuğun başına geldi." Hendekler kazdırdı. Onları ateşle doldurdu. Dininden dönme­yen ona atıldı. Nihayet beraberinde çocuğu ile bir kadın geldi. Biraz tered­düt etti. Çocuk:

"Anneciğim. Dayan sen kısa bir zamandır hak üzeresin." de­di. Kadın dayandı ve ateşe atladı. [4]--------------------------------------------------------------------------------

[1] Kurtubî, age. XK,187. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/941; Celal Yıldırım, İlmin Işığında Asrın Kur’an Tefsiri, Anadolu Yayınları: 13/6686.

[2] Dahhak dedi ki: Hıristiyanlardan bir grupturlar. Rasulullah (a.s.)'ın gönderilmesin­den kırk yıl önce Yemen'de idiler. Onları, Yusuf b. Şürahil b. Tübba el-Humeyri yakaladı. Seksen küsur kişi idiler. Onlar için çukurlar kazıp orada yaktılar.

[3] İbni Kesir, IV/549.

Vehbe Zuhayli, Tefsiru’l-Münir, Risale Yayınları: 15/436.

[4] Vehbe Zuhayli, Tefsiru’l-Münir, Risale Yayınları: 15/436-437.

_________________
" Hayrlar feth olsun ; şerler def olsun !..."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye