Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Râbıta-i Mahabbet / M. İhsan Oğuz
MesajGönderilme zamanı: 11.01.11, 17:43 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 29.11.10, 09:55
Mesajlar: 28
(193. Mektub)

Cismânî Ve Rûhânî Sohbet

M. İhsan Oğuz


Cismânî yakınlık arzusunda bulunuyorsunuz. Bu tarafta da aynı arzu fazlasıyla vardır ve devamlıdır. Çünkü; bizim yolumuzda fayda sağlanması, birinci derecede cismânî sohbetin devamına bağlıdır. Buna imkân elverirse, diğer vâsıta ve vesilelere gerek ve ihtiyaç kalmamaktadır.

Cismânî sohbetin yokluğu hâlinde, onun yerini muhabbet râbıtası (1) tutar Dışarıda olanlar, râbıta ile manen sohbette bulunmaya çalışırlar. Sohbet yolu, cezbe ve muhabbet yoludur. Seçilmişlerin, Peygamber Aleyhisselâm'ın ve ashâb-ı kiramın yoludur. Ashabın Peygamber Efendimiz'den faydalanmaları, sohbet yoluyla olmuştur.

Bu yolda; irâde ve gayrete dayalı seyr ve ilerleme yolu için zorunlu olan usuller, insanı dünyâ nîmetlerinden alıkoyucu şeyler gerekli ve zorunlu değildir. Onlarda görülen haller ve zevkler de meydana gelmemektedir. Çünkü; feyz ve faydanın verilip alınması, manevî çekim ve yansıma yoluyladır. Bu yol asla ilişkin bulunmakta, gölge ile uğraşılmamaktadır. Hedefi ise Nübüvvet kemâlâtı varisliği olup Gölge ve Asıl makamı veliliğine ilişkin hususlar düşünülmeksizin, ilk adım Nübüvvet kemâlâtı dâiresine atılmaktadır. Bu yolun yolcuları, asıl olarak peygamberlerdir. Vâris olarak da, peygamberlerin ashabı ile ümmetten bu yola yönelip Allah'ın lütuf ve ihsanına erenlerdir.

Bu yola ayak basabilmek; irâde ve gayrete dayalı seyr ve ilerleme yolunun mensupları için ancak ömürler vererek Veliliğe ilişkin üç makamı geçtikten sonra mümkün olabilir ki, sayıları tahmin edilemeyecek derecede azdır. İşte; cezbe ve muhabbet ehline, murâd edilmiş ve seçilmişlere has olan bu yol, Sıddîkıyye Büyükleri’nin yoludur. Esâsını cismânî sohbet olmazsa gıyaben râbıta-i mahabbet teşkil etmektedir.

Velîlik kemâlâtına ilişkin hususlar bu yoldan topluca ve kolaylıkla geçilerek Nübüvvet kemâlâtı varisliği elverir ki, burası Velîlik makamlarına ilişkin gölgelerin aslı makamıdır.
Hakk'ın Zâtı'na erme yolu ve mertebesidir.

Mürşid'in huzur ve sohbetinde edebi gözetmek ve onun hakkını vermek şartıyla; bu yolda feyzin verilmesinde ve alınmasında ölü ile diri, çocuk ile yetişkin birdir.
Kendini bu yolda tutabilenlere, Büyüklerimiz vasıtasıyla Hakk'ın yardımları, lütuf ve ihsanları yansıma hâlinde elverir. Bâzan bir sohbette, bin senelik şeylerin özü ve sonucu meydana gelir...

(1) Râbıta-i Mahabbet: Sevgi Bağı.

M. İhsan Oğuz, Mektuplar, 2. Cild, s. 272-274.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Râbıta-i Mahabbet / M. İhsan Oğuz
MesajGönderilme zamanı: 11.01.11, 19:29 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 06.07.10, 17:50
Mesajlar: 280
Yakınlık-Uzaklık Hakkında bir darb-ı mesel :
Bir şeyhin kendisine çok yakın duran bir müridanı varmış ... O kadara ki, sürekli şeyhine yakın durmaya ve ona sokulmaya çalışırmış ! Sonunda şeyh efendi dayanamayıp ona ; "Evlâdım, sen bana ne kadar sokulsan ve hatta şu derimin içinde de girsen de ne isen O'sun! Yani, bana cismen yakın olmakla bir mertebe ve derece kazanamazsın der ...


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye