Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Bir müridin bir başka mürşide bağlanması hakkında...
MesajGönderilme zamanı: 13.01.11, 11:06 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Avniyü'l-Mevlevî Hz.leri,fıtratların 12 nevi olduğunu ve bunun gibi de 12 fıtrat Şeyh olduğundan bahseder.Mürid kendi fıtratına uygun bir Şeyh bulmalıdır.Söz gelimi Cemâle aşina fıtrata sahip mürid gidip te Celâlî bir Şeyh-i kâmile intisâb etse işi zahmetli olur kendi fıtratınca bir Mürşide intisâb etmelidir illâ vâsıl olamaz.

İş böyle ise,ve tarikât zuhûr yani iftirâk ile başladıysa,yani gâyesi Hakk'a vusûl ise o halde mürîd,kendince en uygununu bulduktan sonra Şeyh değiştirebilir ki vuslat yolcuğu daha rahat olsun.

Pes şu halde demek Allâh (c.c) rızası için Şeyh değiştirilebilirmiş ama Allâh (c.c) rızası için din değiştirilmez.Zira Allah (c.c) diğer dinleri nash etti irtidâd isyân ve ayn-ı küfür olur.Ama Şeyh değiştirmek böyle değildir.

En iyisini Allâh (c.c) bilir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Bir müridin bir başka mürşide bağlanması hakkında...
MesajGönderilme zamanı: 13.01.11, 12:22 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Gümüşhanevî yazdı:
Avniyü'l-Mevlevî Hz.leri,fıtratların 12 nevi olduğunu ve bunun gibi de 12 fıtrat Şeyh olduğundan bahseder.Mürid kendi fıtratına uygun bir Şeyh bulmalıdır.Söz gelimi Cemâle aşina fıtrata sahip mürid gidip te Celâlî bir Şeyh-i kâmile intisâb etse işi zahmetli olur kendi fıtratınca bir Mürşide intisâb etmelidir illâ vâsıl olamaz.
İş böyle ise,ve tarikât zuhûr yani iftirâk ile başladıysa,yani gâyesi Hakk'a vusûl ise o halde mürîd,kendince en uygununu bulduktan sonra Şeyh değiştirebilir ki vuslat yolcuğu daha rahat olsun.
Pes şu halde demek Allâh (c.c) rızası için Şeyh değiştirilebilirmiş ama Allâh (c.c) rızası için din değiştirilmez.Zira Allah (c.c) diğer dinleri nash etti irtidâd isyân ve ayn-ı küfür olur.Ama Şeyh değiştirmek böyle değildir.
En iyisini Allâh (c.c) bilir.

Gümüşhanevî...
Ellerine ve yüreğine sağlık...
Şimdi benim aklıma sizin bu yazınızı okuduktan sonra şu fıkra geldi...
Adamın biri kendisini DARI hissediyormuş ve tavuklar kendisini hemen yer diye hiç evinden dışarı çıkmıyormuş ! Kim ne dediyse bir türlü bu inancından onu vazgeçiremiyorlarmış ! Sonun da bir doktora götürmeye karar vermişler ve doktor ona; " Arkadaşım, sen DARI falan değil hepimiz gibi bir İNSANSIN İNSAN" demiş... Adam bu kez doktora; "Doktor bey iyi güzel de bunu ben de biliyorum ama, benim DARI olmadığımı tavuklara nasıl anlatacağız?" demiş...
Herkese sağlıklı günelr diliyorum. :))))

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: