Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hak Mürşidin Örnek Hali
MesajGönderilme zamanı: 09.04.10, 13:34 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Moderator
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17.12.08, 16:48
Mesajlar: 237
Hâce (K.S.) hazretlerinin makbul ve gözde müridlerinden Şeyh Şâdi-i Gadyutî (Allah'ın rahmeti üzerine olsun)'den şöyle nakledilmiştir.

Her ne vakit Hâce hazretlerine bir dostu ve bir müsafiri gelse, o gelen dostunun hizmetini bitirdiği gibi hemen merkebinin yemini ve suyunu hazırlar, edeble el bağlayıp sabaha dek hizmetde ayakta dururlardı.

Yine adı geçenden nakledilmiştir: Her ne vakit Hâce (K.S.) hazretlerinin evlerine kendi terbiyeleri altında bulunan dervişleri de gelse onların istinca (büyük abdest) ve istibra (küçük abdest) lan için gerekli taharet malzemelerini (su taş ve saire) daima olmak üzere kendileri hazırlarlar ve «Bu hizmetlerin hepsi benim canıma minnetdir» buyururlardı. Eğer Hâce hazretleri bir dervişin evini şereflendirseler o dervişin çoluğunu, çocuğunu ve diğer yakınlarını sorar ve her birinin bir çeşit hatırlarını ele alıp iltifatlarına mazhar buyururlar idi. Hattâ o evdeki hayvanların durumları ile dahi ilgilenirler, gerekli şefkat ve merhameti gösterirlerdi. «Ariflerin sultânı Bâyezid-i Bistâmî (K.S.) hazretleri her ne vakit istiğrak âleminden kendilerine gelseler, Allah'ın bütün mahlûkatına benim yaptığım gibi şefkat muamelesi gösterirlerdi.» diye rivayet olunduğunu anlatırlardı. Hâce (K.S.) hazretlerinin iyi ahlâklarından, evine vardığı dervişin komşuları, dostları ve tanıdıkları da haz duyarlardı. Onların her birine hak yolda rehber olurlardı.

* * *

Kaynak: Makamat-ı Nakşibend


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye