Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Prof. Hasan Şâfiî: "Tasavvuf İslam düşüncesinin zirvesidir."
MesajGönderilme zamanı: 24.09.09, 09:19 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Prof. Dr. Hasan Eş-Şâfiî: Tasavvuf İslam düşüncesinin zirvesidir

Ömer Faruk TOKAT

AKRA FM’e konuk olan Mısırlı İslam düşünürü Prof. Dr. Hasan Eş-Şâfiî, tasavvuf erbabının İslam düşüncesine çok büyük katkılar sağladığını belirterek, “İslamî tasavvuf dediğimizde İslam düşüncesinin zirveleşmiş halinden bahsediyoruz demektir” dedi.

MODERN ÇAĞ İNSANINI PROBLEMİ, LİDERLİK
Bugün tebliğle, yönetimle, siyasetle meşgul olan Müslümanların en büyük probleminin önder olmak, lider olmak olduğunu vurgulayan Hasan Eş-Şâfiî, “Modern çağda insan-ı kâmile ihtiyacımız. Tasavvuf, bugünkü insanoğlunun problemine çözümler sunan gerçek alternatiftir” ifadesini kullandı.
Mısır’daki El-Ezher Üniversitesinde Kelam dersleri veren ve Kahire Üniversitesi İslam Felsefesi Bölüm Başkanı olan ünlü âlim Prof. Dr. Hasan Abdüllatif Eş-Şâfiî, AKRA FM’in Kültürden İrfana programına konuk oldu.

79 yaşındaki Hasan eş-Şafi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından düzenlenen İbn-i Rüşd Sempozyumu münasebetiyle Türkiye’ye geldi.

Ömer Faruk Tuna’nın yönettiği Kültürden İrfana programında Hasan eş-Şafi ile söyleşiyi Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mantık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahir Yaren yaptı. Arapça’dan Türkçe’ye anında tercümeyi ise İlmi Araştırmalar Merkezi Arapça eğitmelerinden Ahmet Hamdi Yıldırım gerçekleştirdi. “İslam Düşüncesi ve İslam Düşünürleri” üzerine bir söyleşi yaptığımız Hasan Eş-Şâfiî, tasavvufî hayat ve tasavvufi düşünce üzerine de önemli tespitlerde bulundu. Bu özel söyleşi bugün saat 16.00’da AKRA FM’den yayınlanacak. Söyleşiyi kaçıranlar ses kaydını Kültürden İrfana programının ses arşivinden indirebilirler.

‘MODERN ÇAĞDA İNSAN-I KAMİLE İHTİYAÇ VAR’

AKRA FM’in yakında takip edilen Kültür İrfana programında Gazali’den İbn-i Rüşd’e, Kindi’den İbn-i Sina’dan Farabi’ye kadar birçok ilim adamıyla ilgili görüşlerini açıklayan Hasan Eş-Şâfiî, İslam düşüncesi sürecini analiz etti. Tasavvuf önderlerinin Hz. Peygamber (sas) Efendimizin sünnetinden yola çıkarak geniş kitleleri kalbî anlamda eğittiklerini, ruhi yönden geliştirdiklerini belirten Hasan eş-Şafi, “İhsan makamıyla Allah’a ibadet edebilmek ancak tasavvufla mümkündür. Tasavvufta maksat sadece mükemmel bir ahlaka sahip olmak değil, Cenabı Allah’a vasıl olmaktır, her an O’nun huzurunda olabilmektir. Mevlana, ‘Ağacın dalı kesilirse dal ağlamaya başlar’ der. Bu insana örnektir, Cennet’ten inmiştir, tekrar ilk aslına, ilk yerine dönmesi için ıstırap içindedir. Buna ulaşmak için azim gerekir. Gerçek muhabbet Allah’a duyulan muhabbettir. Tasavvufun özü budur. Dinî hakikatleri özümseyebilmek, sadece okumakla ve aklî delillerle yetinmemektir. Tasavvuf erbabı İslam düşüncesine çok büyük katkılar sağlamıştır. İslam düşüncesi sadece akli verilerle ortaya konulan bir düşünce sistemi değildir. İslam düşüncesinin Allah’a vasıl olma boyutu vardır ve çok önemlidir.
Modern çağda insan-ı kamile ihtiyacımız var. Tasavvuf, bugünkü insanoğlunun problemine çözümler sunan gerçek alternatiftir. İslamî tasavvuf Hz. Peygamber Efendimiz’in sünnetinde her zaman karşılığını bulur. Önderlerin arkasından bu nedenle gidiyoruz. İslami tasavvuf dediğimiz zaman İslam düşüncesinin zirveleşmiş halinden bahsediyoruz demektir” diye konuştu.

‘İSLAM DÜNYASI LİDERLİK PROBLEMİ YAŞIYOR’

Hasan eş-Şafi, “İslam dünyasındaki talim ve terbiyeye dair neler tavsiye edersiniz?” sorusu üzerine şu ifadeleri kullandı: “Ben kendimi sizlere nasihat veren makamında görmüyorum. Talebelerine şunu söylüyorum, nasihat hocaların hastalıklarından biridir. Belki hocanın kendisi nasihate muhtaçtır, benim gibi. Bununla beraber şunu söyleyebilirim ki; yaklaşık 70 yıllık ömrüm var. El-Ezher’in çatısı altında bu ömrü geçirdim. Mısır’ın dışında da hocalık yaptım, tüm dünyayı gezdim. İslam’ın tebliğiyle ilgili tecrübelerim oldu, farklı kesimlerle görüştüm. Bugün en çok ihtiyacımız olan şeyin sadece eylemsel taraf olduğunu düşünmüyorum. Siyasi konular olduğunu düşünmüyorum. Kendimize bakmamız gerekiyor. İnsanın en yakını kendisidir. İnsan önce kendisini düzeltmeli, sonra Müslümanların işine bakmalıdır. Kendi işine bakıyor gibi samimi bakmalıdır. Siyasette meşgul olarak veya insanlara liderlik yapmaya kalkarak insanları kendisiyle meşgul olmayı bırakmamalıdır.
Bugün İslâmî tebliğle, yönetimle, siyasetle meşgul olanların en büyük problemi, önder olmak, lider olmak problemidir. Bugün tasavvuf erbabından bu konuda ders almalıyız. Kendi nefsini öldür, toprağa göm ki üzerinde ağaç yetişsin. Kendi nefsinin problemine bak, gerçekten doğruda mısın, Allah’ın rızasını mı istiyorsun, kendi nefsinin isteklerine göre mi hareket ediyorsun? Cenab-ı Allah kimlere zafer lütfetti. Dünyanın 2. büyük ordusuna karşı zafer kazanan Afgan kardeşlerimiz, ne oldu da kendi aralarında savaşa tutuldular. Kendi aralarında liderlik, önderlik hastalığına tutuldular. Kaybeden kendileri oldu. Eğer bir nasihat verme hakkını bana tanıyorsanız, lütfen şunu kabul edin; İhlâslı olmak gerekiyor. Hz. Peygamber Efendimiz'e her cihetten uymamız gerekiyor. Kendi nefislerimizi insanların üstünde görmemiz caiz değil. "Biz kurtulduk da insanlar bataklıkta" şeklinde bakmamalıyız. Yaptığımız işte her zaman Allah’ın rızasını gözetmeliyiz.”

-------------------------------------------------
PROF. DR. HASAN ABDULLATİF EŞ-ŞAFİÎ

Prof. Dr. Hasan Abdullatif Eş-Şâfiî İslamabad Uluslararası İslam Üniversitesi'nde 13-14 yıl kadar Rektörlük yaptı. Şu anda Kahire Üniversitesi İslam Felsefesi Bölüm Başkanı ve el-Ezher Üniversitesi'nde Kelam Anabilim Dalı'nda ders vermektedir. Asıl uzmanlık alanı felsefe ve kelamdır. Kelam alanında pek çok eser tahkik eden Eş-Şâfiî, özellikle el-Âmidî olarak bilinen Diyarbakırlı Seyfuddîn el-Âmidî uzmanı olup eserlerini tahkik etti. "Kelam İlmine Giriş" adlı bir eseri Türkçeye çevrildi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Prof.Hasan eş-Şâfiî:"Tasavvuf İslam düşüncesinin zirvesidir"
MesajGönderilme zamanı: 27.03.11, 10:52 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

"Tasavvuf erbabı İslam düşüncesine çok büyük katkılar sağlamıştır. İslam düşüncesi sadece akli verilerle ortaya konulan bir düşünce sistemi değildir. İslam düşüncesinin Allah’a vasıl olma boyutu vardır ve çok önemlidir.

Modern çağda insan-ı kamile ihtiyacımız var. Tasavvuf, bugünkü insanoğlunun problemine çözümler sunan gerçek alternatiftir. İslamî tasavvuf Hz. Peygamber Efendimiz’in sünnetinde her zaman karşılığını bulur. Önderlerin arkasından bu nedenle gidiyoruz. İslami tasavvuf dediğimiz zaman İslam düşüncesinin zirveleşmiş halinden bahsediyoruz demektir”

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: