Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Dualar ve Tecelliyat-ı Celâlî : Neden ?
MesajGönderilme zamanı: 19.01.09, 02:00 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03.01.09, 22:40
Mesajlar: 926
Bir anı:

Bosna'da Sırp zulmünün en zirvede oldugu zamandı. Umre için Medine'de idik.
Mescid-i Nebevi'nin seçkin imamı, meşhur kari; muttaki müslüman İbrahim el-Ahdâr sabah namazları rüku sonrası KUNUT okuyor ve çoğu defa gözyaşları ile duasını tamamlıyordu.

İlk günkü KUNUT duası tüm cemaati ağlatmıştı nerede ise...

İkinci gün dua biraz daha sakin geçti. İbrahim el-Ahdâr'ın duasına dikkat ettim. Rabbimizden Bosna'daki müslümanlara yardım niyaz ediyor ; Sırp kafirlerinin helak olmasını diliyordu. Hatta Sırp memleketinin zelzeleye uğrayıp yerle bir edilmesi için Rabb-i Züntiqam'a yalvarıyordu.

Fakat Sırplar tam da o gün (belki hatırlayanlar çıkacaktır); bir Bosna pazaryerine top ateşi açtılar ve yanlış değilse kırk kadar Bosnalı müslümanı paramparca edip şehid ettiler.

O pazar saldırısının sabahına denk gelen sabah namazında yine KUNUT duası yapan İbrahim el-Ahdâr'ın duasına yaşlı gözlerle "AAMİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ-N" diyen cemaatin gözlerinde birkaç saat önce TV haberlerinde gördükleri kanlara bulanmış Bosnalı müslümanların olduğu kesindi...

Sabah namazı bitip dışarı çıkılırken cemaat kalabalıktan sebep yavaş adımlarla dağılıyordu.
Bab-ı Cibril'den çıkılıp Bakî kabristanın tarafındaki mekanımıza yönelirken önümdeki bir grup "hacı emmi"nin bağıra çağıra sohbet ederlerken söyledikleri şu sözler kulağıma çalındı:

"Bizim duaları Allah kabul etmiyor..."

"Müslümanların işi küllüm harap !.."

"Bırak bizimkileri Peygamber camisinin imamının duaları bile makbul değil."

"Baksana adam 3 gündür kuşlar gibi çığırıp ağlıyor; müslümanların üzerine bela yağıyor."

"Buradaki imamın duası kabul olmazsa bizim camideki imamın duası kabul olur mu ki ...."

....

Şimdi itikadi yönden sorgulansa söyleyenlere tehlike olusturan daha nice nice sözler... nice sözler...

....

Önce ilk tepkim kızmak oldu bu "hacı emmiler"e...

Fakat bir an sonra düşündüm ki aslında "hacı emmiler" tamamen de haksız değillerdi...

O zaman sorun nerede idi dersiniz?

_________________
" Hayrlar Feth Olsun ; Şerler Def Olsun !.."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Dualar ve Tecelliyat-ı Celâl : Neden ?
MesajGönderilme zamanı: 19.01.09, 03:56 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 22.12.08, 23:18
Mesajlar: 245
ne ince bir konu ve ne hoş bir merak.. Allah razı olsun aziz.. Mevla'm merakımızı izdiyad eylesin..; ilim ve fikir ve hayretimizi artırsın.. amin..

malum olduğu üzre: kaza-i mübrem'i hiç bir dua geri çeviremez.. dua ile mündefi' olan belalar kaza-i muallak'a dairdir..

duanın husulünü acele istemek ve duada ta'yinde bulunmak hoş görülmemiştir.. duada umumiyetle cami' ifadeler kullanılmalıdır.. hedef tayin edip ille de şu ille de bu dememek lazımdır..

hiç bir duagu Hakk'dan niyaz ettiği şeylerin mevsimini erkenden getiremez.. yahut duası mukabili hikmetten haric şeyleri olduramaz.. ve kul duasıyla Hakka tazyik de edemez.. zira Hakk'a vücub yoktur.. illa kaderde olan dua edilir ve illa kaderde olan ceza gerçekleşir..

dünya alem-i hikmettir ve her şeyin bir vakt-i merhunu vardır.. edilen dua yerine gelmedi diye bir şey yok.. sabit bir şey istersin o olmaz da başka bir şey olur.. ama illa bir şey olur..

duanın mutlak bir cezası/karşılığı vardır ama bu dünya hayatından kıyamete kadar geçecek her merhaleyi içine alır..

dualar uzun vadeli orta vadeli ve kısa vadeli hesaplar içerir.. ve siz bu hesapları vaktinden evvel tahsil edemezsiniz...

bu alemde celal ile cemal muameleleri mümtezictir.. sırf nimet sırf nikbet ve sırf elem sırf afiyet yok... bazı öyle olur bazı böyle olur; ferd ve millet behemahal imtihan olunur.. bu tecelliyat var ya hava durumu ve mevsimler gibi daimi surette değişmektedir..

insanlar kendileri içün neyin daha hayırlı olduğunu bilmedikleri içün hadisat karşısında zaman zaman yılgınlık yeis ve isyan duygularına kapılabiliyorlar.. bunun sebebi hikmetten cehil ve aynıyla gaflettir..

hülagu kafiri ordusuyla geldi bir İslam beldesini (bağdad olabilir) istila etti.. ve o saldırı hengamında pek çok evliya katledildi.. tarihde bunun gibi çok facialar vardır.. ve keza yahudi küffarı bir çok peygamberi katletmiştir..

imdi, tecelliyat-ı Celal neden? bu soru aslında kaderi meraktır ya da sorgulamak diyelim.. rivayet olunduğu üzre (bknz. Şerh-i Füsus) Cenab-ı Üzeyr Aleyhisselam Allahu Teala'ya esrar-ı kaderden sual eyledi.. Hz.Allah şöyle buyurdu: " Eğer bir daha bana bunu sorarsan senin adını divan-ı nübüvvetten silerim..!" Allahu Ekber La İlahe İllallah..!

bak, bu sual dahi cevabından ötürü bir hikmete dairdir.. yoksa Üzeyr Aleyhisselam hikmet ve kader bilmez değil; [ama esrar-ı kader hatmolur mu..?! olmaz.. öyleyse hatm olmadık nesnede soru da tükenmez.. yeter ki isyan ve itiraz olmasın..]

[sair enbiya ve rusül haric] Hz.Üzeyr'in ulumu yanında kamu nasın ulumu deryaya nisbetle bir katredir.. Nebi, öyle iken dahi sual eyledi.. ama ne var? her peygamberin bile kendi hazretine mahsus bir makamı/çızgısı var.. (yani istib'ad edilecek bir muhavere değildir bu..)

Allahu A'lem..

ma'lumattan bir şeyler dedik amma.. ;
hasılat kişiden kişiye değişir... :idea:

Ves'Selam..


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye