Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Tasavvuf Tarihinde Yeni Bir Dönem Başladı: ON-LINE BİAT
MesajGönderilme zamanı: 03.12.09, 16:21 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 13.03.09, 06:08
Mesajlar: 291
Tasavvuf Tarihinde Yeni Bir Dönem Başladı:
ON-LINE BİAT


Son yıllarda gündeme gelen online biat konusu Nakşbendiyye-i Dağıstaniyye silsilesinin yaşayan son büyük şeyhi Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani -Q- tarafından açıklığa kavuşturuldu. Nakşbendiyye-i Dağıstaniyye silsilesinin yaşayan son büyük şeyhi Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani -Q- 8 Şubat 2008 Cuma günü tasavvuf tarihinde çığır açacak bir içtihad ile online olarak biat almak isteyen Uzakdoğulu müslümanlar için ruhsat vererek tasavvufi tebliğde maddi sınırları kaldırmış oldu.

ON-LİNE BİAT KONUSUNDAKİ GELİŞMELER

İlk kez http://www.sheiknazim2.com/Bayyath.html internet adresinde Nakşbendiyye-i Dağıstaniyye tarikat koluna intisab için gerekli olan biatın online olarak yapılabileceği bildirilmişti. Bu linkte yer alan açıklama yazısında Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani -Q- ile 12 Mart 2006 günü öğle namazı sonrasında saat: 14.30 civarında yapılan görüşmede online biat için izin alındığı yazılmıştı.

Daha sonra Nakşbendiyye-i Dağıstaniyye tarikat kolunun A.B.D.'den yayınlanan resmi websitesindeki http://www.naqshbandi.org/about/baya_txt.htm adresinde aynı uygulama daha detaylı olarak yer almıştı.

8 Şubat 2008 Cuma günü kendileri ile yapılan mülakat ile Şeyh M. Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.'a internet üzerinden ON-LİNE BİAT verilmesi konusunda sorular iletilerek on-line biat konusuna açıklık getirildi.

Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani -Q- kendilerini ziyaret imkanı bulamayan dünyanın her yerindeki TÜRKÇE konuşan tasavvuf talibleri için de internet üzerinden on-line olarak biat için izin verdiklerini açıkladı.

Şeyh M. Nazım Kıbrısi el-Hakkani -Q- on-line biata izin verirken "Tasavvufi İntisab" ve "Mürşidden İnabe" almanın ta bezm-i elest'e giden yönüne ve gerçek intisabın aslında silsile yolu ile Rasulullah Muhammed Mustafa s.a.v.'e biata vardığına işaret etmişlerdir.

Bu konudaki ayrıntılar ve on-line biat almak isteyen "talib"in dikkat edeceği ayrıntıları ve biat yöntemi http://www.tasavvuf.info/biat_online.htm sayfasında görülebilir.

Şeyh M. Nazım Kıbrısi el-Hakkani -Q- on-line biat için izin verirken dile getirdikleri "Tasavvuf Kapısı Ardına Kadar Açık..." müjdesinin gelecek dönemin tasavvufi irşad usulünde yepyeni ve devasa bir çığır açması kaçınılmaz görünüyor.

Bilenler bilir ki evliyaullahın sözlerine dikkat etmek gerekir ves-Selam...

***

BİAT (BEY'AT)

Bey'at (=biat) terimi Arapça, "satmak" anlamına gelen "bey" kelimesinden türetilmiştir. Mürşid'den el almak, O'na söz vermek anlamındaki Bey'at kelimesi, tasavvufa ıstılah olarak geçerek, Mürşidden el alarak tarikata girmek karşılığı olarak kullanılır. Mürşid'in eli, elden ele Hz. Peygamber Efendimiz (s)'e kadar ulaşır. "Seninle bey'atleşenler, gerçekte Allah'la bey'atleşmiştir." (Feth/10) âyeti, Rıdvan ağacı altında Sahabe-i Kiram'ın Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.)'e, ölene kadar uyarak düşman ile savaşacaklarına dair söz vermeleri hakkında olup tasavvufi gelenekte biat töreni esnasında okunur.

Silsileye Dahil Olma

Online biat alma yöntemi ile tasavvuf yolundaki önemli bir silsileye intisab eden salik adayı nasıl bir silsileye mensub olduğunu öğrenmek için http://www.tasavvuf.info/silsile.htm adresindeki Silsile-i Aliyye-i Nakşbendiyye'yi tekrar tekrar okumalıdır.

Silsilenin önemi, hergün yapılacak "günlük tasavvuf evradı dersi"nin bu silsile vasıtası ile Rasulullah Muhammed Mustafa s.a.v.'in ruhuna armağan edilecek olmasındandır. Bunun diğer yönü ise salike interaktif olarak Rasulullah Muhammed Mustafa s.a.v.'den itibaren silsile vasıtası ile ulaşacak olan Rabbani bereket ve Hakkani himmetin de aynı kanaldan vasıl olacak olmasından kaynaklanır.

Şeyh M. Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.'un izni ile bu konuda izlenmesi gereken yöntem ilgilileri için mümkün olduğu kadar açıklıkta sunulmuştur.

ÖNEMLİ NOT: Bu online biatın Şeyh M. Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s. ile fiziki olarak ilk fırsatta yapılacak olan görüşmede fiili biat ile yenilenmesi gereklidir.

Resim

ON-LINE BİAT YÖNTEMİ

1. Mürid olmak isteyen talib, kendisini Şeyh M. Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s. huzurunda düşünerek abdestli olarak mümkünse kıbleye yönelik oturur ve sağ elini kaldırarak şu sözlerle selam verir :

" Es-Selamu aleykum Ya Sultanu'l-Evliya Mevlana Şeyh Nazım el-Hakkani

Elimi eline uzatıyor ve senden biat alarak Nakşbendiyye-i Aliyye yolunu izleyerek müridin olarak kabul edilmemi arzu ediyorum..."

2. Biat ayeti olarak bilinen şu (48:10) ayetin ( Fetih suresi; 10.ayet) okunması tavsiye edilir:

اعوذو بلله من الشيطان الرجيم

بسم الله الرحمن الرحيم

E`uzū_Billāhi min_eş-şeytān_ir-racīm

Bismillāh_ir-Rahmān_ir-Rahīm

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ

فَمَن نَّكَثَ فَإِنَّمَا يَنكُثُ عَلَى نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَى بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ

فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمً

İnn'ellezīne yubayiuneke innemā yubayiunellah, yedullāhi fewqa eydīhim,

Femen nekese fe-innemā yenkusü `alā nefsih,

We men ewfā bimā `ahede`aleyhullahe fese yu'tīhi ecran`azîma. [Sure-i Feth, 48:10]

(Ey Muhammed) Şüphesiz ki ; Sana bey'at edenler ancak Allah'a bey'at etmektedirler. Allah'ın eli onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdi bozarsa ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de Allah'a verdiği ahde vefa gösterirse Allah ona büyük bir mükâfat verecektir. [ Elmalılı Hamdi Yazır ; Kur'an Meali,Sure-i Feth, 48:10 ]

Resim

[Sure-i Feth, 48:10]

"Allah'ın eli onların ellerinin üzerindedir."3. Şu dua okunursa güzel olur:رضينا بلله رباً و بالاسلام ديناً وبسيّدنا و نبيّا محمد صلّى الله تعلى عليه وسلّم رسولاً ونبيّا بالقران كتاباً والله علي ما نقل وكيل الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِين

و قبلنا بسيّدنا الشيخ محمد ناظم الحقاني قدوةً لنا الي محبّة النبي صلّى اللهتعلى عليه و سلّم و الى طريق الاسلام و طريقة نبيّنا سيّدنا محمد صلّىالله عليه و سلّم و طريقة الشريعة و سنّة النبويّة الشريفةوالله علي ما نقل وكيلRadīnā billāhi Rabben, we bil-İslāmi dīnen, we bi seyyidinā we Nebīyyinā Muhammedün sall-Allāhu `aleyhi we sellem Rasūlen we Nebīyyen we bil-Qurāni kitāben w'Allāhu `ala mā neqūlu wekīl, w'elhamdulillāhi Rabbil-`alemīn;
we qabilnā bi Seyyidinā eş-Şeyh Muhammed Nāzım al-Haqqānī qudweten lenā ila-mehabbat in-Nebī sallāllahu te`ala `aleyhi we sellem we ila t`alīminā tariq il-islam we tariqat Nebīyyinā seyyidinā Muhammed salla-Allāhu `aleyhi we sellem we tariqat eş-şeri`ah we sünnetün-nebewiyye-t-iş-şerīfe w'Allāhu `ala mā neqūlu wekīl4. Bu arzdan sonra yüksek ses ile :الله الله الله حق الله الله الله حق الله الله الله حق

Allāhu Allāhu Allāhu Haqq Allāhu Allāhu Allāhu Haqq Allāhu Allāhu Allāhu Haqq." Allahu Allahu Allahu Hakk "zikri 3 defa tekrar edilerek sesli olarak okunur.5. En sonunda şu bağışlama duası Fatiha ile tamamlanır:إلى حَضْرَة النبي وآلِهِ وصحْبِهِ الكرم، وإلى أرْواحِ إخْوانِهِ مِن الأنْبياء والمُرسَلين وخُدَماءِ شَرائعهم وإلى أرْواحِ الأئمَّة الأرْبَعُة،وإلى أرْواحِ مَشايِخِنا في الطَرِيقَة النَقْشْبَنْدِيّة العَليِّةخاصَة إلى رُوحِ إمامِالطَّريقة وغَوْثِ الخَليقَة الشيخ مُحَمَّدُ شاه النَقْشْبَنْدوإلى حَضْرَة مولانا سلطان الأولياء الشيخ عبد الله الدغستانيومولانا الشيخ محمد ناظم الحقاني وإلى سائر ساداتنا والصِدِّيقِين.

الفاتِحَةİla hadretin-Nebī salla-Allāhu `aleyhi we sellem we eshābihi'l-kirām we ilā erwāħi ihwānihi min el-enbīyā’i we ’l-mürselīn we hudemā’i şerā`ihim we ila erwāħi ’l-e’immeti ’l-erba`ah we ila erwāhi meşayihinā fi't-tarīqatin-Naqşbendīyye-t-il-`alīyye hāssaten ila ruh-i imamit_tariqah ve ğavsil_haliqah Şeyh Muhammed Şahen_Naqşbend we ila hadreti'l Mewlanā Sultanu'l-ewlīyā Şeyh Abdullah ed-Dağıstani ve Mewlanā Şeyh Muhammed Nāzim el-Haqqānī we ila sa'iri sādâtinā wes-siddiqīnāl_FATİHA.
On-Line Biat alan "Mürid"e naqshbandi.org sitesinden Mesaj:

"Welcome to the Tarīqati'n-Naqshbandīyya, was-salāmu `alaykum..."

"NAKŞBENDİYYE TARİKATINA HOŞGELDİNİZ ; VE'S-SELÂMU ALEYKUM..."

***

Bu online biatı alan mürid

Nakşbendiyye-i Dağıstaniyye tarikat kolunun ilk zikir dersi olan

KALB LETAİFİ ZİKRİ yapmayı da kendisine vazife edinmiş olur.

KALB Latifesi ZİKİR Dersi Nedir ?1. NAKŞBENDİYYE DERSİ

Türkçe KaynakSebil Yayınları

Online sipariş: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=86482

Resim

Hazret-i Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi el-HAQQANİ K.S.

Tarafından Verilen ZİKİR DERSİ : EVRAD


EVRADIN İFA EDİLMESİ HAKKINDA KISA BİR AÇIKLAMA:

Burada verilen zikrin icrası yaklaşık 20-30 dakika arasında bir süre alır. Birinci ve ikinci kısım arka arkaya yapılırsa daha iyidir ; ancak zorunluluk halinde gün içerisinde bölünerek de tamamlanabilir. Zikir için tavsiye edilen zaman sabah namazı öncesi seher vaktidir; ancak gün içerisinde herhangi bir zamanda da okunabilir.

Talib, abdestli olarak kıbleye karşı adab üzere oturur. Verilen zikir dersindeki ilk bölümdeki tesbihatı ve bağışlamayı yaptıktan sonra kısa bir rabıtadan sonra dilini üstdamağına yapıştırıp tercihen sağ el şehadet parmağı ile tespihi çevirirken kalbi ile "Allah", "Allah" ,"Allah" ... diye zikreder.

Resim

Günlük Evrad

Bismillahirrahmanirrahim

BİRİNCİ KISIM:

a) Kelime-i Şehadet(3 kere) [Eşhedü en La ilahe illallah we eşhedü enne Muhammeden `abdühu we rasûluhu];

b) "Estağfirullah" (25 kere)

c) Fatiha (Sure: 1)

d) Ihlas (Sure: 112) (11 kere)

e) Felak (Sure: 113) (1 kere)

f) Nas (Sure: 114) (1 kere)

g) "La ilaha İllallah" (10 kere) sonuncusu "Muhammedun Rasulullah" ile tamamlanır.

h) Salawat eş-şerife (10 kere) [Allahümme Salli cala Muhammedin we `ala ali Muhammedin we sellim];

i) "Bağışlama cümlesi"

"Bu okuduğum zikr ü tesbihattan hasıl olan sevabı Rasulullah Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin ruhuna ; bütün enbiya ve evliyalarının da ruhlarına; hassaten Şah-ı Nakşbend Muhammed Bahauddin Buhari hazretleri ile şeyhimiz Abdullah Dağıstani hazretleri ile Sultanul Evliya Muhammed Nazım el-Hakkani hazretlerinin de ruh-ı şeriflerine hediye eyledim. Kabul ve vasıl eyle Ya Rabbi !.."

ve arkasından 1 Fatiha suresi okunur.

----------------

RABITA-I ŞERİFE yapılır. ( Bilgi edinmek için bakınız: Rabıta )

----------------

İKİNCİ KISIM:

1) Zikrullah : "Allah" (1500 kere)

2) Salawat (100 kere) (Pazartesi; Perşembe ve Cuma günleri 300 kere.)

3) Kur'an-ı Kerim (1 cüz = 20 sahife) (Okuyamayan : Ihlas 100 kere)

4) Delailül-Hayrat (Okuyamayan : Salawat 100 kere)


"Bağışlama"

"Bu okuduğum zikr ü tesbihatından hasıl olan sevabı Rasulullah Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin ruhuna ; bütün enbiya ve evliyalarının da ruhlarına; hassaten Şah-ı Nakşbend Muhammed Bahauddin Buhari hazretleri ile şeyhimiz Abdullah Dağıstani hazretleri ve Sultanul Evliya Muhammed Nazım el-Hakkani hazretlerinin de ruh-ı şeriflerine hediye eyledim. Kabul ve vasıl eyle Ya Rabbi !.."

Fatiha okunur.


***

On-Line Biat ile İlgili Linkler

* Müridin El Kitabı - Eş-Şeyh Muhammed Nazım el-Hakkanî / SEBİL YAYINEVİ
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=86482

* Kenya'nın başkenti Nairobi'de basılmış bir günlük zikir dersi örneği
http://www.tasavvuf.info/ewrad_kenya.htm


***

TASAVVUFTAKİ LETAİF DERSLERİ
http://www.tasavvuf.info/letaif1.htm

" TASAVVUF YOLU"NUN "OLMAZSA OLMAZ"LARI
http://www.tasavvuf.info/olmazsaolmaz.htm

RABITA-I ŞERİFE
http://www.tasavvuf.info/rabita.htm


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Tasavvuf Tarihinde Yeni Bir Dönem Başladı: ON-LINE BİAT
MesajGönderilme zamanı: 07.12.10, 17:13 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 13.03.09, 06:08
Mesajlar: 291
Resim
Yemenli seyyid alimlerden Ali Cifri Hz. Şeyh M. Nazım el-Haqqani'den biat alıyor... (2010)

Resim

Hanımlar Hz. Şeyh M. Nazım el-Haqqani'den bastonuna tutunarak biat alıyor... (Ekim 2010)


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Tasavvuf Tarihinde Yeni Bir Dönem Başladı: ON-LINE BİAT
MesajGönderilme zamanı: 16.06.11, 03:17 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 16.06.11, 03:11
Mesajlar: 1
ON-LINE BİAT için ne yapılmalı? Açıklayabilir misiniz?


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Tasavvuf Tarihinde Yeni Bir Dönem Başladı: ON-LINE BİAT
MesajGönderilme zamanı: 01.11.12, 12:01 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 13.09.10, 19:32
Mesajlar: 90
Tasavvuf Tarihinde Yeni Bir Dönem!..


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Tasavvuf Tarihinde Yeni Bir Dönem Başladı: ON-LINE BİAT
MesajGönderilme zamanı: 14.11.12, 01:14 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 12.11.12, 00:53
Mesajlar: 6
Şeyh Nazım hz hakikaten teknolojiyi çok iyi kullanan bir mürşidi kamil. İngilizce bilmesi onun dünya çapında tanınmasına sebep oldu. Allah ondan razı olsun.

Bir hatıra:

http://www.youtube.com/watch?v=rANYj_gwuUg


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Tasavvuf Tarihinde Yeni Bir Dönem Başladı: ON-LINE BİAT
MesajGönderilme zamanı: 13.01.14, 17:57 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 05.01.10, 21:01
Mesajlar: 488
Sonsuzluk Kervanı yoluna devam ediyor...


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye