Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Halep’te Hat
MesajGönderilme zamanı: 11.05.09, 14:30 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25.12.08, 10:31
Mesajlar: 32
Halep’te Hat

İbrahim DEMİRCİ

22.04.2009

Çoğumuzun kafasında “elifba” Kur’an’a giden bir yol olduğundan Arap harfleriyle yazılmış her metni, dinle ve Kur’an-ı Kerim ile ilişkilendirmeye yatkınızdır. Oysa aynı yazıyı Hıristiyan Araplar da kullanıyor, din düşmanı komünist Araplar da. Bunu bilmeme rağmen Halep caddelerinde yürürken, telefon veya su şebekesine ait yuvarlak demir kapaklara rastladıkça üzerlerindeki yazılardan ötürü bir tedirginlik hissetmekten kurtulamadım.

Halep’te hat sanatını öğretmek üzere açılan kurslardan birinin duyurusunda Hattat Cuma İbrahim’in İstanbul’da uluslar arası hat yarışmasında ödül aldığı belirtilmişti.
Şehir merkezinde bir dükkânı bulunan Hattat Hatib ise, işini bir sanat olarak icra etmenin yanı sıra ilân, reklam, kartvizit, isimlik ve benzeri şeyler de yazarak geçimini sağlamaya çalışıyor.

Şehirde zaman zaman hat sergileri açılıyor. 29 Ekim 2008’de Kültür Müdürlüğü sergi salonunda açılan sergi uluslar arası bir nitelik taşıyordu ve sergiyi Arap Sosyalist Baas Partisi Halep İl Başkanlığı ile Avukatlar Sendikası Halep Şubesi birlikte düzenlemişlerdi. Merhum Hattat İbrahim er-Rufâî dahil, 53 hattatın eserleri sergilendi. Eserlerin çoğu geleneksel hat istifini sürdürüyordu, seçilen âyet ve hadis metinleri uyarıcı ve anlamlı metinlerdi. Yenilik arayan, hatla resmi birleştirmeyi deneyen çalışmalar da yok değildi.

Ürdün’den üç, Irak’tan iki, Libya, Suudi Arabistan ve İran’dan birer hattatın da katıldığı sergide Türk hattatların eksikliğini hissettim. Suriye’den 45 hattatın bulunması ise sevindirici bir durum.
Türkiye’de ancak kitabelerde ve cami içlerinde gördüğümüz hat örnekleri, Halep’te cami ve minare duvarlarına ve hattâ meydanlara taşmış durumda. Özellikle “Allah” lâfzı, şehrin çeşitli yerlerinde bir çeşit “heykel” gibi karşımıza çıkıyor. Sanat edebiyat dergilerinden birinde bu uygulama “heykel sanatı” adına eleştiriliyor, bunların heykel olmadığı, olamayacağı belirtiliyordu. Bunlardan biri de Ravda Camii önünde bulunuyor. “Allah” lâfzı, büyük bir şemsiye gibi “Nûru’s-semâvâti ve’l-ard” cümleciğinin üstüne yerleştirilmiş.

Hediyelik eşya satılan dükkânların çoğunda çeşitli tekniklerle yapılmış birçok hat levhası bulmak mümkün. Bunlar arasında ilginç ve güzel olanlar da var. Birçok işyerinin, evin, hastanenin kapı üstlerinde, cephelerinde, hattâ bahçe duvarı üzerinde, araçların önlerinde arkalarında, çoğu kez konumlarıyla ilgili, bazen ilgisiz âyetler, sureler veya uyarılar karşınıza çıkıyor. Gerek bunlar, gerekse hacı evlerinin duvarlarına yazılmış tebrik cümleleri veya müjdeleyici hadisler hem estetik açısından hem de dinî hassasiyet bakımından beni rahatsız etti, diyebilirim.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye