Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Namık Kemal Zeybek: TARİKAT, CEMAAT, MEZHEP VE ŞERİAT
MesajGönderilme zamanı: 01.08.09, 14:56 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 07.02.09, 19:44
Mesajlar: 29
TARİKAT, CEMAAT, CAMİA, MEZHEP VE ŞERİAT
Namık Kemal Zeybek

01 Ağustos 2009


Basın yayınımızda yazıp konuşanların sık sık yaptıkları yanlışlardan biri de dini kavramlarla ilgili... “Kuran’da bir hadis var...” gibi uç yanlışlardan değil; “Nurculuk tarikatı...” diye başlayanlardan söz ediyorum.

“Nurculuk” diye bir akım vardır elbette... Kurucusu Bediüzzaman Said Nursi’dir. “Zaman tarikat zamanı değil, iman kurtarma zamanıdır” cümlesi de onundur. “zaman” derken bu sözü söylediği zamanı anlayalım ve geçelim... Geçelim ama nurculuğun tarikat değil, Saidi Nursi’nin yazdığı “nur risaleleri” denilen kitapları toplanıp okuyanların oluşturduğu bir “cemaat” olduğunu da bilelim. Başlangıcı nurculuk olan ve ışık evleri denilen yerlerde geliştirilen ve şimdilerde “Gülencilik” diye adlandırılan “hareketin” ise artık cemaat boyutlarını ve niteliklerini aştığını ve “camia” kavramının kapsamı içine girdiğini de ekleyelim.

Peki tarikat ne?

“Tarikat” İslam Tasavvuf yollarına verilen addır. Yesevilik, Bektaşilik, Kadirilik, Rufailik, Mevlevilik, Nakşibendilik, Halvetilik, Cerrahilik, Bayramilik, Melamilik tarikat kavramı içindeki akımlardır.
Melamilik ayrıca “halkın dindar diye nitelendirmesinden korkmak” anlamında bütün tarikatların içinde var olan bir anlayıştır.
“Ben melamet hırkasını kendim giydim eynime Ar ve namus şişesini taşa çaldım kime ne”
Nesiminin bu sözlerini bu anlamda anlamalı...

Ya mezhep?

“Mezhep” İslam fıkhında çözümler ortaya koyan bilginlerin görüşlerinde birleşenlerin yoludur. İslam Aleminde bugün belli başlı mezhepler şunlardır:
Sünniler: Hanefilik, Şafilik, Malikilik, Hanbelilik.
Şiiler: Caferilik, Zeydilik.

Aradaki ayrımlar mı?
Söz gelimi: Malikiler ve Caferiler namazda ayakta dururken ellerini yanlarına salıverirlerken diğerleri önlerinde bağlarlar.

Ya da: Kan akınca Şafilikde abdest bozulmaz da, Hanefilik de bozulur.
Hangisi doğru... Hepsi doğru elbette... Öyle de olur, böyle de...
Şeriat’a gelince: İşte fıkıhçıların anlattığı İslam’ın şekil şartlarının toplamının adı şeriat’tır. Bu anlamda bir mümin Müslüman’ın şeriata karşı olması mümkün değildir. Ahmet Yesevi’nin, Hacı Bektaş Veli’nin söylediği dört kapıdan ilki şeriattır, ikincisi tarikat, üçüncüsü marifet, dördüncüsü hakikat...

Şeriat sözü bir de “İslam Hukuk Düzeni”nin adı olarak kullanılıyor. Bu anlamda laikliğe bağlı olanlar bu hukuk düzeninin uygulanmasını istememek anlamında “şeriat”a karşı olduklarını söylüyorlar.

İslam Hukuk Düzeni’nin temelinde Kuran-ı Kerim ve Hadisi Şerifler olmakla birlikte yorumlar, içtihatlar, eklemelerle dini niteliğinin yanına tarihi niteliği de katılmış bir yapısı vardı. Bu bakımdan bu anlamda şeriata karşı olan birçok mümin-müslüman da vardır. Ve olabilir.
Ancak, İslam Hukuk Düzenini toptan karalamaya kalkışmak ve birkaç hükmünü alıp, o hükümleri dengeleyen başka hükümleri göz önüne almadan değerlendirmeler yapmak doğru değildir.

Elbette her konu tartışılabilir ve tartışılmalıdır. Ama önce kelimelere verilen anlamlarda anlaşarak... Sonra da karalamalara kalkışmadan bilimlik yaklaşımlı görüşler ortaya koyarak. İşte o zaman “gerçeğin ışığı” parıldar. Aksi halde toz duman ortalığı kaplar.

Namık Kemal Zeybek
Radikal


En son gaznevi tarafından 16.01.11, 13:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: TARİKAT,CEMAAT,CAMİA,MEZHEP VE ŞERİAT/Namık Kemal Zeybek
MesajGönderilme zamanı: 03.08.09, 09:00 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 24.12.08, 12:10
Mesajlar: 26
Kavram cahilliği kötü birşey. Bizim Yahudi işbirlikçisi medya dinden bihaber olduğu gibi dini geleneklerden kavramlardam külliyen habersiz.

Namık Kemal Zeybek'in yazısı yerinde olmakla birlikte "Şeriat" kavramı üzerinde daha derinlemsine bir tahlil yapılabilirdi.Herkesin kaleminden,dilinden düşmeyen bu kavram halbüki çok hassas ve temel kavramlardan biridir.

Kısa kestim.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye