Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Doğu Türkistan/Sinkiyang / Yağmur ATSIZ
MesajGönderilme zamanı: 07.07.09, 10:28 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 02:19
Mesajlar: 253
Doğu Türkistan/Sinkiyang

Yağmur ATSIZ

yagmuratsiz@stargazete.com

Doğu Türkistan (Sinkiyang) Başkenti Ürümçi’de patlak veren ve Pazartesi ikindi saatlerine kadar yaklaşık 150 ölüyle 850 kadar yaralıya málolan arbedeleri anlamak için resmin bütününe bakmak şart.

Sinkiyang (Çince ‘Yeni Fethedilmiş Toprak’ ) yáhut tárihî sáhici adıyla Doğu Türkistan 1.600.000 kilometrekarelik geniş bir ülke. Nüfûsu 20.100.000 kişi ve takrîben dokuz milyonu Uygur bir milyonu Kazak. Çinli nüfus sekiz milyon dolayında, ama hızla artıyor. Uygurlar bizim Ortaasya’daki en doğu amca/dayızádelerimiz.

Doğu Türkistan Hanlığı Sultan II. Abdülhamîd Han devrinde Türkiye’yi metbû (tábî olunan devlet) tanımış ve 25 yıl kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuşdu. Çin çok mácerálı ve kanlı bir dizi hádiseden sonra 1955 Yılı’nda Doğu Türkistan’ı tekrar ilhák etdi, yáni zorla kendine katdı.Tibet’in ilhákı 1959’dur. Doğu Türkistan, Pákistan ve Afganistan’a sınırdaşdır. Bölgede son derece zengin kömür, altın, uranyum, petrol ve doğalgaz yatakları bulunmakdadır. Uygurlar Çin’e bağlı olmayı hiçbir zaman kabûl etmedikleri için Pekin’in mütemádî ağır baskı ve asimilasyon politikasına máruzdurlar. Çinliler Uygurlara ‘Siz aslında bozkır Çinlisisiniz. Atlarınızı yürütmek için ‘Hoy!’ durdurmak için ‘Dur!’ dediğiniz için sizlere önce ‘Hoydur’ denilmiş, sonra bu, halk arasında söylene söylene ‘Uygur’ hálini almışdır.’ şeklinde îzahatde bulundularsa da Uygurlar huysuzlanarak bunu kabullenmemekde, Mao İlkeleri doğrultusunda ‘Ne mutlu Çinliyim diyene!’ cümlesini haykırmayı reddetmekde ve ‘Hayır, biz Türk ve Müslümanız!’ diye çıkıntılık ve yamukluk etmekdedirler. Bu yüzden ‘amnesty international’ verilerine göre Çinliler onların iyiliği için 1995’den bu yana 3.000’den fazla Uyguru tutuklamışlar ve 250 kadarını kurşuna dizmişlerdir.

Aslında iki Uygur fabrika işçisinin ölümü üzerine böyle kitlevî ve kanlı olayların çıkması, işte bu sürekli gerginlik ve baskının sonucudur. Sinkiyang/D. Türkistan gerçi káğıt üzerinde ‘autonom/özerk’dir ama bu özerklik birkaç folklor gösterisi şaklabanlığından ileri gitmez. Pekin Hükûmeti ‘Üç Şer’ sloganı altında ‘terorizm, separatizm (bölücülük) ve extremizm (aşırılık)’ tehdîdini baháne ederek Uygurlara göz açtırmamakdadır.

Asimilasyon (eritme) politikasının son hamlesi eşsiz bir tárihî hazîne özelliği taşıyan Káşgar’daki içşehir mahallelerinin yerle bir edilmesi cináyetidir. Káşgar merkezindeki 49.000 háne yıkılmakda ve burada yaşayan 220.000 kişi zorla başka yerlere iskán edilmekdedir. Hálen 3.300 konut yıkılmış durumdadır.Yönetim bundan amacın halkı daha iyi bir yaşam kalitesine kavuşturmak olduğunu iddia ediyorsa da asıl plan kültürel dokuyu imhádır. Oysa Káşgar tárihî karakterini muháfaza etmiş ender Ortaasya şehirlerinden biridir. Ama daha da önemlisi Dáhî Dilbilimci ve ‘Dîván-ı Lügáti-t-Türk’ (1072-1074) Müellifi ‘Káşgarlı’ Mahmud’un vatanı oluşudur.

Çinle ittifák ederek Amerika’ya kafa tutma planları yapan güzîde paşalarımızın nazar-ı dikkatine sunulur.

Çinliler bu ayaklanmayı da bastıracaklardır ama kırbaç ve süngüyle nereye kadar?


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye