Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hacca Gitmek-Bir Anım!
MesajGönderilme zamanı: 25.09.11, 23:56 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Hacca Gitmek-Bir Anım!

Sene 2002 ve yer Ankara şehirlerarası terminali. Ankara dışından bir yolcu bekliyorum. Ankara’nın sabahı serin olur. Üşümemek adına dolaşıyorum. Etrafımda benim gibiler seyrediyorum. Bir yerde durmaya karar veriyorum artık. Benden yaklaşık on yaş daha büyük birisi yanımda beklemeye başlıyor. Laf atıyorum. Tanışıyoruz. Nerede çalıştığını soruyorum. “Diyanet İşleri Başkanlığı Dış ilişkiler Dairesi Başkanı!” olduğunu söylüyor. Geçmişte hacca gitmek istediğimi ve yaşadığım tecrübeleri paylaşıyorum. Hacca gideceklerin listeleri asılalı nerdeyse bir ay olmuş. Laf olsun, muhabbet edelim diye soruyorum. “Eğer hacca gitmek için şimdi başvurursam, gidebilir miyim acaba?” oldukça samimi bir şekilde “ Elbette, eğer bir sorun yaşarsan şu kartımı al ve bana dön” demez mi? Hem şaşkın ve hem de mutluyum.

İşe döndüğümde eşimi telefonla arıyorum. Başımdan geçenleri anlatıyorum. Heyecanla gitmek istediğini söylüyor. Bende telefonla ara, eğer tamam derlerse gidelim inşallah diyorum. Eşim telefonla aradığında hac başvurularının bittiğini ve gidemeyeceğimizi söylüyor görevli. Ama eşim bastırıyor, Daire başkanının adını veriyor ve başvurabileceğimizi anlattığını söylüyor. O zaman görevli ikna oluyor ve başvurabilirsiniz diyor. Eşim oldukça mutlu ve gidelim diyor. Ertesi günü, paraları toparlıyor ve hacı bayram camiinin yolunu tutuyorum.
Görevli, bana bir kitap gibi bir kayıt defteri gösteriyor ve hangi numarayı istersen seç diyor. Kayıt defterinin beş bin kişilik olduğunu öğreniyorum. Ama içi bomboş… Rastgele bir numara seçiyorum. Bankaya parayı yatırıyorum ve resmen hacı adayı oluveriyoruz. Eşime müjdeyi de veriyorum.

Şimdi babam 78 yaşında ve 5 kez kuraya girdi ama hac çıkmıyor. Gitmeyi öyle arzuluyor ki… Allah çağırmıyor diye düşünüyorum. Halk dilinde öyle teselli buluyorlar ya! Acaba diyorum, yine boş kontenjanlar mı var öylede, saklıyorlar ve kimin için?

Hacda Hindistan ve Pakistanlı hacılarla hac parası konusunu konuşuyorum. Aynı imkânlarda nerdeyse 600-700 dolar daha az ödediklerini öğreniyorum. Bizimle hacca gelen 65 yaşını geçmiş ve zar zor para biriktirmiş köylü hacıların o yaşına kadar biriktirdiği paralardan kar ederek hacca hiç para ödemeden gelenlerin nasıl vicdanlarının rahat olacağını düşünmedim değil oradayken. Eğer babam bu dönem gidemeyip de, hiç kuraya girmeden gidenlerde varsa, gidecek olanların babam gibilerin hakkını öbür dünyada nasıl ödeyecekler Rabbimin adaleti huzurunda acaba…

Öyle çok gitmek isteyen var ki… Bende gitmeme rağmen gitmek istiyorum yeniden! Allah oraları görmeyi ve hac vazifesini yapabilmeyi her mümin kardeşime nasip etsin inşallah!

Saffet Kuramaz

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz