Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Gençlerde Karşı Cins Yakınlaşmaları
MesajGönderilme zamanı: 22.11.11, 16:23 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Gençlerde Karşı Cins Yakınlaşmaları

Bir taraftan ayıplar ve dini öğretiler diğer taraftan internet ve medya yoluyla her türlü gizin ortadan kalktığı ayrı bir özgürlük çocuklarımıza veriliyor günümüzde! Kız ve erkek çocuklar birlikte okuyor, birlikte yürüyor ve doğal ortamda arkadaşlıkta yapıyor. Arkadaş olmayınız denebilir mi? Eğer olurlarsa ve illegal ilişkiler yaşarlarsa bunun suçlusu kim olacak? Yangın ortamında yanmamak mümkün mü?

Mütedeyyin ailenin iki çocuğu bir dershanede yan yana oturmuşlar. Her ne kadar baskılar olsa da bu paylaşım olmuş. Arkadaşlıkları ilerlemiş. El ele dolaşır ve daha ileriye gitmişler. Bundan ailelerin haberi yok. O çocukla konuştum bana dedi ki, “ her kızla hemen senli benli olurken mütedeyyin kızla 2 ay sonra senli benli olduk. Çok güzel ve sıcak bir arkadaşlığımız var.” Dedim ki, “eğer bu kızla arkadaşlığın bitse, bu kızın hali ne olacak, bir zamanlar hayallerinde yaşattığı özel bazı şeyleri, seninle öğrendi. Güzel şeyleri illegal da olsa yaşadı. Sen olmazsan hayatında başkasını arayacak ve anne babasının istemediği bir ahlaki yapı ile büyüyecek. Hep bu sırrı içinde yaşayacak. Korkuları olacak. Senin ona yaptığın kötülüğün farkında mısın?” o da net bir şekilde ”Kafam karıştı gerçekten… Ne yapabilirim ki?”

Şimdi düşünelim, ergenliğe gelmiş kızlarımızı evlendirelim desem, olur mu ya diyeceksiniz, eminim. Hadi evlendirelim desek, çocuk nasıl okuyacak, nasıl geçinecekler. Peki, böyle paylaşımları uygunsuz yaşayarak ileriki yaşlara gitmesi ne kadar doğrudur? Evlendiğinde geçmişini saklasa bile, yaşadığı ilk güzellikleri eşinde arayıp bulamazken yaşadığı mutsuzluğu çocuklarına yansıtırken, çocuklarının mutsuzluğu ve kötü yetişmesinin bedelini kim ödeyecek. Evli çiftlerde boşanma hızla yayılıyor. Bunun nedeni, geçmişte yaşanan bu yanlış bedellerle ilgili. Evli çiftler fantezi peşindeler de. Ahlaki çöküntü aldı başını gidiyor.

Ergenlik çağına gelmiş ve cinsiyet problemi yaşayan çocuklara ne demeli. Fiziksel konumundan farklı bir cinselliğe ilgi duymaları? Hızla eş cinsel yaşamlarda artmakta. Kulaklarına küpe takanlar, dövme yaptıranlar, esrar ve içki cabası. Bu hastalığa çözüm de bulunmamakta. Kendi cinsiyetine sahip çıkacak bir eğitim ve davranışa yönlendirmek gerekiyor ergenlik çağında. Doktora giden hastaya, doktorun tavsiyesi istediği cinselliği yaşaması yönünde oluyormuş. Düşünsenize, doktor böyle tavsiye ediyor. Dene diyor. Mütedeyyin ailelerin bile bu hastalıktır ne yapabiliriz gibi çaresizlikleri cabası.

Atalarımız boşuna dememiş, ateşle barut yan yana durmaz. Modern bir toplum olalım derken, çocuklarımızı ateşin içine atıyoruz farkında olmadan. Ergenlik çağı çocukları çalışan anne ve baba psikolojisinde yeterince takip edilemiyor. Sevgiye ihtiyaç duydukları ergenliğin bu isyankâr döneminde, karşılıklı konuşmaya bile zaman bulunamıyor. Ailenin tek beklentisi başarılı çocuklar olması, maaşını kazanıp hayatını ikame ettireceği bir gelecek beklentisi yalnızca. Eğitim yarışı içinde nasıl bir ortama düştüklerinin farkına varmadan büyüyorlar. Dizlerini dövecek olsalar çok geç oluyor.

Biz Müslüman ülkede yaşıyoruz. İstesek de istemesek de bu dini kuralların hâkim olduğu yaşanılabilir bir toplumdayız. Yabancı kültürlerin Teknolojilerini taklit edebilirsiniz ama kendi inanç ve dinlerine uygun yaşam modelini asla. Bırakın okuldaki arkadaşlıkları, iki kuzenin bile aynı ortamda olmalarına ve yalnız kalmalarına dinimiz yasak koymuş. Namahrem demiş. Buna rağmen böyle ortamlarda hala diretmenin ve gereksiz huzursuzlukları yaşamanın ne anlamı olabilir ki… Bir Müslüman genç nasıl yaşamalıdır hakkında cinsiyetine uygun din eğitim dersleri verilmeli. Din dersleri geçiştirilmemeli. Dinin ibadet mevzuları olduğu gibi toplumsal mevzuları da bulunmaktadır. Mahrem nedir namahrem nedir gençler öğrenmeli. Zinanın neden yasak edildiği ve yapılması durumunda nasıl korkunç sonuçların ortaya çıktıkları örneklenmeli. Hıristiyan, şarap içtiğinde ibadet ediyor, dinleri buna izin veriyor. Eğer biz içersek, bu haram oluyor. Eğer biz İslamı kabul etmişsek, hayatımızı ve yaşam biçimimizi buna göre sürdürmemiz gerekiyor. Yaratıcı yasakları haram ile sınırlandırmışsa yalnızca bizim mutluluğumuz içindir bu. Bunlara karşı gelmeden önce, böyle yaşayanların akıbet ve sonlarını araştırmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı ve huzur veren nesil, ancak, yaratıcıyı bilen, onun emir yasaklarını kabul ederek yaşayan altın nesille mümkündür. Bu nesil, oynadığı maçlarını kazanır, mucitler yetiştirir, barlara ve diskolara gitmeyerek zamanını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışır, az uyuyan ve çok üreten olur.

Lütfen devekuşu olmayalım. İleriyi görelim. Acı verecek sonuçları görmeden erken önlem alalım. Sizin görüşleriniz nedir? Yaşadığınız canlı örnekleri paylaşabilir misiniz?

Saffet Kuramaz

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Gençlerde Karşı Cins Yakınlaşmaları
MesajGönderilme zamanı: 16.09.12, 21:36 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

sır değil artık her mahremiyet
bozuldu kahrolası cemiyet
kimedir bu hizmet belli değil
Dünyada mahşerde bir hezimet
yalama oldu freni tutmaz dil
bir amel var, kulluk kimedir?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: ergenliğe henüz adım atmış gençler evlendiriliyorlar...
MesajGönderilme zamanı: 04.10.13, 10:54 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

bu yazıyı yazdıktan sonra gördüm ki, türkiye'de ergenlik çağına gelmiş ve evlendirilmiş insanlar var. bu haberler, öylesi abartılıyor ki negatif yönde. bu yaşta insan mı evlendirilirmiş diye. günahla tanışıp hayatını yaşasınmış! kardeşim, sen evlendirmezsen onları, onlar buluyorlar çıkma adı altında. yapmadıkları, kırmadıkları fındık mı kalıyor...çocuklar ancak, Allah'a kul olmakla hayatlarını yaşayabilirler... siz onların dünyasını kurtarayım derken, ahiretini unutan ve heba eden çocuklar haline geliyorlar... bu bir kültür ve yaklaşım meselesi. olmazsa olmaz değil, değişim aşamasında. çözümleri toplum yapımızı rahatlatacak ve zina zilletini kökünden kazıyacak bir yaklaşımdır diye düşünüyorum!

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: