Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Hz. Şeyh Mustafa İhsan Karadağ'dan Risalecilere Bir Nasihat
MesajGönderilme zamanı: 24.12.09, 09:34 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Üstad Bediüzzaman’ın Nur risalesinde gösterdiği hakikatleri okuyup, kendilerinin bir nevi Üstad Bediüzzaman’a hakaretamiz sözlerinin, Üstad Bediüzzaman’ın ifade ettiği hakikatlere uymadığını, bunu vazife sayarak bendeniz bir müslüman babanız olarak sizlere Allah (c.c) rızası için hatırlatıyorum.

Dinleyen - Anlayan var mı ?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.12.09, 01:11 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Belki vardır. Ama ortalıkta gözükmüyorlar, bir çift laf etmiyorlar. O yüzden var mı yok mu bilemiyoruz. Fakat bu nasihate karşı, kendince cevap verenleri gördüm. Şeyh Efendiyi karşısına almış, bir talebeye hitap eden bir hoca tavrıyla ve her zamanki Risale alıntılarıyla, Şeyh Efendiye karşı çekişiyor. Bunlar Mürşid-i Kamillerden, Ehlullahdan daha karin ve hikmet/hakaik sahibiler ya! Allah selamet versin. Bu düğümü kim çözer bilemiyorum. :cry:

İşte bu çekişen kardeşin yazdıkları:

Alıntı:
Ellerinden öperiz. Gerçi Üstad'ımız Ehl-i Tarik şeyhleri ile muarazayı yasak etmiş, biz de düzeltme olarak kabul edilmesi ümidi ile yazarız.

Evvela, eğer münakaşalar ayuka çıkıt ise münakaşa edene itab edilsin. Acaba Müslüman bir kardeşini sırf üstadını mehdi kabul ediyor diye böyle azarlamak, o münakaşanın tarafı olmak değil midir? Şimdi biz bu yazılana cevap verince münakaşa eden taraf mı olduk? İftiraralara, yanlış biliglendirmelere, haksız eleştirilere, yada iyi niyetli de olsa yanlış eleştirilere cevap vermek münakaşa olur mu? Evet, bu zaman da malesef kendi mesleğini yüceltmek yerinde başkasının mesleğini çürütmek revaçatadır. Nur cemaatleri sadece kendi mesleklerini yüceltmek ve savunmak derdindedir. İtab edilmeyi red ediyoruz.

Saniyen, bir Zat'ı Mehdi olarak kabul etmek dalalet ise sümme haşa Nakşilerin güneşi İmam-ı Rabbani Hazretleri de kendini bir vakit beklenilen mehdi-i azam zannetmiştir. Hem her asırda hakikat perest zatlar mehdinin kendi zamanlarında çıktığını görmüş. Hiç kimse onları itab etmemiş. Hatta sahabiden deccali kendi zamanlarında çıktığını dahi keşfeden olmuş. Dalalet olmamış. Bu haksız bir eleştiridir.

Hem Nurcular Üstad'ın Mehdi olduğunu teşri etmiyor ki itiraz edilsin. Nihayetinde kendi itikatlarıdır. Böyle bir itikadın dinen bir mahzuru varsa , ayet veya hadis ile yoksa ulemanın içtihadı ile delil gösterilsin. biz istikbalin evlatlarıyız, delilsiz söze prim vermiyoruz.

Hem Nur talebeleri asla Mehdi 'nin gelip gittiğini ve Mesihin vazifesinin bitirdiğini söylemez. Bu sözü nerden duymuşsa söyleyene hesap sorsun. Bireyin şahsi sözünü cemaate bağlamak caiz olmaz.

sol elle yemek konusuna gelirsek. Elbette hüsn ü zan ederiz. Böyle bir şeyh yalan söylemez. Sormuştur. Birisi ona öyle demiştir. O diyeni bağlar. Şahsidir, isitinaidir. Üstad da Risaleler de böyle bir şey dememiş. Biz Nur talebeleri de asla böyle bir düşünce içinde olmamış ve böyle bir şeyi ilk kez duymuşuz. Red ediyoruz. İşte Risalede sol elle yemek hakkında geçen nükte o sözü yalanlar:

Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm görüyordu, bir adam sol eliyle yemek yer. Ferman etmiş:

Resim
"Sağ elinle ye" demiş. O adam demiş:

Resim
"Sağ elimle yapamıyorum." Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm demiş:

Resim
diye beddua etmiş: "Kaldıramayacaksın." İşte ondan sonra o adam sağ elini hiç kaldıramamış. -3-
19 Mektub. Böyle bir metin Risalede varken hakiki bir talebenin öyle demiş olması mümkün değildir.

Elhasıl, bu muhterem şeyhin Risaleleri okumadığı bellidir. Hal böyle olunca Risalelere hakikat demesinin de -batıl dememiş olsa da- batıl demesinin de bir değeri olmaz. Bilgisiz fikir caiz değildir. Hal böyle olunca madem Risaleleri okumamış, talebelerinin Risalelere uygun hareket etmediğini ima dahi edemez.

Tekraren;

Ellerinden öper, hürmetlerimizi sunarız.

Alıntı:
Nakşilerin büyük bir kolu olan İsmailağa Cemaatinden sufilerden şunları sıkça duyduk.

"Mehdi geldi henüz bir çocuk. Yetiştiriliyor."

"Mahmud Efendi "buraya kadar, artık bana ilişmeyin, ben mehdiye asker yetiştiriyorum" demiş.

diğer bir söz Mahmud Efendi "buraya kadar, artık bana ilişmeyin, ben mehdiyi yetiştiriyorum" demiş.

Adıyamandaki Seyda Hazretlerinin sufileri de şöyle der: "Aslında mehdi geldi. Ama şu an saklıyorlar. Şu an yetiştiriliyor"

Şimdi aradaki farkı söyliyeyim:

Nurcuların şahsi hatalarını, habbeyi kubbe edercesine abartarak ifşa edenler, bunu Nur Cemaatlerini çürütmek için kullananlar arasında çokça Tarikat sufi ve şeyhi vardır. Her nedense kendilerinin ve sufilerinin bu tarz konuşmalarına kulak kapatıp Nurculara saldırıyorlar.

Ama biz bu tarz konuşmaları şahsa verip tarikata ve şeyhine mal etmiyoruz. İşte kalite farkı!

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 31.12.09, 15:54 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
akşilerin büyük bir kolu olan İsmailağa Cemaatinden sufilerden şunları sıkça duyduk.

"Mehdi geldi henüz bir çocuk. Yetiştiriliyor."

"Mahmud Efendi "buraya kadar, artık bana ilişmeyin, ben mehdiye asker yetiştiriyorum" demiş.

diğer bir söz Mahmud Efendi "buraya kadar, artık bana ilişmeyin, ben mehdiyi yetiştiriyorum" demiş.

mezkur forumda şu söylemlere cevab vermiş idik.

şu kadar sene efendiye intisablıym elh ben böyle bir kelam işitmedim.hocalarımızdan efendinin böyle dediğini işitmedik.

mehdiye asker yetiştirmek ise şeriatı garraya tabi olacak muslumanlar yetiştirmekdir.ne ifrata ve tefrite kaçanlar mehdiye er olamazlar..

efendi her zaman daha var daha var demiştir.hatda cubbeli deccal sohbetinde mehdi geldi 10 yaşında diyen birinin kelamı hakkında sonradan daha var demişdir..geçenlerde cubbeli şifa sohbetinde efendinin epey bir zaman var dediğini nakletdi ..

şu alıntıdaki lakırdılar efendiye iftiradır..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16.01.10, 20:59 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Ne kadar Risaleci varsa o kadar Said-i Nursi Hz. tevili var...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: