Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Rabbani İcazetler:
MesajGönderilme zamanı: 13.01.10, 10:22 #mesajın linki (?)

İcâzetnâme:
Hamd ve salât ü selâmdan sonra Melik ve Velî olan Allah’ın muhtaç kulu Ahmed b. Şeyh Abdülehad el-Fârûkî en-Nakşbendî –Allah Teâlâ ona bol bol merhamet eylesin- der ki:

Şeriat, tarîkat ve hakîkat ilimlerini kendisinde toplayan sâlih, âlim ve sıddîk kardeş Şeyh Hamîd el-Bengâlî –Allah Teâlâ onu sevdiği ve râzı olduğu amellerde başarılı eylesin- kendisine son hâlin başlangıçta oluşması el verdikten sonra, seyr u sülûk makâmlarını ve cezbe merdivenlerini aşarak velîlik mertebesine ulaştı. Bu sebeple ona Nakşbendî şeyhlerinin (k.s) usûlünce irşâd isteyen tâliplere ve ihlâslı mürîdlere istihâre ve mânevî izinden sonra tarîkatı öğretmesi konusunda icâzet verdim. Allah Teâlâ’dan dileğim, onu uygun olmayan işlerden koruması, gereksiz işlerden muhâfaza etmesi ve peygamberlerin efendisine (a.s) tâbî olma konusunda onu sâbit eylemesidir.

İcâzetnâme:

Bismillâhirrahmânirrahîm.

O’na hamd ederiz, nebîsine ve nebîsinin âilesine de selâm ederiz.

Sonra, ehlullâhın yoluna giren sâlih kardeş ve ârif billâh Seyyid Muhammed Nu‘mân –Allah Teâlâ onu ve bizi râzı olduğu işlerde muvaffak buyursun- bu fakîrin vâsıtasıyla Nakşbendiyye mürîdlik zincirine katılıp onların yolunda ilerleyince ve tâliplere faydalı olmaya başlayınca hakîkat yolunu öğretmesi için ona izin (icâzet) verdim. Selâm, doğru yola uyanlara ve Mustafâ’ya (a.s) tâbî olmaya devam edenler üzerine olsun.

İcâzetnâme:

Bismillâhirrahmânirrahîm.

Dostluğu ve âlemi idâresi sebebiyle Allah’a hamd, nebîsine, nebîsinin insanları Cennet’e çağıran âilesine ve arkadaşlarına selâmdan sonra Velî ve Ganî olan Allah’ın muhtaç kulu Ahmed b. Abdülehad el-Fârûkî en-Nakşbendî –Allah Teâlâ onların günahlarını bağışlasın ve kusurlarını örtsün- diyor ki:

İlmiyle amel eden, fazîletli ve kâmil kardeşim Şeyh Muhammed Tâhir, Allah ona velîlerinin yoluna girmeyi nasip edince ve o da Nakşbendiyye tarîkatına bütün gayretiyle girince kendisinde huzûr, şuhûd (müşâhede), kurbet (Allah’a yakınlık) ve cem‘iyyet (Allah ile berâberlik) hâlleri hâsıl oldu. Tasavvuf yolunda son hâlin de içinde bulunduğu ilk hâli yaşamak nasip oldu.

O, bu hâller içinde iken bir süre geçti ve kendisine, büyük belâlara uğrayacağı, doğru yoldan çıkıp farklı yollara gireceği, ehl-i hakkın mezhebinden bâtıl mezheplere meyledeceği zâhir oldu, bu durumu bana da bildirdi. Beni, ondan bu belânın kalkması için Allah’a yalvarmaya sevketti. Birçok yalvarmalardan sonra bana ondan bu belânın kaldırılacağı bildirildi. Bu sebeple Allah’a hamd ettim.

Kısa bir süre sonra, ilk önce bildirilen hâl ortaya çıktı ve o (arkadaş) doğru yoldan uzaklaşıp eğri yollara girdi. Hak yoldan bâtıl yollara meyletti. Hattâ hak ve doğru yola dönmesi konusunda ümit kesildi. Dağınık yollardan birine her girişinde onu bu yoldan zorla çıkarmak için Allah’ın yardımıyla teveccüh edip yönelmem ilhâm olundu. (Buna muvaffak olduktan) sonra, o yola ikinci kez dönmemesi için yolun önüne bir set çekmek ile meşgul oldum. Bu hâl üzere aylar, belki de yıllar geçti.

Sonra Allah’ın yardımıyla ikinci olarak ilhâm olunan hâl zuhûr etti, doğru yola döndü, ardından geriye kalan cezbe ve sülûk yollarını aşarak tâlip ve mürîdlere bu yüce tarîkatı öğretme konusunda kendisine izin verilmeye ehil hâle geldi. Bu tarîkatı tâlim etmesi ve talebeleri eğitmesi için ona icâzet vermek aklıma geldi. İstihâre ve teveccühten sonra ona icâzet verdim.

Allah’tan dileğim, önceki ve sonraki insanların efendisine (a.s) tâbî olma konusunda sebât ve istikâmet nasip etmesidir. Söz konusu şeyh Kâdiriyye ve Çiştiyye tarîkatlarından bol nasip alınca, mürîdlere Kâdiriyye ve teberrüken de Çiştiyye dersi vermesi konusunda ona ruhsat ve icâzet verdim. Allah’tan onu korumasını ve başarı ihsân etmesini dilerim.

Başta ve sonda Allah’a hamd olsun. Peygamberlerin efendisine, onun âile ve ashâbına dâimâ selâm olsun.

İcâzetnâme:

Hamd, Allah’a; selâm da O’nun seçilmiş kullarına.

Bundan sonra; istihâre ve Allah’a duâdan sonra sıddîk ve sâlih kardeş Muhammed Hâşim’e tarîkat tâlîmi için icâzet verdim. Tıpkı şeyhim ve efendim Muhammed Bâkî en-Nakşbendî’nin –Allah Teâlâ onu arzu ettiği yere ulaştırsın- bana icâzet verdiği gibi. Hidâyete uyanlara selâm.

MÜKÂŞEFÂT-I GAYBİYYE (MANEVÎ YOLCULUK)

İmâm-ı Rabbânî

Tercüme: Doç. Dr. Necdet Tosun

SUFÎ Kitap Yayınları

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz