Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: CUMA HUTBESİ: "Allah’ın emri zulmü durdurmaktır."
MesajGönderilme zamanı: 20.03.09, 10:04 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 13.03.09, 06:08
Mesajlar: 291
Bismillâhirrahmânirrahîm

Ey müminler

Bu ay cemaziyelevvel ayı; önümüzde iki gece sonra yeni hilal doğacak, cemaziyelahir…
Ondan sonra üç aylar Receb, Şaban, Ramazan tekrar geliyor.
Subhanallah…

Ahir zaman alameti, zaman çabuk akacak; her şey hızlanacak; hızlı hayat, baş döndürücü süratle çarçabuk geçen ömürler….

İnsan “ne zaman bu yaşı bulduk?” diye taaccüp ediyor. Dün çocuktuk, bugün genç olduk. Dün mektepteydik, bu gün evlendik. Çocuklarımız mektebe gidiyor. Dün evlendiydik; bugün çocuk evlendirdik. Dün çocuk evlendirdik; bugün dede olduk. Dede olduk derken, hadi bakalım senin de sıran geldi diyerekten gayb aleminden can emanetini teslim almaya melaike karşısına dikiliverir.

…Fela teğurrannekümül hayatüddünya…*

Ey insanlar! Ey benim kullarım, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın…

Çok kısa bir ömür… Milyon sene yaşasan sonun bu: “Ay-uy” nasıl geçti milyon sene?.. “Ay-uy”u yok milyar sene ömrün olsa, sonu gelecek mi? Sonu geldi mi: “Nasıl oldu, milyar yıl nasıl geçti yahu?..” Ne acele geçti; ne acele ölüm karşıma dikildi? Milyon sene olsa, gene onu söyleyeceksin, onun üstünde sıfırları daha yüzlerle sıfırların üstünde rakam olsa…

Cenab-ı Allah “Eyyamen madudat” diyor: “Sayılı günler….”

“Sayılı günler” olduğu için sonu gelecek. Sonu geldiğinde ayrılacaksın…
Dünya hayatı bu kadar. “Benim ümmetlerimin ömürleri 60 ile 70 sene arasıdır.”
Dolaşın, bakın: 70 yaş hududunu aşanlar tek-tük. Ötekiler?
Şimdi büsbütün su-i istimalden dolayı, kötü kullanmaktan dolayı. Elindeki arabayı güzel ve temiz kullansan sana güzel hizmet eder. Deli-deli kullanırsan üçüncü günde berbat eder, atarsın.
Sana Cenab-ı Allah mükemmel bir vücud vermiş; güzel kullanacaksın; ezmeyeceksin. Kendine zalim olmayacaksın!..
“Eee, biz zalim olduk. Çoğu vapur kazanı zannediyor, ağzında da vapur bacası gibi tüttürüyor.
“Be adam senin aklın yok mu ne içersin bu sigarayı?” dersen “Hoca, bu çağdaş hayatı icadıdır; sen geri kafalısın.” Ben geri kafalı olurum, amma sigarayı içenler asıl geri zekalı olur.
Geri kafalılık ayıp değil; geri kafalı mazisine düşkün; başı dinine, imanına sadık demektir.
Lakin kendi kendisini yıpratan adam kendi kendisine kasteden adam gerizekâlıdır.

Biz iftihar ederiz bizi gerici saydıklarından; lakin kendileri gerizekâlıdır.
Neden?
Vücudlarını gözetmiyorlar. “Faydası varsa bunun, ben de başlayayım…”
“Yok, yok, yok… istemez.”
Paran mı çok, şeytana borcun mu var?
“Yok, şeytanın babası yahudiye borcum var” diyor bana bir tanesi…
O içtikleri, hep yabancı büyük reklamlar yaptıkları sigaralardır. “Bunu içeceksiniz, keyifli olur.”
Ne keyfi? Ağzında ateş taşımak, insana keyf verir mi?.
İşte bunu gibi sağ-salim verdiği vakitte gözetmediğinden bir gün “Ahh karnım, ahh ciğerim, ahh kalbim….”
“Ne oldu?”
“Tıkandı.”
“Nereden tıkandı? Sen onu kireç ocağı gibi boyuna dumanla çalıştırdın.”
Hekimler diyor: “Senin kalbinde üç değil, beş değil, damarların hepsi kapanmış. Ameliyat edeceğiz.” Ameliyat ettikten sonra sağ-salim çıkmaz ki adam bitti. Kalb vücudun motoru yerindedir. Elledin mi onu, bütün yarı kuvveti gider. Hayatı gider insanın.

Dikkat edeceksin, nefsine uymayacaksın. Disiplinli bir hayat yaşayacaksın. Yaptığını, yapacağını kestiremeyen adam tez ölür; mahvolur, hiç olur gider.
Onun için bu ahir zamanda, ömür işte, 60-70 sene arasındadır; lakin insanlar kendi vücudlarını kötü kullandıklarından çok kimseleri o dermansız hastalık tutuyor. Hekimler diyor: “Keselim, çıkaralım onu; alalım…” Dokunduktan sonra daha beter yayılıyor, ondan sonra gencecik insanlar boyuna gidiyor. Yoksa Cenab-ı Allah’ın bize lutfettiği bu vücud, güzel gözetildiği takdirde yüz yaşını da tecavüz eder 127 yaşına kadar da…
Bizim bildiğimiz ilimde bir insan kendi vücudunu gözetse ve dışarıdan bir arıza arız olup ta bir kaza- ceza gelmeden dursa 127 yıl hizmet görecek sağlamlıktadır insan vücudu.
Lakin sen berbat kullandığından artık gençken gidiyor. Bilhassa gençler atılıp hastalığa kapılıyor ve gençler de çok kendi havalarına bırakılıyor.
Gençlere “İstediğinizi yapın” diyorlar.
Olamaz!
Gençlik bir milletin istikbalidir.
Gençlerimizi biz gözetmediğimiz takdirde istikbalimiz mahvolmuş demektir. Gençliği biz disiplinsiz bırakıyoruz; “istediğinizi yapınız” diyoruz; olamaz.
Gençler disiplinli bir hayata alıştırılacaklardır. Helal-haram hududu gözeteceklerdir ki istikbalin, geleceğin yükünü çekebilsinler; milletin şanını ve şerefini devam ettirsinler. Lakin maalesef başımızda olanlarımız gençlere dikkat etmiyor.
Başımızda olanlarımız dünya derdindendir. Birbirleriyle uğraşmaktan milletin haline, bilhassa gençlere bakamıyorlar. Bu Kıbrıs’ın içerisinde belki 20-30 bin talebemiz var, gençlerimiz var. Bunlar istediklerini yaparlar. İstedikleri yere giderler; istediklerini yerler, içerler ve kullanırlar. Bilhassa kazaların çoğalmasına sebep olan içkiyi su yerine istedikleri gibi içerler. Ondan sonra sabahlara kadar pis yerlerde tepinip dururlar. “Pisköpek” mi “diskotek” mi dediği pis yerlerde uğraşırlar, tepinirler; sonra sabahleyin çıkarlar, sarhoş halde birbirleriyle yarışa girerler. Birbirlerini parçalar, öldürürler ve sonra öldürülürler. Sonra memleket, muamma bir marazın içerisinde... Bir avuç memleketin içerisinde. Gün geçmez. Maşallah polislerimiz de çok dikkatli; o hızlı sürenleri tutmaya çalışıyor da ağzını koklamıyor. Nasıl sürüyor ona dikkat etmiyor gece vakti… Hükümetimiz kanun çıkartmıyor, “10’dan sonra bu işyerleri kapanacaktır. Bu içki yerleri kapanacaktır. Kim dışarıya çıkarsa kimin ağzında bu şey kokusu bulunursa 3 gün içeride durdurulacaktır. Ayakta dursun; yemek-içmek de verme kendisine… Bir başka gün başka o şeyi yapmasın.
“Zararı yok gençlerimiz gezsin tozsun çağdaş hayattır bu !..”
“Hoca sen içer misin?”
“Tuuu” dedim bir tanesine. “İçen mi?” diye sorulur mu bana?.. Aklın başında mı?..
“Değil…” diyor.
Haaa, öyleyse sorarsın.
“Pis şey” dedi Allah, içmeyeceksin. İçersen illa bir gün tutmazsa, ertesi gün; bir ayda gelmezse ertesi ayda; bir yılda gelmezse en son noktada seni tutabilir. Bütün emeklerin de boşa gider. Ne kadar talebeler vardır ki hayatları bitmiştir bu içkinin belasından dolayı.

Ey Müslümanlar!
Allah’ın emri yürüyecektir; sizin emriniz batacaktır. Çünkü sizin yaptığınız kanunlarınız insanları idare edemiyor, gözetemiyor. Binaenaleyh Allah’ın emri, yürüyecektir.
Az zaman kalmıştır aramızda. İşte iki gün.
Oraya kadar aklına, fikrine, hayaline gelmeyen işler olacaktır. Kıyamet yakındır ama kıyametten evvel Allah’ın emri yeryüzünde yürüyecektir.
Yeryüzündekilerin emri yürümüyor; çünkü bize yaramıyor. Yaptığınız kanunlar iş görmüyor çünkü kudsiyyeti yoktur.
Bugün yapan, ertesi günü başkası gelip yapıyor. Başka kanun yapıyor ve insanları kendi havasına bırakan yeryüzündekilerin emri durmuştur; duracaktır.
Allah’ın emri yürüyecektir. İster inan, ister inanma. İnanırsan kazanırsın; inanmazsan Allah’ın emri kolay değildir; çiğner, geçer. Karşı durulmaz. Ne tankın, ne topun, ne tayyaren; ne İngiliz’i, ne Fransız’ı, kimseninki kar etmiyor. Onlarınki de durdu bizimki de.
Allah’ın emri, yürüyecektir. Bizde Allah’ın emrinin yürümesini isteriz; çünkü içinden çıkılmaz hale geldik biz. Birbirimizi yiyoruz. Birimizin yaptığını öteki beğenmiyor, ötekisinin emrettiğini ötekisi tutmuyor.

İşte müslüman kimdir? Allah’ın emrini tutandır.
Allah’ın emri kendisine kulluktur.
Allah’ın emri insanlara hizmettir.
Allah’ın emri zayıfları kayırmaktır.
Allah’ın emri zulmü durdurmaktır.
Allah’ın emri iyilik yapmaktır…
Başka birşey varsa Allah’ın emrinin içerisinde gelip söylesinler…
Hâşâ : “Uymuyor bu zamana, bu Allah’ın emirleri” diyecek bir kimse varsa gelsin, söylesin.
Elhamdülillah, gençlerimiz camileri doldurmaya başladı; bu Allah’ın emrinin yürümeye başladığına delalettir. Dinden ne kadar uzak etmeye çalışıyorlarsa, o kadar dine akın var. Çünkü Allah’ın emri, onu emrediyor: “Camilere gelin…” diyor. “Ey kullarım! Pis yerleri bırakınız, benim ibadetime geliniz.”
Aferin, gençleri gördüğümüzde böyle ferah oluyoruz.
60 senedir ben burada uğraşıp duruyorum; o baştakiler de benimle uğraşır. 60 sene evvel geldiğimizde bu cami kapalıydı; cumaları ya açılır, ya açılmazdı. Yazıcı camisi vardı; namaz oradaydı; cemaat de beş kişiden ibaretti. Vaaz ü nasihata geldiğimde 5-10 kişi olurlardı 1’i kadın 5’i erkek gelirlerdi. Şimdi elhamdülillah, buradaki camiler yetişmiyor gençlere; gençler içeriyi, dışarıyı; yolu, sokağı dolduruyor. Allah’ın emri yürüyecektir. Büyük camiler genç cemaatle dolacaktır, kötü yerler kapanacaktır.

Şeytanın merkezleri mühürlenenecektir. Sen mühürleyeceksin, sen!.. Sen gitmediğinde onlar mühürlenecektir.

Ey gençler!
Dikkat ediniz, Allah’ı sayın ve sevin…
Size yarar değilse, felaketten felakete düşer insan.
Allah belaları ve felaketleri üzerimizden uzak eylesin.

İlahi rahmet kapılarını aç…
İslam’a kapıları aç…
Ya Rabbi, hidayetini bekleyen kullarına hidayetinle lutfeyle…

Namazdan sonra istiğfar edin; dua edelim, icabet buyurur Cenab-ı Allah, kabul eder bizim duamızı ve kendi hükmünün yürümesini…

Biz istediğimizi istirham edelim; Cenab-ı Allah rahmetini yağdırsın…

Amin.

[ Hz. Şeyh M. Nazım el-HAQQANÎ ]

(* ) Kur’an-ı Kerim: 35. FATIR

Bismillahirrahmanirrahim

5. Ya eyyühen nasü inne va'dellahi hakkun fela teğurrannekümül hayatüddünya ve la yeğurranneküm billahil ğarur /

Ey insanlar! Allah'ın vâdi gerçektir, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı (şeytan) da Allah hakkında sizi kandırmasın!


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: CUMA HUTBESİ: "Allah’ın emri zulmü durdurmaktır."
MesajGönderilme zamanı: 22.03.09, 19:48 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03.01.09, 22:40
Mesajlar: 926
Alıntı:
Ahir zaman alameti, zaman çabuk akacak; her şey hızlanacak; hızlı hayat, baş döndürücü süratle çarçabuk geçen ömürler….


Amenna..

_________________
" Hayrlar Feth Olsun ; Şerler Def Olsun !.."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye