Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt




Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: CUMA HUTBESİ: "Allah'ı öfkelendirmekten sakının..."
MesajGönderilme zamanı: 13.03.09, 06:16 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 13.03.09, 06:08
Mesajlar: 291
Bismillâhirrahmânirrahîm

“Felemma asefununtekamna minhüm…”*


Ey müminler !...

Allah’tan korkunuz.

Cenab-ı Mevla, Kelam-ı Kadim’inde geçmiş ümmetler hakkında onların azgınlıklarında devam ettikleri cihetle ilahi gazabı tahrik ettiklerinden dolayı başlarına geleni bize hikaye buyurur.

“Felemma asefuna…” * Bizi kızdırdıkları zaman… yani Cenab-ı Hakk’ı, gazaplandırdıkları vakitte onlardan intikamımızı aldık. Cenab-ı Allah’ın bir ism-i şerifi el-münteqimu, müntakimdir, yani intikam alıcıdır. Edepsizlik yapanlardan intikam alıcıdır. Edepsizlik yapanlardan, hakkı olmayanı iddia edenlerden, büyüklenenlerden, kibirlenenlerden, azamet tavrı takınan cahillerden, -haşa- “Allah yok” diyenlerden, Allah’ı yok sayanlardan; Allah’a itaat etmeyenlerden ve Allah’ı saymayanlardan intikam alıcıdır.

Boyuna posuna bak, yazın tam ortasında 5-10 derece daha çıkarsa sıcaklık ne olacaksın? Yollarda A-askerin, zaptiyen, polislerin, mekteplerin olacak mı? Bir hayat eseri kalacak mı? 5 derece daha çıksa; bir 5 daha alır yukarıya; hadi bakalım aklınla, ilminle, felsefenle, laikliğinle, durdur hadi !...

Allah’tan korkalım… Allah korkutur... Ama korkuttuğu vakitte sürür, alıp götürür. Arkandan ağlayacak insan da bırakmaz; onları da süpürür. Çünkü senin arkasından ağlayacak olan var ise; o da beraber gidecektir. Zalime arka olan, o da beraber gidecek.

Aman ya Rabbi!...

Ne azgınlık, ne kızgınlığımız vardır.

Afrika çölündeki insanlar daha örtülü geziyor; yazıklar olsun erkeğimize de, kadınlarımıza da… Kadınlarına hükmedemeyen erkeklere yüz yazıklar olsun.

Hepsine ceza vardır. Allah cezasız bırakacak değildir.

Ne hallere düştük.

Gökyüzüne elimizi açamıyoruz; o kadar büyüklendik.

“Ya Rabbi rahmetini yağdır” diyemiyoruz.

“Balonla su geliyor” diye birbirine müjde veriyorlar.

Herşeyimizi kaybettirdiler. Kaybettirenler kaybolsunlar.

"Herşey için bir hudud koyduk" diyor Cenab-ı Allah… O hududa yetişinceye kadar bırakıyorum, o hududa geldikten sonra yoldaki “dur” işaretini görünce durmaya mecburdur.

İslam’a saygı, Allah’a saygıdır. İslam’ın mabedlerine saygı, Allah’a saygıdır.

Cuma vakti iş duracaktır…

"Devletin kudsiyet taşıyan bir vasfı yok" deniyor; kutsal olmayan bir müesseseyi Allah ayakta durdurur mu? Kutsallığı yok demek, manası ruhsuz, maneviyatsız, hiç bir tarafa bağlantısı olmayan bir müessese, en külüstür, en yahudice iş… Bu kadar bin senedir bizim devletlerimiz kudsiyet taşırdı, saygılı ve sevgili idi etrafına. Cuma saati hayat dururdu. Cuma saati bütün bir memleket secdede görünürdü gökyüzünden bakıldığı vakitte…

Şimdi de gökyüzünden bakan taifeler var: Amerika’dan, Rusya’dan… Onu bırak ta; seni daha yukardan kontrol edenleri unutma!... Sen görmüyorsun ama inanıyorsun ki gökyüzündeki dolaşan ve yeryüzünde dolaşanların yerini işini tespit eden haritasını çıkaran alet-edâvat var.

Nasıl inandın be adam? Görüyor musun?

“Görmedik ama söylüyorlar…”

Gökyüzünde melaike var seni seyrediyor dediğinde; “Öyle şey mi olur?” der; eşek mantığıyla hemen reddeder. İngiliz’in Alman’ın gökyüzüne attığı satellitler var desen; “amenna” diyor. Dinden birşey söylesen seninle boğaz boğaza kavga ediyor.

Mektebe girer-çıkar; Allah demezler. Küçük mektebinden başla besmelesizdir. Allah dedirtmiyorlar. Eskiden her şey besmeleyle başlardı, Allah’ın var olduğunu, Allah’ın kulu olduğunu Allah’ın kendilerine yardımcı olacağını bilirlerdi; öğrenirlerdi. Şimdi hiç… Çünkü mekteplerde de kudsiyet kalmadı. Uydurmaca okullarında şimdi kutsallık yok. Kafir mektebine başlarken, -onlar school der- istavroz çıkararaktan, bir kudsiyet izafe eder. Bizi soydular, soğana çevirdiler. Hiçbir kudsi şeyimiz kalmadı.

Geçen gün merasim yaptılar baktım camiye giden oldu mu? Bir secde etsinler: “Ya Rabbi bu günleri bize nasip ettin” diye bir secde edeni oldu mu? “Biz ki biz çağdaşlarız, laiklikte kudsiyet yok…” Sicillerini dolduruyor şimdi melaike; o satelllitler değil de Cenab-ı Hakk’ın koyduğu melekler sicillerini yazıyor.

2000’li yıllarda; bizim kitaplarımızın beyanı üzerine, çok şiddetli günler olacaktır. Ondan sonra nemrut sınıfına giren insanların icat ettikleri ölüm makinelerinin duracağı senelerdir. Sağlam olanlardan maada, sağlam olanlar sabit kalacak hastalıklı olan, dertli olan, imansız-vicdansız olanların hepsi süpürülüp gidecektir. Kabristanlar bekliyor.

Ey müminler, onun için ailenize dikkat edin, çocuklarınıza dikkat edin!...

Müslümanlar bir parça kendi iradelerini izhar etsinler: “Biz müslümanız, müslümanlığımızı yaşamak isteriz” diyebilsinler. Hep başınızı eğip gidiyorsunuz yahu. “Burada Rum yok, Ermeni yok, İngiliz yok; bizim milletimiz var. Bizim de hakkımız var biz müslüman olduk” diyerekten bu memleketten kovulacaksan pasaportları versinler, çıkalım; memleket bulalım da orada yerleşelim. Burada madem ki İslam’a hayat tanımıyorlarsa müslüman olanlar topyekûn çıksın; ayrılsın.

Müslümanlar buradan ayrılırsa başlarına gelecek var; ben de emir bekliyorum; gelirse, ben de çıkacağım buradan. Çıktığım vakitte bu memlekete iyi telaş olacak. Kudsiyet taşıyan kimse kalmadığında -ki kudsiyet taşıyan Müslümanlardır-, buralar ve heryer kupkurudur; başlarına çok şeyler gelecektir.

Ey müminler, onun için kendi çevrenize de dikkat ediniz. Ve Allah’a saygılı olmaya davet ediniz, mukaddesatımıza saygılı olmaya davet ediniz; çünkü selametimiz bundadır. Değilse her türlü felaket; her türlü ceza hazırdır.

Allah bizi affeylesin, hidayet kapılarını açsın… İslam’a kapıları açsın…

Gazeteler yazıyor, Avrupa İslam’a kalbini açmış; bizimkiler tınmıyor. Avrupa harekete geliyor ağır-ağır… Bütün dünya İslam’a bakmaya başlıyor; bizimkiler gözlerini sımsıkı kapatıyorlar. Geçmez-tutarsız sözlerin arkasında; manasız-mantıksız işlerin arkasında birbirleriyle kısır çekişmelere devam ediyorlar.

Gözünü aç, İslam’ı gör !.. İslam’ın vitrininde olmayan birşey yok; ötekilerin vitrinlerinde zibillikten toplanan paslı küflü 3-5 zibil artığından başka birşey yok. İslam’ın dışındaki vitrinlerde olan bundan ibarettir. İslam’ın vitrininde herşey vardır her millet için herşey her ümmet için kadınlar erkekler okumuşlar okumamışlar işleyenler işlemeyenler, çiftçiler köylüler, şehirliler her insan için ne ihtiyacın varsa her şey içerisinde olan vitrini var İslam’ın.

Ötekilerin ne var? Dedik ya, zibillikten çıkan 3-5 pis şeylerden başka birşey yok.

Londra’da işittiğiniz Harrold’s diye bir mağaza var, -bütün dünya bilir onu-, oraya parası çok, aklı az olanlar girer; senin de paran çok, aklın az olursa o vakit sen de girersin oraya öteberi almaya. Oraya giren ne arasa orada vardır, herşey bulunur. Başka dükkanlara girsen derler ki: “Bizde yoktur” ama oraya giren kimse ne ararsa bulur. Bir küçük temsildir; tepsinin üzerine 2-3 paslı demir, birkaç jilet, eski anahtar, birkaç bardak, eski bir şişe koyup satış yapan adamla Harrold’s mağazası arasında ne kadar fark var?

İslam’ın vitrinine karşı bu çağdaşların getireceği nedir?

Getirsinler de, çıkalım meydana, boy ölçüşelim.

Burada veya dışarıda, mağribde veya maşrıkta, Türk’te veya Arab’da; Amerika’da veya Rusya’da… kim varsa gelsin! Asli cevher, cevahirler bizdedir, biz plastik boncuk satmayız.

İslam’ı böyle takdir et; takdir olunursun. İslam’ı takdir etmezsen, sen de sıfırlanırsın.

Allah İslam’ı takdir eden; İslam’a tazim eden, kulluğuyla şerefli sayan kimselerden eylesin bizi…

Amin.

[ Hz. Şeyh M. Nazım el-HAQQANÎ ]

24.7.1998

Miladi 24 Temmuz 1998
Hicri 29 Rebiulevvel 1419
Cuma



* Kur’an-ı Kerim: 43. ZUHRUF 55. Bismillâhirrahmânirrahîm

Felemma asefununtekamna minhüm feağraknahüm ecmaîn.

(Böylece Bizi öfkelendirince onlardan intikam aldık, hepsini suda boğduk.)


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: CUMA HUTBESİ: "Allah'ı öfkelendirmekten sakının..."
MesajGönderilme zamanı: 14.03.09, 22:07 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03.01.09, 22:40
Mesajlar: 926
Alıntı:
"Gökyüzünde melaike var seni seyrediyor"


Gökyüzünde melaike var; bizi seyrediyor...

_________________
" Hayrlar Feth Olsun ; Şerler Def Olsun !.."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: CUMA HUTBESİ: "Allah'ı öfkelendirmekten sakının..."
MesajGönderilme zamanı: 15.03.09, 01:50 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 22.12.08, 23:18
Mesajlar: 245
Allah cc. razı olsun, müstefid olduk elhamdülillah..


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye