Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Batıda Bir Nakşi Cemaati
MesajGönderilme zamanı: 07.07.09, 12:33 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 20.05.09, 11:50
Mesajlar: 69
Batıda Bir Nakşi Cemaati

Tayfun Atay


İLETİŞİM YAYINLARI

Nakşibendilik, nüfuz ve nüfus açısından, İslam tarikatları içinde önemli bir yere sahip Şeyh Nazım Kıbrısi cemaatinin Londra'daki kolu da Nakşi cemaatleri içinde özel bir yere sahip.

Tayfun Atay'ın antropolojik incelemesi bu ilginç vakayı bir Batı metropolünde yerleşik özgül bir İslami cemaati konu ediniyor. Genişledikçe bölünen ve ayrışan çağdaş İslam dünyasından tartışmaya değer bir kesit sunuyor.

Liste Fiyatı: 23,00 TL. Kitapyurdu Fiyatı: 18,40 TL.

Yayın Yılı: 1996
3. Hm. Kağıt
396 sayfa


http://www.kitapyurdu.com/kitap/default ... a=61528734

***

Batıda Bir Nakşi Cemaati

Tayfun Atay


İLETİŞİM YAYINLARI

İslâmî hareketlerin yükselişinin bütün dünyada yarattığı şaşkınlığın biraz yatışmasından sonra, yekpâre bir 'İslâm'dan ziyade 'İslâmlar'dan söz etmenin daha isabetli olduğu anlaşılmaya başlandı. Değişik İslâmî tarikatlar ve onların her bir cemaati, farklı İslâm yorumlarını, kültürlerini ve yaşam dünyalarını varediyor.

Elinizdeki antropolojik inceleme, İslâm tarikatlarının en yaygınlarından olan Nakşibendîliğin bir cemaatini ele alıyor: Şeyh Nâzım Kıbrısî cemaatinin Londra'daki kolunu...

Tayfun Atay'ın çalışması, bu cemaatin din ve dünya algısını, ondan da öte gündelik hayat tecrübesini bütün boyutlarıyla yansıtıyor. Grubun tasavvuf pratiğiyle ilgili tasvir ve gözlemler, kitabın etkileyici ve özgün yanlarından biri.

Atay, cemaatin modern hayatla ilişkisini düşünsel ve pratik düzlemde inceliyor - topluluğun bir Batı metropolünde yerleşik olması, modernlikle ve Batı'yla ilişkiyi daha ilginç kılıyor. Cemaatin diğer islâmi topluluklara ve anlayışlara bakışı ve bu çerçevedeki sert zıtlaşmalar, İslâm dünyasını içindeki farklılaşmaların çarpıcı bir örneğini sunuyor. Şeyh Nâzım Kıbrısî'nin Türkiye'deki ('Kemalist') rejimle ve başka politik konularla ilgili tutumu ve bu tutumun diğer Nakşibendî cemaatleriyle kıyası, sözkonusu farklılaşmanın politik düzlemde yol açabildiği sonuçlara ışık tutucu nitelikte.

Bu kitap Türkiye'de ilgi konusu olan özgül bir İslâmi cemaat üzerine derinlikli bir inceleme - çağdaş İslâm'la ilgili merak ve tartışma konusu olan birçok şey hakkında da veriler ve teorik ipuçları veriyor aynı zamanda.

-tanıtım-


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Batıda Bir Nakşi Cemaati
MesajGönderilme zamanı: 30.07.12, 09:51 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 20.05.09, 11:50
Mesajlar: 69
Resim

İran Devrimi (1979) sonrasında kullanıma sokulmuş ‘İslâmî fundamentalizm’ tabirinden ‘11 Eylül’ (2001) sonrasında yaygınlık kazanan ‘İslâmofobi’ye kadar Batı dünyasının İslâm algısı genelde yekpâre bir olumsuzlama doğrultusunda biçimlendi. Bu hâkim algı, İslâmî hareketlerin kendi içlerindeki farklılık ve karşıtlıkların ele alınmasını zorlaştıran bir engel teşkil etti hep...

Nakşibendî tarikatının bir kolunun Batı dünyasındaki örgütlenme ve faaliyetlerini inceleyen bu antropolojik çalışma, ‘tekil’ (yekpâre) bir İslâm algısından ziyade ‘İslâm çoğuldur’ düsturundan beslenen eleştirel bir yaklaşımın ürünü. Tayfun Atay, tarikatın modern dünyaya bakışından toplu zikir törenlerine ve siyasal, ahlâki, eskatolojik (Mehdici) söylemlerine açılan geniş yelpazeli bir etnografik serimleme sunuyor.

Topluluğun modern dünyada geleneğini değişime tâbi tutarak sürdürme çırpınışları kadar, kendisine karşıt diğer İslâmî çevrelerin meydan okumalarına direniş stratejileri de mercek altına alınmakta.

İslâm-içi çatışma dinamiklerinin tespitine ilâveten, tarikatın kendi içindeki iktidar mücadelelerine ilişkin ayrıntılı gözlemlerle çalışma iyice seçkinleşiyor. Atay, eleştirel çözümlemesini, çalıştığı tarikat topluluğuna yönelik seferber ederken, yaptığı araştırmanın kendi bilişsel sisteminde yol açtığı dalgalanmalara ilişkin ‘öz-düşünümsel’ bir paylaşımda bulunmayı da ihmal etmiyor.

Bu kitap, İslâmî bir yaşam biçimin dışından, ama o hayata içerden bakma çabasının alabildiğine gösterildiği nadir bir kaynak...

Tayfun ATAY / Batı’da Bir Nakşi Cemaati - Berfin Yay.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye