Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Aşkın Gözyaşları - Tennure ve Ateş
MesajGönderilme zamanı: 03.11.11, 10:36 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

cakirka yazdı:
Karatay Akademi Yayınları tarafından yayınlanan Sinan Yağmur tarafından kaleme alınan Aşkın Gözyaşları - Tennure ve Ateş ( 2 Kitap) kitabının içeriğiyle ilgili tanıtım yazısı:
*** KAMPANYA ( 2 KİTAP BİRLİKTE) ***KAMPANYA

AŞKIN GÖZYAŞLARI;TEBRİZLİ ŞEMS
Yedinci ve en tesirli bıçak darbesi ensesine gelir boynu sağa doğru bükülmüştür. Dervişler yere kapanmasını bekleye dursun. Şems Hz. Peygamberin şu hadisini sesi boğuk mırıldanır: Allaha kavuşmayı isteyeni Allah da sever Dervişlerden birisi sırtına tekmeyi vurur. Yüzüstü taş zemine kapanır, dudağı patlamış, dişleri zemine dökülmüştür Siyah feracesi kanlar içinde bordoya dönmüştür. Saçlarından tutarak kafasını kaldıran dervişin niyeti Şemsin başını gövdesinden ayırmaktır Baş derviş engeller. Bırakın son nefesini versin. Sonra da en yakın bir kuyuya atın. Kıyafetine sarp atın. Avluyu yıkayın. Sabah ile yola çıkarız. Şems hala son nefesini vermemiştir Sille taşının üzerindeki başını hafifçe göğe kaldırır ve: Allah ne güzel sevgilidir. Rabbim sana aşığım. Ve bu canı sana hediye ediyorum. Mevlana içeri girer, mendili koklar eli titreyerek açar. İçinden san kağıda yazılmış bir not çıkar: Yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş. Mevlana olduğu yere düşüp bayılmıştır.Geceden sonra doğan ve kalplerin çöllerini cennetlere çeviren bir gözyaşı bu. Çoraklaşmış ve çöle dönmüş kalpler; açın sadrınızı! Aşkın gözyaşları, serin serin, sağanak sağanak, üzerimize damlıyor; bakın gökyüzüne, nasılda aşk yağıyor...
TENNURE VE ATEŞ;HZ.MEVLANA
Hz. Mevlâna günümüze, asırlar öncesinden şöyle seslenmektedir: Beni çokça konuştunuz, sıkça andınız, afişlerde sözlerim sloganlaştı, ziyaretime koştunuz, andınız ancak beni anlamadınız. Anlasaydınız evlerde kavga tütmezdi, trafik ışığında geç kaldın diye cinayet işlenmezdi, yan baktın omuz çarptın diye insanlar canice bakışmazdı. Beni anlamış olsaydınız, bir elin parmakları gibi olan kardeşler terör belası ile kan kaybetmezdi. Ben Gel dedim, geldiniz peki gelişinizle yüreğinize ne doldurup sizde neler değişti? Cezaevleri neden tıka basa dolu? Ahlak, birlik, yardımlaşma, halden anlama masallarda kalan meziyetler olmazdı. Sahi beni gerçekten anladınız mı? Ben sizin için yanıp tutuştum, avucumda denizleri çöllerinize taşıdım, hani yetiştirdiğim güller? Beni olduğum gibi anlasaydınız. Ah anlasaydınız. Ağlatmazdınız anaları. Beni anlamış olsaydınız gökkubbe altında hoş bir sedâ bırakmanın, hoşça bakmanın mutluluğuna ermeyi o kadar kolay yakalardınız ki. Beni bir de Sinan Yağmurun kaleminden okuyun. Mevlâna nasıl bir babadır! Sosyal hayatındaki güzidelikleri neden biz gerçekleştiremiyoruz? Şems ne yaptı,ne eyledi de alim bir Celaleddini Mevlânalaştırarak Konyadan tüm dünyaya duyurmayı başardı! Şems niçin geri planda kaldı? Mevlâna Şems dostluğunu nasıl görmeliyiz? Mevlâna, Nasrettin Hoca ile dargın mı düştüler? Ahi Evren Veliyi Konyadan kovdu mu? Hacı Bektaş-ı Veli ile aralarında soğukluk yaşandı mı? Yunus Emre Mevlâna tarafından dışlandı mı? Moğollar için para karşılığı casusluk yaptığı doğru mu? Neden müritleri genelde mazisi suçlarla dolu tevbekârlardan ve fakirlerden oluşmaktadır? Ana dili Türkçe iken niçin eserlerini Farsça yazdı? Mevlânanın defni esnasında naşı getirilirken vefat etmiş babasının kabirden ayağa doğru kalktığı gerçek mi,efsane mi? Fahişelik yapan bir kadını müritliğe kabul etmesi gerçek mi? Mesnevisinde cinsellik ile ilgili hikayeleri anlatmakta amacı neydi? Kimya hatunla Şemsin evliliğinde neden ısrar etti! Oğlu Alâaddin Şemsin öldürülmesinde rol oynadı mı? İktidarla arası nasıldı? Müziğe bakışı nasıldır?

Tanıtımı yapılan Aşkın Gözyaşları - Tennure ve Ateş ( 2 Kitap)kitabı ile ilgili beğeni,eleştiri ve düşüncelerinizi yorum yaz kısmını kullanarak diğer kitap okuyucuları ile paylaşabilirsiniz. Aşkın Gözyaşları - Tennure ve Ateş ( 2 Kitap) kitabını beğendiyseniz,aşağıdaki sosyal medya paylaşım linklerini kullanarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

http://www.kitapelinizde.com/kitap/7418 ... _(_2_kitap)_sinan_yagmur.htm

Hazret-i Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî [ Qaddesallahu Teala Sırrahul-Azîz ]

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz