Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yavuz Bülent Bakiler: "Gidenlerin Ardından"
MesajGönderilme zamanı: 30.06.11, 15:57 #mesajın linki (?)

"Gidenlerin Ardından"

Ahmet Turan Alkan

a.alkan@aksiyon.com.tr

İlki Yavuz Bülent Bakiler'in "Gidenlerin Ardından" başlığı ile yayınladığı ilgi çekici bir kitap; yazar, vaktiyle tanıdığı, bazen tanışıp görüştüğü, bazen sadece gıyâben âşinâ olduğu meşhur siyasetçi, ilim adamı, sanatkârlar hakkında vefatlarının ardından kaleme aldığı yazıları bir araya getirmiş. Yavuz Bülent Bâkiler, şiirini nesriyle, nesrini şiiriyle yarıştıran ve her iki vâdide de ehliyet ve iktidarla kalem yürüten bir fikir adamımızdır. Gidenlerin Ardından, başlanınca bitirilmeden elden bırakılmayan cinsten sürükleyici, öğretici ve elbette duygulandırıcı bir derleme olmuş. Bu esere Yavuz Bülent Bakiler'in şahsi hatıralarının türevi demek de mümkün.

Kimler yok ki kitapta: Celal Bayar, Adnan Menderes, Cemal Gürsel, Osman Bölükbaşı, Tevfik İleri, Fevzi Çakmak, Yakup Kadri, Cihat Baban, Alparslan Türkeş, Nejdet Sançar, Nihal Atsız, Sadri Maksudi, Zeki Velidi, Samiha Ayverdi, Nazım Hikmet, İsmail Hakkı Yılanlıoğlu, Necip Fazıl gibi yakın devrin akışını tayin eden mühim çehreler Bâkiler'in sürükleyici üslubuyla birer birer önümüzden geçiyorlar.

Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları arasında çıktı.

http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/colum ... wsId=20738

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Yavuz Bülent Bakiler: "Gidenlerin Ardından"
MesajGönderilme zamanı: 30.06.11, 16:26 #mesajın linki (?)

Alıntı:
YAVUZ BÜLENT BAKİLER

30/08/2009

Yavuz Bülent Bakiler hakkında bana yorum yapmak düşmez ama tutamadım kendimi... Her şiirinin ardında içimden ağlamak gelir.. Bir insan duygularını hissettiklerini nasıl bu kadar iyi anlatabilir ya. Gerçekten de harika bir şair..

SEN SEN SEN

Bir dağ başı yalnızlığı yaşıyorum yeniden...
Dağ başı yalnızlığı ölümden beter.
Hiç kimse aramasa sormasa beni
Sen gelsen yeter... Huzur ellerinin güzelliğidir.
Gözlerin karşımda mutluluk denizi.
Her sabah soframızda ekmeğimizi
Sen bölsen yeter...Yüreğim seninle yaylalar kadar serin
Ne bir çizgi hasret, ne bir nokta gam
Yayla dumanı gibi gözlerime her akşam
Sen dolsan yeter...Bende çaresizlik sonsuz kördüğüm.
Bende sabır, sende naz...
Gündüzünden vazgeçtim, düşümde biraz
Bir yüz görümlüğü sen olsan yeter...Duymasa da hiç kimse
Şair gönlümün, sende karar kıldığını.
Ve içimin şerha, şerha yarıldığını
Sen bilsen yeter...Bir gün duysan bittiğimi, tükendiğimi.
Çıkıp gelsen uzaklardan korkulu ürkek.
Bir incecik dal gibi üzerime titreyerek,
Eğilsen yeter...

Yavuz Bülent Bakiler

Yavuz Bülent Bakiler; Ortak Türkçe, Türk Dünıasında ortak dil, dilde birlik konularında ya hiç düşünmemiştir, ya da bunlara karşıdır! Yavuz Bülent Bakiler yaşayan Türkçecidir. Yabancı kökenli sözcüklerin türkçeleşebileceğine inanan, bunu savunan biridir. Bakiler yaşayan Türk Lehçeler'ini bilmez, öğrenmemiştir. Bu lehçelerin birbirine yakınlaşmasından çekinir! Yavuz Bülent Bakiler eski Türk Dili'ni bilmez, Reşit Rahmeti Arat'ı tanımaz! Yavuz Bülent Bakiler hızını alamadığında Türkçe ile ilgli tek eleştirisi -sel, -sal, ekleridir! Yavuz Bülent Bakiler İstanbul Türkçesi aşığıdır. Yöresel ağızlar O'nun eserlerinde yalnızca dalga geçmek için bulunabilir! Yavuz Bülent Bakiler, Osmanlıcadan kalan sözleri 'bin yıldır bu kelimeleri kullanıyoruz, bunlarla atasözü yazıyoruz, masal yazıyoruz' diyerek savunur ancak BEŞBİN yıllık Türk'ün sözlerini benimsemez!

YAVUZ BÜLENT BAKİLERE ARMAĞAN

M.NİHAT MALKOÇ

Dünyada vefa kadar güzel duygu ve asil duruş var mıdır? Kültür, sanat ve edebiyatımıza hizmet etmiş insanları hatırlamak ve onları yaşatmak vefanın kültürel boyutudur. Bizde buna çokça rastlamak pek mümkün değildir. Unutan bir milletiz. Bunun bedelini ağır ödesek de bu zaafımızı üzerimizden atamıyoruz.İnsanın kendini arka planda tutarak önde bulunmaya layık insanlara yol açması tek kelimeyle asil bir davranıştır. Buna diğergamlık da diyebiliriz. Yani başkalarını kendine tercih etmek, Hak edenleri öne çıkarmak, nisıan bulutları içerisinde kaybolmaktan kurtarmak! ...

Son dönem Türk edebiyatının mühim simalarından biri olan Yavuz Bülent Bakilerin doğumunun yetmişinci yılı münasebetiyle hazırlanan "Yavuz Bülent Bakilere Armağan" adlı kitap bana vefaya dair bu hisleri uyandırdı.İç dünıasında şairliğiyle yazarlığını yarıştıran ve bu yarışta her ikisi de başa baş gelen bir kalem sahibidir Yavuz Bülent Bakiler O kendini bildi bileli şiir ve yazı vadisinde kalemiyle düşler ve düşünceler avlayan bir büyük duygu eri ve fikir adamıdır. Yazı ve şiirlerini çocukluğumdan beri büyük bir zevkle okuduğumu ve kendisinden fevkalade istifade ettiğimi belirtmekten onur duyarım. Bakilerin dil hassasiyetini sanırım bilmeyen yoktur. Kendisi Türkçeyi dupduru bir su ve çağlayan misali konuşur ve yazar. Herkesin de dilin kullanımına azami derecede dikkat etmesini ister. Onun STV kanalında Türk diliyle ilgili olarak yaptığı "Sözün Doğrusu" isimli program daha sonra kitaplaşarak iki cilt halinde yayınlanmıştır. Bakiler Hoca özellikle Türkçeye Fransızcadan giren sal/-sel eklerine düşmandır. Bir yazısında bununla ilgili şöyle diyor: "Bu -sal/ -sel eklerinden, bir lağım faresinden iğrenir gibi iğrendiğimi her zaman söylüyorum. Doğrusu çok merak ediyorum; hem bu iğrenç ekleri, hem de uyduruk kaydırık kelimeleri kullanmanız için sizi kim zorluyor? "Bakiler, vefa duygusu bariz kalemlerden birisidir. O, Türk kültürünün temel dinamiklerini ortaya koyanları okumuş ve onlardan öğrendiklerini kendi hayal teknesinde yoğurarak geleceği şekillendirecek gençlere sunmuştur. İster sağdan olsun isterse soldan olsun bu fani dünıadan göçen şahsiyetlere dair düşüncelerini belirterek onları kültür kamuoyuna tanıtmıştır. Hataları olanların kusurlarını, onları ve yakın çevrelerini kırmadan, incitmeden belirtmiştir. Fakat değerlendirmelerinde bardağın hep dolu yanını görmüştür.Geçenlerde onun ilim, siyaset, edebiyat, kültür ve sanat alanında iz bırakanlarla ilgili bir kitabı Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları arasında yayınlandı. �Gidenlerin Ardından adını taşıyan eserde Celal Bayar, Adnan Menderes, Cemal Gürsel, Osman Bölükbaşı, Tevfik İleri, Fevzi Çakmak, Yakup Kadri, Cihat Baban, Alparslan Türkeş, Nejdet Sançar, Nihal Atsız, Sadri Maksudi, Zeki Velidi, Samiha Ayverdi, Nazım Hikmet, İsmail Hakkı Yılanlıoğlu ve Necip Fazıl gibi isimlerle ilgili daha evvel yazdığı yazılarını iki kapak arasına aldı. Yazar kitabıyla ilgili şu mühim açıklamayı yapıyor: "Biz, ölenleriyle birlikte yaşayan bir milletiz. Yaşayanlar arasında olduğu gibi, gidenlerin arasında da binlerce yıldan beri yolumu aydınlatanlar; fikirleriyle, yaşayışlarıyla bize güzeli, doğruyu, faydalıyı gösterenler var. Ben bu kitapta onların kırkta birini ancak yazabildim. Bu eserde hayatlarını okuyacaklarınızın bir kısmını bir şarkı söyler gibi, bir kısmını bir ağıt mırıldanır gibi yazmaya, anlatmaya çalıştım. Şarkılarım, ağıtlarım daha bitmedi..."Vefalı olduğu için de vefa görmüştür Bakiler. Bunun en büyük ispatı da son zamanlarda kendisiyle ilgili olarak edebiyat öğretmeni ve araştırmacı Selçuk Karakılıçın hazırladığı "Yavuz Bülent Bakilere Armağan" adlı kitaptır. Size Dergisi tarafından yayınlanan bu kitapta bu defa dost ve tanıdıkları Yavuz Bülent Bakileri anlatıyorlar.Bu mühim eserde onun bir edebiyatçı, bir dost, bir baba ve bir mütefekkir olarak konumu sorgulanıyor. Eserlerinden yola çıkılarak kültürümüze katkıları dile getiriliyor. Aslında bir hukukçu olan Bakilerin kültür ve edebiyat alanında ne kadar büyük yol aldığı ve gençlere iyi bir rehber olduğu ortaya konuluyor. Şairin sağlığında böyle bir kitabın çıkarılması vefanın bir semt ve boza adından öte şeyler ifade ettiği gerçeğini sağlamlaştırıyor. Kitabı hazırlayan Selçuk Karakılıça ve yayınlanmasında emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz. Bakilere de yüce Allahtan uzun ve sağlıklı bir ömür diliyoruz.

'karapapağım! '...

Son dönem fasihlerimizden...şiirlerinde özellikle sevgiliye hasret konularını yazdığında daha da büyüyor Mai'de...'Gözlerin İstanbul Oluyor Birden' ilk akla gelen...yüreğe işleyen şiiri...

Çocukluğumdan beri ağzım açık dinliyorum seni, geçen yıl bizim kampuse geldin, yine hayran bıraktın kendine. Allah sana güç kuvvet ve uzun ömür versin.

Psikolojik olarak 'Gözlerin İstanbul Oluyor Birden' adlı şiiri çok sevip te kendimle özleştirdiğimden, gençliğimin ve 22 yaşımın tüm aşklarını sana borçluyum hocam. Bir de Sezai Karakoç'u unutmamak lazım.

ELLERİN

Senin, ince uzun, beyaz ellerin
Yüreğimi alan bir serinlik sanki
Al bir kadife üstünde ellerin dursa biraz
Tabloların en güzeli olur inan ki.
Ellerini düşündüm geceler boyu
Ellerin içimde akıp duran su
Ellerin, türküler uykular kadar güzel
Ellerin karanfil kokusu...
Mısra mısra beyit beyit ördüğüm
Ellerindir düşlerimde ayan beyan gördüğüm
Uzat ellerini avuçlarıma
Uzaktan bakmak mı yüz görümlüğüm.
Ateşim var, hastayım, sayıklıyorum
Ellerin aklımda en güzel yorum
Koysan ellerini alnıma biraz
Bütün ateşimi alır diyorum.
Kapı, pencere, masa, duvar...
Odamın her yerinde ellerinden gölge var
Bir gün gelsen evime şaşıracaksın
Açılacak birer birer kendiliğinden kapılar

YAVUZ BÜLENT BAKİLER

Konuşma üslubuyla ve Türkçe'ye sahip çıkmasıyla takdir ettiğim bir insandı; esaslı bir şair olduğunu maalesef yeni keşfettim.

Konuşma üslubuyla Türkçe'nin berrak sularından zihinlerimize safiyane baloncuklar üfleyen usta şair ve yazar...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: