Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Müzekki’n-Nüfus / Eşrefoğlu Rumi
MesajGönderilme zamanı: 27.09.10, 13:27 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 13.09.10, 19:32
Mesajlar: 90
Müzekki’n-Nüfus niçin yazıldı?

Melih Koşucu


İstanbul'un fethinden 5 yıl öncesi nasılmış? Eşrefoğlu Rumi neden yazmış o güzel eseri Müzekkin Nüfus'u?

***

Müzekki’n-Nüfus, 15. yüzyıl ve sonrası Anadolusunda önemli vazifeler ifa etmiş olan bir eser. Hâlâ da devam ediyor üstelik bu faaliyetine. Bu önemli vazife ne mi? Şu ki, bu kıymetli risale vasıtasıyla, İslamiyet’in, ahlakın halk nezdindeki yeri sağlamlaştırılmış yıllarca ve sağlamlaştırılmakta. 15. yüzyıl Türkçesinin o engin çağıltısı kitabın tüm sayfalarına aksetmiş neredeyse.

15. yüzyılda nasıl bir Anadolu?

Aramızda bu kitabı duymamış olan var mıdır, bunu bilmiyorum. Ama kitabın yazılma sebebini bilmeyenimiz çoktur. Bir Kadiri şeyhi olan Eşrefoğlu Abdullah-ı Rumi, Müzekki’n-Nüfus’un bir yerinde şöyle diyor:

“İmdi biz dahi ziyadeye süluk etmek gerektir. Zira zaman azdı ve karındaşların dahi halleri döndü. Tuğyan ve münafık çoğaldı ve meşayih kalmadı. Meşayihe ve meşayih sözüne itibar kalmadı. Beyler zalim oldular ve kadılar rüşvet-har oldular, ilme uymaz oldular ve ilmi kendi hevalarına çeker oldular. Ve müderrisler fasık oldular: Tefsir ve hadis medreselerde okunmaz oldu. Fakihler ve din ilmin bilir kişiler az kaldı. Vaizler dünya için mescitlerde va’z edip akçe cem’ederler…”

Eşrefoğlu Rumi, bu sözlerin devamında da İmam Ca’fer-i Sadık’tan bir anekdot aktarıyor. Hikâye kısaca şöyle:
İmam Ca’fer halktan uzaklaşıp uzlete girdiği sırada müridleri ve talebeleri yanına gelirler. İmamın kendi aralarına geri dönmesini ve ölü olan kalplerinin İmamın yardımıyla dirilmesini isterler. Bunun üzerine İmam Ca’fer, içinde bulundukları zamanda, etrafta olup bitenin çok fazla dikkate alınmaması gerektiğini ve susmanın konuşmaktan evla olduğunu vurgular.

Bunun üzerine Eşrefoğlu Rumi de, “İmam Ca’fer zamanında bile öyle yapmak gerektiyse hicretin 852. yılında bundan farklı bir şey yapmak doğru değildir” der.

Bugünün sosyalleşmesi böyle

Buradan anlıyoruz ki Müzekki’n-Nüfus 852 yılında yani İstanbul’un fethinden 5 yıl önce yazılmış. Yukarıda kitabın orijinal metninin latinize halinden bir kısmını alıntıladım. Alıntılanan yerde kullanılan dil 15. asrın halk Türkçesi. Bugün Osmanlıca diye suni bir dilin varlığından söz edenler bu tarz metinlerle hiç karşılaşmamışlar galiba.

Konuyu değiştirmeyelim. Eşrefoğlu Rumi, uzletin ve halvetin öneminden bahsediyor ve bunların gerekliliğini bilhassa kitaptan edinilecek ana prensiplerden biri haline getiriyor.

Biz şu an maalesef sosyalleşme adı altında yürütülen bir soysuzlaşma ve ahlaksızlaşma kampanyası içindeyiz. Sosyalleşelim derken hayırlı işler için bir araya gelen toplulukları elbette istisna tutup bunların dışındaki İslam’a uyma çabasında olmayan birçok gereksiz insanla vakit kaybetmek yerine mümkünse hayırlı insanlarla güzel işler eylemeye çalışsak, onlarla olamadığımız vakitlerde ise kalbimize biraz daha dönemez miyiz. Kirli insan ilişkileri içinde ahlakımızı yitirmektense temiz insanları aramayı ve aynı zamanda kendi yüreğimizi fethetmeyi, sonra da fetihlere açık olup olmadığını elbette bilmediğimiz ama açıklığını az çok hissettiğimiz diğer yüreklerle temasa geçmeyi denesek kendimiz için hayırlı olanı seçmiş oluruz kanaatimce.

Okuyorsun tamam ama üzerine düşünüyor musun?

Halktan ayrılıp halkın yüz yıllarca beslendiği çok tatlı üsluplu bir eser meydana getiren bu güzel insanlarla bu Rum toprakları İslam’ın toprakları olduğu hakikatini unutamaz hale geldi.

Şimdi vazifemiz tüm dünyayı, tüm yeryüzü topraklarını Allah'ın beldesi olmaklıktan çıkarma azmindekilere yönelik hakikatin tesir edeceği bir sese, bir üsluba kavuşmak! Bunun için kalbimize dönmek... Yazmak, okumak, tefekkür etmek, tezekkür etmek...


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Müzekki’n-Nüfus / Eşrefoğlu Rumi
MesajGönderilme zamanı: 25.06.11, 15:17 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 13.09.10, 19:32
Mesajlar: 90
Okuyorsun tamam ama üzerine düşünüyor musun?

???


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye