Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Mustafa İslamoğlu: "Said-i Nursi'nin mürşidi Kur'an'dır."
MesajGönderilme zamanı: 16.02.11, 10:01 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Mustafa İslamoğlu, bugün HilalTV'de, Said Nursi sorularını cevaplayacak

Ahmet Bilgi

15 Şubat 2011

Senai Demirci ve Mustafa İslamoğlu bu akşam canlı yayında Bediüzzaman Said Nursi'yi konuşacak

Senai Demirci ve Mustafa İslamoğlu yarın akşam canlı yayında Bediüzzaman Said Nursi'yi konuşacak. Hilal TV'de saat 21.30'da ekrana gelecek olan Kahve Bahane programında seyircilerden gelecek sorular da cevaplanacak.

Programın içeriği ile ilgili Risale Haber'e bilgi veren Senai Demirci, "Mustafa İslamoğlu Said Nursi ve Nurculuk ile ilgili her türlü soruyu cevaplayacak. Bugüne kadar bu konularda kendisine soru sormak isteyenler bu fırsatı kaçırmasın. E-mail ile sorularını göndersinler Mustafa İslamoğlu'na iletelim" dedi.

Çarşamaba akşamı (bugün) Hilal TV'de saat 21.30'da ekrana gelecek olan Said Nursi konulu program Risale Haber'den de canlı olarak yayınlanacak.

Mustafa İslamoğlu'na soruları senaidemirci@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

http://www.RisaleHaber.com

İlgili adrese senaidemirci@gmail.com gönderelim sorularımızı; özellikle tasavvuf ve tarikatlar bağlamında cevaplanması gerekenleri...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Mustafa İslamoğlu, bugün Said Nursi sorularını cevaplayacak
MesajGönderilme zamanı: 16.02.11, 13:39 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Az önce "zaman tarikat zamanı değil" sözünü nasıl anlamak gerektiği sorusunu gönderdim.

Bakalım ne diyecekler?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16.02.11, 16:34 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Şöyle bir mail attık bakalım:

Mustafa İslamoğluna sorularımızdır. İnşaallah sorabilirseniz, istifade etmek isteriz.

Zaman şahıs zamanı değildir deyip, tarikatları inkar eden, mürşidi kamilleri küçümseyenler, bir taraftan Mehdi ve müceddid (şahıs) pazarlaması yapmaktadırlar ümmete zorla. Bu tavrı nasıl okumalıyız?

Kendilerini sahabe misal görüp, ümmeti küçümseyenler, bir taraftan ittihad demekteler ve bunun asgari şartı da risalelerde ve abilerin önderliğinde birleşmek olarak görmektedirler. Bu ittihadın önündeki en büyük engeli oluşturmaz mı sizce?

Risaleler kıyaslarla doludur. Mesnevi ile kendi yazdığı eserleri kıyas eder Saidi Nurs hz.leri, kendi yolu ile tarikatları kıyas eder hatta cevşen ile evrad-ı kudsiyye (bahaiyye) dahi kıyas edilmekte ve hüküm verilmektedir. Bu tavrı nasıl anlamak lazımdır?

Rabbim razı olsun; sorulardan rahatsız olmayacağınızı umut eder, hocamızın ellerinden öper, cevaplarını bekleriz.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16.02.11, 20:31 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

hayatiata yazdı:
Az önce "zaman tarikat zamanı değil" sözünü nasıl anlamak gerektiği sorusunu gönderdim.
Bakalım ne diyecekler?

Valla bu soruyu memnuniyetle ve iştiyakla cevaplandıracağını ve esasen hibçir zamanın tarikat zamanı olmadığından bahsedip, büyük bir ihtimalle müslümanların bu konuda uyutulduklarından dem vuracaktır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 17.02.11, 13:59 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Baş kısmını izledim...

Mustafa İslamoğlu "Said-i Nursi'nin üstadları olarak Cemaleddin Afgani ve Abduh diye sıralayınca canım sıkıldı.

Ardında da başka bir saptırmaya girdi: "Said-i Nursi'nin mürşidi Kur'an'dır..." ; dayanamayıp kapattım.

Bilmem "tasavvufun zamanı geçti mi geçmedi mi?" konusuna gelebildiler mi?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 17.02.11, 14:24 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Bütün İslâm büyükleri "Dininizi öğreneceğiniz insanlara çok dikkat edin!" diye müslümanları her devirde uyarmışlardır.

Senai Demirci Efendi karşısına bir bilen diye aldığı ve Said-i Nursiyi sorguladıkları şahsın ehl-i sünnet akaidi yönünden devirdiği çamlar ve kırmış olduğu bardakların sayısı bini aştı ! Millet böyle birinden ne diye Said-i Nursiyi anlamaya çalışsın ki ?

Adam daha konunun başında "Yalnız Kuran" diyen Kurancılar gibi, Said-i Nursi "Kurancı" yaptı çıktı !
Daha sonrasını izlemeye ben de hiç lüzum görmedim. Çünkü, tansiyondan rahatsızım da...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Mustafa İslamoğlu: "Said-i Nursi'nin mürşidi Kur'an'dır."
MesajGönderilme zamanı: 17.02.11, 16:24 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Mustafa İslamoğlu'na bir genç gelip de:
" - Efendim sizin buyurduğunuz gibi ben de Said-i Nursi Hz. gibi kendime mürşid olarak Kur'an'ı seçsem; nasıl olur?" dese ne cevap verir acaba?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Mustafa İslamoğlu: "Said-i Nursi'nin mürşidi Kur'an'dır."
MesajGönderilme zamanı: 17.02.11, 16:46 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

hayatiata yazdı:
Mustafa İslamoğlu'na bir genç gelip de:
" - Efendim sizin buyurduğunuz gibi ben de Said-i Nursi Hz. gibi kendime mürşid olarak Kur'an'ı seçsem; nasıl olur?" dese ne cevap verir acaba?

Herhalde içinden, bugüne kadar ki gayretlerim hiç de boşa gitmemiş diye keyiflenip; "Alâ-alâ..El-isabet, veş-şahanel musbet!" diye cevap verirdi. diye düşünüyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: