Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Şeyh Hişam Kabbanî Arjantin'de Buenos Aeres'de...
MesajGönderilme zamanı: 28.01.11, 01:07 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
17:0 nmk : ama gordugumuz sey, onlarin hepsi babamiz Adem (a) 'dan gelir, taa Nuh'a kadar, ve Ibrahim (a), Isa (a) ve Muhammad (s),, sadece insanlara yol gostermek icin.
17:1 nmk : ......bizim bir gorevimiz var, ve oda rabbimizi sevmek bize verdigi nimetler vasitasiyla onu sevmek ve bu nimeteler, hediyeler, bize gonderdigi Peygamberlerdir.
17:1 nmk : herkezin bilmesi gereken mesaj, en cok sevdigin kisi ile o safligi, temizligi hissetmektir.
17:3 nmk : insanalr derki "eh biz rabbimizi cok seviyoruz" ama henuz mukemmellige ulasmamistir. ama gercek sevgiye ulasmak istiyorsaniz, cocugunuzu ne kadar cok sevdiginise bakin. butun fiziki bedeniz ve ruhaniyetiniz birlesmis bir iletisim halinde o cocuga sevgi ve asiri ilgi hissder. o fizki ve ruhani duygunun birlesimi o sevgiyi gosterir.
17:4 nmk : eger bir cocuk gemide ise ve o gemi batmak uzereyse, anne ve baba o cocugu oradan cikarmaya calisir ve kendi hayatlarini ona feda eder.
17:5 nmk : ve Allah'ta peygamberlerini insanlara kendilerini feda etsinler diye gonderdi. ve bu farkli resuller ile gonderilern farkli mesajlar, nasil ki farkli milletler var, birbirleri ile bir köprü inşa etmektir.
17:7 nmk : , ve ALlah kurani kerimde, "Allaha itaat edin, peygambere itaat edin ve amirlerinize itaat edin." amirlerinize itaat etmessesniz peygamberine itaat edemezsin, sen amirlere itaatsizlik gosterirsen, Allah'a ve peygamberine itaatsiz olmus olursun. o yuzden bizim gorevimiz amirler ile köprü kurmaktir, ki bulundugumuz ulkede huzur icinde rahatilik ile yasayalim.
17:9 nmk : Seyyidina Muhammad (S) buyurmustur ki : vatan sevgisi imandan gelir. eger sen vatanini sevmezsen o zaman seni o ulkeden sürerler ve iyi bir vatandas olmazsin... o yuzden bizim gorevimiz herzaman kopru kurmaktir...
17:10 nmk : ve bilmeliyiz ki ulkelerimizde farkli milletlerden insanlar var ve bu topluluklar beraber calisim insanogluna yararina calisirlar....
17:13 nmk : ve eger yanlis birsey gorursek ve gordugumuz halde sessiz kalirsak o zaman uzerimizde cok agir bir yuk olur. ayaga kalkip birsey soylememiz lazim....guzel edeple saygili birsekilde konusmamiz lazim, ki insanlara yararli olsun. sozlerimizde ihlas ile aydinlik oldugu zaman ozaman mesajini kalplere ulasir...
17:15 nmk : Allah buyurmustur, "hayatlarini her anlarin Allah'i hatirlayanlar" nasil ki kalp atiyor, ve her anda vucuttaki kan'i pombalar, ve kalp durdugu an insan ölür. ayni sekilde, ruh ve akil rabbini hatirlamaktan mahrun kalirsa,ozaman ruh'ta durur.
17:16 nmk : Allah bizim onu hatirlamamizi ister, o yuzden buyur: ayaktayken, otururken, yatarken hatirlarlar..."
17:17 nmk : ayaktayken hatirlamak, yani işe giderken, oturken, yani ailen ile beraber oturuken veya calisirken, ve yatarken hatirlamak, yani uyurken.
17:18 nmk : ve butun bu gibi durumlarda Rabbini hatirlaman lazim.............
17:18 nmk : (kacirdim buralari)....
17:19 nmk : nasilki her an arabanizi petrol ile doldurman lazim...bu dunya'ya kim petrol dolduruyor donmesi icin.... ve ay nicin dunyanin etrafinda doner? dunya kendi etrafinda doner ama ay dunyanin etrafinda doner. peki nicin gunes sabittir?
17:19 nmk : bunlara cevap verecek varmidir?
17:20 nmk : dunya nicin doner cunku donmek ile geceyi ve gunuduzu yapar. ve ay dunyanin etrafinda doner ki aylar olsun, ve beraber dunya ve ay gunsein etrafinda donerler ki yil olsun.
17:20 nmk : tama bu sistemi yaratan kimdir?
17:21 nmk : dâhi degilmidir bunlari yapan?
17:21 nmk : bunlari bizim onu sevmemiz ve hatirlamamiz icin yaratmistir.
17:21 nmk : o yuzden dunya ve ay gibi hepmizi bir haret halindeyiz.
17:21 nmk : *hareket
17:23 nmk : derker ki, herseyin baslangina bakin...köküne bakin,, ve hersyin kökeni periyodik cetvelindedir. hersey atomlardan yaratilmistir.
17:25 nmk : ve atomun icerisinde ne bulursun? kutle, proton ve nukleus vardir, ve elektronlar ile enerjiyi bulursun...ve elekronlar saatin aksi yonunde kutle etrafinda donerler. elekronun bir kutlenin etrafinda donmesiyle ancak bir atom olur. atom, kutle ve energiden olusur.
17:26 nmk : insanlar kutle ve ruhun enerjisinin birlesiminden olusurlar
17:27 nmk : eger birini birakirsak oburu duser,, o yuzden Allah der ki: ne dunya ne de semalar beni icerisinde barindirabilir. sadece mumin bir kulumun kalbi beni icerisinde barindirabilir...
17:28 nmk : ve o yuzden kabeye gittiginde, nasildki dunya anti-saat yondude doner, ve nasil ki ay anti-saat yonunde doner, ayni sekile orada insanlar Allahin Evi etrafinda anti-saat yonunde tavaf ederler.
17:30 nmk : ve eger sen kendini Allahin evi etrafinda, yani kalbinin etrafinda dondurebilirsen, o zaman Allahi ayaktayken, oturuken ve uyurken hatirlayan kimseler onun sevgisini arayan kimselerdir.
17:32 nmk : ve Peygamberimiz (s) buyurmuslardir: en mutlu oldugum an, Rabbimin beni 'kulum' diye cagirmasidir. ve Kurani Kerimde buyurur: eger Allahi hakikaten seviyorsan ozaman beni takip et, ozaman Allah seni sever"
17:32 nmk : demek oluyorki her an kulluk halinde ol, yani tembel tembel oturarak, "umrumda degil" deme.
17:33 nmk : daima hareket halinde bulun ve insanlara faydan dokunsun,, hastalara yardim et, evi barki olmayanalar sadaka ver, yardim et.
17:34 nmk : insanlara veya birbirinize agresif, kavgaci olmayin. bizden istene budur, ve salih iyi kullar daima rabbleri ile murakebe halindeler.
17:35 nmk : bakip nereye gidipte yardimda bulunabilirim diye.
17:36 nmk : bir keresinde singapur'da idim ve aniden Hollandadan bir doktordan telefen geldi. "Guru sizi davet ediyor" dedi.
17:36 nmk : sizinle tanismak istiyor dedi.
17:37 nmk : ve o gurunun adi Maharshi Mahesh Yogi, cok tanindirk birisi idi.
17:37 nmk : oraya vardigimizda, gorduk ki herseyleri gumusten yapilmis, bardakli altindan...
17:37 nmk : *bardaklari
17:47 nmk : .................... (kacirdim) bir ulkeye gitmistim ve oradanan lideri bana "beni elestir" dedi, ve ben ona "gururlu olma, kibirli olma, sana sandalyeyi veren tekrar verir..." ve o kimsel 200,000 kisinin huzuruna cikip dediki, herkezin onunde televizyona cikip, "Seyh Hisam ve onun seyhi benim seyhimdir, o bana ne gibi tavsiyede bulunursa ben takip ederim." dedi, bunu soyleyen basbakan di. bunu kim soyleyebilir? kendisini okadar cok kuculttuk ki, mutevazi yapti ki, ikinci secimleri tekrar kazandi.
17:49 nmk : ey insanalr, butun peygemberler, bizleri alcakgonullu olamayi ogretmek icin geldiler...sinirli, stresli ve deprasyonda olmak icin degil. suyun icindeki balik gibi, teslimiyet okyanusun icinde olursan mutlu olursun.
17:51 nmk : o denizin icinden cikmaya calisirsan, baligin suyun disina cikmaya calisan bir balik gibi olursun... o yuzden mutevasi olun,, Allah kalplerimizi birbirimizin sevgisi ile doldursun...
17:51 nmk : (son - tercumedeki eksiklikler icin hakkinizi helal edin)

13:15 nmk : 27 Ocak, 2010 - Seyh Hisam Efendi- Arjantin
13:16 nmk : genel olarak, imam seyh degildir. seyhi temsil eder zikir yaparak ve......
13:19 nmk : eger bir kimse zor bir durumla karsi karsiya gelirse herhangi bir imam ile, cunku bu sorunu butun dunyada goruyorum,, ve bir murit olarak, sen o imamin zikrine katilman lazim. ama eger o kimseyle iletisimde zorluk cekiyorsan, tavsiye konularinda, o zaman sen direk Mevlana Seyh'e gitmen lazim. uçak ile ona ulasman gerekli degil, abdest alip iki rekat kildiktan sonra , ayakta 100 salavat yaparsin ve kalbini Seyh Nazim ile bagla, ve kalbine ne gibi bir ilham gelirse sen onu takip et.

13:21 nmk : ilk gelen ilhami takip et, ikinci veya ucuncuyu degil. gozlerini kapatir kapatmaz, de ki "Seyyidi buradayim" ve kalbine ne gelirse onu takip etmelisin. herkez icin en kolay yontemdir bu. imam icinde gecerli bu. cunku imamin yeterli ilmi yoktur belki,,,,,
13:22 nmk : benim tavsiyem, insanlara karsi kolay olun, biz bir ordu degiliz, asker degiliz. evet askerler hukumetin disiplinine gore davranmalilar. ama bizler seyhimizi severiz, ve o yuzden sevgi basta gelir.
13:23 nmk : ....burasi o konuda gene guzel , cunku bazi ulkelerde birbirleri ile kavga ederler, sopa ile doverler birbirlerini....fatiha.
13:23 nmk : eger birsey yapmak istiyorsan kalbine MEvlana'ya bagla ve kalbine ne gelirse onu takip et.
13:23 nmk : *kalbini
13:26 nmk : eger bir problemin ve sorunun olursa dedigim gibi kalbini ona bagla ve ...
13:26 nmk : *eger bir sorun varsa

13:29 nmk : bismillah
13:34 nmk : soru: murit soru sorar
13:34 nmk : Seyh Hisam efendi: taa ilk insanoglundan beri, Adem 'den beri insanlar mucadele halidelerdir
13:35 nmk : hep iyilik ve kotuluk arasinda mucadele vardi.. habil ile kabil arasinda, kabil Habil'i oldurdu.
13:36 nmk : Firavun Musa'ya karsi, ve Isa'yi oldurmeye calistilar,, ve Peygamber efendimizde kabilesi tarafinda cok zorluklar cekti.
13:37 nmk : o guzden herzaman boyle mucadeleler olacaktir, zannetme ki mucadele yok olur..her an zorluklar olur ama sen ne kadar postif tarafa yonelirsen, ve negatifden uzak isen, ozmana basarili olursun. o yuzden 51% pozitif, ve 49% negatif olursa ozaman kazanirsin..

13:38 nmk : bir seyh vardi Naksibendi tarikatinda, Halid el Bagdadi, 200 sene once.
13:39 nmk : ve o seyh muritlerini Mekkeye yolladi,ve gittiler, gittiklerinde Mekkede duydularki meshur bir Hintli guru varmis, ve herturlu mucizeler yapiyorlarmis. ve bunlar senelrdir seyhler beraberler ama onlar hicbir goremiyor veya kerametler yapamiyorlar diye seyhlerine geri donup ona sorduler.
13:40 nmk : seyhine karsi suphe duymak kotu edeptendir.
13:40 nmk : ve seyh onlara, "peki ben size yarin cevabinizi veririim " buyurdu.
13:41 nmk : Seyhlerin bir yerden biryere gitmeleri icin arabalara yada ucaklara muhtac degilerdir. besmele diyerekten biryere yolculuk edebilirler, harekete edbilirler.
13:41 nmk : evliyalarin bu kuvveti vardir, onlar bedenlerini ruhlarinin icine koyabilme gucleri vardir. daha yuksek bir seviye.
13:42 nmk : onlar isik hizindan daha hizli hareket ederler, ve halbuki isik hizi 300,000 km/s dir.
13:43 nmk : onlar buyuk kutleleri 300,000 km/s 'den daha hizli haraket ettirebilirler. evliyara ilahi kuvveti kullanirlar. o yuzden o evliya saniyen daha kisa bir zaman icerisinde o gurunun kapisini onune vardi.
13:44 nmk : bazi kimselerin kerametleri vardir, ama bilmezler ki kermetler nedir. herkez, kermetin insanlara sifa vermek oldugunu zannederler. ama evliyalar havada haraket edebililer, bir yereden bir yere aninda varabilirler.
13:45 nmk : telefon gibi onlar kalb ve dusunceleri ile aninda iltisim kurabilirler. ve o gurunun venie vardiginda, guru hemen kapisin acti ve "ey seyh ben sizin geleceginiz biliyordum, o yuzden en gelmeden once musluman bir hanimin sizin icin yemek yapmasini ayarladim cunku sizin bizim yemegimizi yemeyeceginiz biliyordum"
13:46 nmk : ve iceriye girdi, yemek yemeden, hicbirsey soylemen, "SOyle! Eshedu enla ilaha illAllah ve eshedu enne Muhammedn abuduhu ve resulu!"
13:46 nmk : baska hicbirsey soyleme o guruya. tartismadi, ben senden daha iyi biliyorum, yada bu soyledir bu boyledir demedi. sadece tek bir sey soyledi "sehadeyi soyle"
13:47 nmk : (Seyh Hisam efebdi ona gelen kisiye sorar) sen sehadet getirdin mi? (hayir) simdi soyle!
13:47 nmk : Eshedu enla ilaha illAllah ve eshedu enne Muhammedn abuduhu ve resulu! (3x) (herkez bir agizdan soyler). O simid evliya oluyor!
13:48 nmk : ve o guru onu duyunca, tek bir kelime dahi cevap vermedi , kafasini indirdi ve dusundu, ve bekledikten sonra kafasini kaldirip "Eshedu enla ilaha illAllah ve eshedu enne Muhammedn abuduhu ve resulu!" dedi.
13:49 nmk : ve Seyyidina Hald el Bagdadi ona, "necen yarim saat bekledikten sonra dedin? neden! bunu bir sebebi vardir." cunku sen bir kimseye sehadet getir dersen, o kimse dusunur ve "ooo yok ben soyleyem belki, benim kendi dinim var.. yok boyle..." diye ama ISlam butun peygamberleri ve butun dinleri kabul eder.
13:50 nmk : ve ona "sebep nedir nicin yarim saat bekledin" . Guru dedi ki "ey seyhim hayatim buyunca ailem beni tapinaga birakti kucuklukten beri. ve her ne yapacaksam hayatta ben nefsime sorarim" (yeni musluman olan kisiye sorar) sen nefsine soruyormusun?
13:51 nmk : guru dedi ki, "ben herseyi nefsime sorarim ve nefsim bana ne derse ben onun tersini yaparim?
13:52 nmk : cunku nefis btun kotu karakterleri icerir. en genel , onemli kotu karakterler 17 tanedir. ve 800 kucuk karakterler vardir,nefsin bize giydirdiklerinde.
13:53 nmk : ve guru "ben o yuzden bunuda nefsime sordum, sehadet getirmelimiyim diye, ve o bana 'dur! sakin yapma, sen buyun hayatini adadin, sen tekrar en dusuk basmaga mi dusmek istiryorsun? zaten yuksek seviyedesin' dedi bana. ve nefsin ile mucadele halide idim. ruhum soye diyor ama nefsim hayir soyle diyordu bana. o yuzden sehadet getirdim cunku nefisim tersini yaptim"
13:53 nmk : " o yuzden yarim saat surdu"

13:55 nmk : Allahu teala Kurani Kerimde "biz onlarin kontrolu altinda butun semalari ve dunyayi verdik,,," ve o sehadeti getirir getirmez, bu sir ona verirdi. bu 6 kuvvet ona acilmis oldu. herkezin kalbinde 6 tane güç vardir.
13:57 nmk : kod gibidir bunlar. eger bir kimse vilayet yolunda ise onun kalbine yavas yavas bu kodlar aciliverir ve insanlar sizin cezbenize bagli olur. insanlar size dogru ilgi duyarla (cezb) ve sizde onlari seyhine cekersiniz.

14:0 nmk : o yuzden eger goruyorsaniz birsuru insan o kimseye cekiliyorsa, o zaman o kimsede çekme kuvveti var demekti.. yani onun kalbine bu sirlar var demektir. Kalpte buluna bu 6 kuvvet: Hakikatul Cezbe, Hakikatul Irsat, Hakikatu Tayy, Hakikatu Teveccuh, Hakikatu Feyz ve Hakikatu Tevvessul.
14:2 nmk : (ilki Hakikatu Cezbeydi). Ikincisi Hakikati Feys, yani onun huzuruna ilahi huzurun hakikatini hissersin. ve tuglerin diken diken olur. karsi konulmaz yogun bir his gerli uzerinize, bu seviyenin tecellisinden
14:3 nmk : HAkikati Teveccuh ise konsantre gucu butun dunyaya gonderebilmesidir ve onlari huzurana getirmesi..
14:5 nmk : ve simdi bu toplanmis olan insanlar Mevlanain ve Peygmaberimizin huzurundalardir. Zannetmeyin siz burada oylece oturuyorsunuz. Seyh Nazim Hakkaninin bizi tasimasi icin mesuliyeti ve zorunlulugu var, Peygamberimiz verdigi söz var.
14:7 nmk : ................. (kacirdim) Seyh Serafeddin hz. Seyh Dagestani'ye hilafeligi, irsat verme mesuliyetini teklif ettigi zaman, kabul etmedi. Ancak bir sartla kabul edecem dedi.
14:8 nmk : eger peygamberimiz bana irsat verme gucunu verirse, ozaman her ne soylersem muritlerime, onlari kendi seviyeme cikarmam lazim. onlarin tum zorluklarini tasimak Allahin bana verdigi butun guzellikleri onlara verme sartiyla kabul ederim. dedi.
14:9 nmk : ve onlar benimle ayni cennette olamilar, hem dunya da hemde akhirette.
14:9 nmk : eger o guc bana verirlirse ozaman irsat vermeyi kabul ederim.
14:10 nmk : dedi.
14:10 nmk : ve bu ayni sir Mevlana Seyh NAzim'a gecmistir. bunlar tasavvufun sirlaridir. futbol oynamak gibi degil tasavvuf.
14:13 nmk : (Simdi Seyh Nurcan Mirahmadi ile meditasyon seansi olucak)

16:53 nmk : Kitap programi - imza gunu :
16:54 nmk : Seyh Hisam Efendi : Rabbimiz, Arapcada Allah diyoruz, bizim ulkemizden, Lubnan'da hiristiyan, katolik, farkli mezheplerden insanlar var, ve Muslumanlar var, ve hepsi Rabb icin "Allah" adini kullanirlar.
16:55 nmk : butun dinler ayni Rabbin olduguna inanirlar, bir Rab, bir yaratan, ve Isa'ya insanlara gonderdigine inanirlar, ve biz Muslumanlar olarakta buna inaniriz, ve Muhammad (s)'de ayni sekilde insanlara Allahin mesajini iletmek icin gonderilmistir.
16:56 nmk : dedim ki, Allah Isa'ya kutsal ruhu gonderdil Meryem'e, ki Allahin mesajini iletsin...
16:58 nmk : ve Musa'nin, Isa'nin ve butun peygmaberlerin getirdikleri mesajlari Allahtan gelir, ve butun bu mesajlar Ilahi alemlerden gelir,,,ve bu mesajlar saygin, serefli mesajlardir. Bu yuzden kesinlikle bu mesajlara karsi bir celiskimiz yok.
17:0 nmk : Allah'in bize verdigi onura saygi gostermemiz lazim. o yuzden Allhin istedigi gibi insanlar baskalarina saygi gostermezlerse, kin, haset ve nefret ile sorunlar baslar iclerinde..ve sonra butun bu kotu karakterler birikir...
17:5 nmk : ben Malezyada bir konferansta idim, Pisikoloji ve Sofizm ile ilgili. ve bircok profosorler vardi orada, ve konferansin temel fikri, kendini gelistirmek ki en iyisi olasin, comert olasin ki nefsin tatmin olsun. nefsin tatmin oldugu zaman ozaman o kopruyu gecersin. ve Peygmaberler sahabalerini gelistirti, onlarin nefislerini mutlu edecek birsey vererek. Cennete gireceksiniz dedi onlara, her cesit sutten irmaklari...vs. ayni Incil'de gectigi gibi....yani ibadet icin tesfik etmek amac.
17:10 nmk : ben ona katildim, her kisinin kendisinin özgüveni olmasi lazim...insanogullarin hepsi farklidir. esit olan iki kisiyi bulamassin. onlarin dusuncelerini birbirinden farkli oldugunu gorursun. ama dinde farklilik yoktur. sadece Allah'a ulasma yollarinin farkli oldugunu goruyorum. ve Sufismin yaklasimi, herkesi kabul etmektir. O yuzden Mevlana Rumi siirlerinde yazar: ben kendimi bilmiyorum (tanimiyorum), Hiristiyanmiyim? Yahudimiyim? Muslumanmiyim? Bilmiyorum. Ben onlarin hepsiyim, cunku Allah benim kalbin icindedir. Arasinda fark gormuyoruz"
17:13 nmk : belki ibadet sekillerinde farkliliklar vardir ama hepimiz insanogluyuz ve birbirmize saygi gostermemiz lazim. ve Islamda imanin sarti 6'dir. Allah'a inanmak, melekler inanamka, butun kitaplar , Incil'e, Tevrat'a Kuran'a inanmak, butun peygamberlerine, Isa'a Musa'ya Muhammad (s) inanmak ve dirilme gunune inanmaktir.
17:14 nmk : ve sofizm insanlari temizleyip, onlari en mukemmel makama (ihsan's) ulastirmak, ve aydinliga ulasmtirmatir.
17:15 nmk : ............. Allah Kuran'da buyurmustur ki : Ey Rabbimiz bize dunyada da ahirette de hayirlar ihsan et ve cehennem atesinde bizi koru. bize bu dunyanin ve obur dunyanin guzelligini ver.
17:18 nmk : eziyetten, iztiraptan bahsetmedi. guzellikten bahsetti. pismanliktan bahsetmiyorlar, cunku evet gunah isledigin zaman pismanlik duyarsin, ama Allah sana bir sans vermistir, ve sofizm ise bunu hayatiniza uygulamanizi saglar. Buyuru ki :Ey benim kulum, gelecegi icin umitsizlige dusen kulum, Allahin rahmetinden umidinizi kesmeyin. Ama ona gelin.....o yuzden Allah gunahlari affeder cunku Allah Sevgidir.
17:20 nmk : bir keresinde Peygamberimiz jumah hutbesi verirken, bir bedevi iceri girer ve "Ey Rabbimizin Resulu! Sorgu Gunu ne zaman?" Cevap olaraktan, "Ey bedevi, o gune daha cok var. Surgu gunue ne hazirladin"
17:22 nmk : "Senin sevgini ve Rabbimin sevgini. O benim hazinemdir. O sevgiyi beraberimde getiriyorum" dedi. "O sevgi yeter. Seni c cennete girdirmesi icin yeterlidir." O yuzden ey inanirlar, Allah'r sevin, Seyyidina Muhammed (s)sevin, Isa (s)'i sevin, Musa'yi, Ibrahim'i sevin ve Allahin bi kainatta bize verdigi herseyi sevin.
17:23 nmk : herkez disney land'e gider....nicin? bu dunya disney land'den daha iyidir. Doga'ya gelin,,, guney'e gelin, antartika'yi gorursunuz....kar...
17:29 nmk : (hiristiyan bir temsilci konusur, daha sonra Seyh Hisam Efendi devam eder)

euzubillahiminesseytanirrracim bismillahirrahmanirrahim eshedu en la ilaha illaAlah ve eshedu enne Muhammeden resulullah. Allah Kuran'da Islam dinine gore, Meleklerine buyurmustur...Allah meleklerin "Ben halifemi yaratacagim dunyadi, Kral yaratacagim,," halife en yuksek kuvvettir, ve "Ben Beni temsil edeck birisini yapacagim dunya'da "dedigi zaman, Melekler "Ey Rabbimiz dunya, katliam yapacak insanlari yaratacaksin, Krallari ile beraber." biliyorlardi dunyada sorun olacagini. Allah onlara ne cevap verdi>? "Ey rabbimiz, Ben sizin bilmediklerinizi biliyorum. bilmediklerinizi biliyorum. size ogrettiklerimden baskasini bilmezsiniz. Ben dunya'da benim temsil edecek halife yaratacagim, kral olcaklari"
17:31 nmk : o yuzden evet, Islam'da kral vardir. ve melekler de bilmezler, bizler birlmeyiz, ne gibi bir yuksek, mukemmel birisi, Allahin emanetini bahsetti bir kral olarak gonderilip, dunayada kralligi en guzel sekillde kuracak o kimseyi bilmezler.
17:32 nmk : ve o yuzden diyoruzki bu resuler ve peygamberler ve bu vahiyler bizler Allah'tan gelmisttir peygamberleri vasitasi ile, ki Allahin bize gonderdigi bir Kral'in oldugunu anlamamiz icin.
17:34 nmk : o yuzden sufizm, Islam ve farkli dinlerin, Hiristiyanligin, ve Yahudiligin aralarinda pekcok benzerliklerin oldugunu goruruz, BU benzerlikler bizleri birbirmize guzel bir sekilde yaklastirir. ve bunun boyle olmasi gerekir.
17:37 nmk : (Hiristiyan temsilci konusur, Seyh Hisam devam eder): cok guzel bir hikayedir ve bizim dinimizde de cok guzle hikayelr vardir ama simdi onlara gormeyecegiz. Ama sununla bitirecegim, Peygambermizi buyurmuslardir : insan vucudunda kucuk bir et parcasi vardir. ve o et parcasi hastaysa butun beden hasta olur , eger o et saglikli ise butun beden saglikli olur. ve o kalptir."
17:38 nmk : yani eger sen kalbini iyi bir sekilde gelistirirsen, cunku komadaki bir kimse halen hayattadir. kalbi attigi icin....en onemli kisim vucuttaki kalpttir. Allah "en dunya ne de semalar beni icinde barindirabilir. sadece mumin bir kulumun kalbi beni icinde barindirabilir."
17:40 nmk : ve zannediyorum ki ikimiz ayni cizgideyiz, herkezin ihtiyaclarina gore bazi farkliliklar olabilir ve bunu gibi tartismalarin olmasi gerekir. ve boyle programlar sofizm'in hakikatini , Islamin hakikatin ortaya cikarir ki kopru kurulsun baska insanlar ile.
17:43 nmk : bunu uzulerek soyluyorum ki gercekten dusundugunuz gibi bazi siddet ve zorbalik kullanan Muslumanlar vardir, ve boylece butun Islam dinini radikalizm ile sucluyorlar..ve Muslumanlarin cogunlugu tarafindan, ve sufiler tarafindan diyoruz ki biz boyle davranislari kabul etmiyorz, boyle siddeti ve zorbaligi kabul etmiyorz, bizler barissever bir toplumuz.
17:44 nmk : insanlar ile kopruler kurmaya calisiyoruz, ve insallah kuvvetli kopruler olur. Tesekkur ederim.
17:45 nmk : fatiha....
17:46 nmk : Iyiki Dogdun ya Seyyidi Ya Mevlana Seyh Hisam Kabbani Efendi Hazretleri!

Şu sırada Şeyh Hişam Kabbanî Arjantin'de Buenos Aeres'de...
Online sohbet notları dağınık olmakla beraber; Halid-i Bağdadi ve Şeyh Şerafeddin hakkında önemli bir rivayeti dile getirmiştir.

İngilizce bilenlerin bu sohbeti arsivden izlemesi faydalı olacaktır.

http://sufilive.com/broadcast/

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Şeyh Hişam Kabbanî Arjantin'de Buenos Aeres'de...
MesajGönderilme zamanı: 28.01.11, 01:35 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Online hatmi hacegan from Buenos Aeres

http://sufilive.com/broadcast/

Maşaaallah...

Bi-berekati evliyaullah...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir