Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Kazakistan'da resmi dairelerde namaz yasağı
MesajGönderilme zamanı: 23.09.11, 15:33 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 26.03.09, 17:58
Mesajlar: 123
Kazakistan'da devlet dairelerinde namaz yasak!

Kazakistan'da devlet dairelerinde namazı yasaklayan yasa tasarısının mimarı Lama Şerif'e her geçen gün tepkiler artıyor

Mezgil Isatov

Dünya Bülteni

Kazakistan'da Meclis Alt Komisyonu'nda kabul edilen 'Dini Birimler ve Faaliyetler' yasa tasarısı halk tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı.
Meclis Komisyonunda yasa görüşülürken birçok maddede 100'den fazla değişiklik yapıldı fakat devlet dairelerinde namaz kılmaya yasak getiren madde aynen korundu. Tasarının yasalaşması durumunda devlet dairtelerinde namaz kılmak yasaklanacak ve kurumlardaki tüm mescidler kapatılacak.

Söz konusu yasa tasarısı Kazakistan Din İşleri Ajansı Başkanı Lama Şerif Hayrat Kayırbek tarafından hazırlandı. Lama Şerif, bu göreve 7 Haziran 2011 tarihinde atandı. Daha evvel Suudi Arabistan'da büyükelçilik görevini yürütüyordu. Rusça ve Arapça bilen Lama Şerif'in dini konuda birçok kitabı bulunuyor.
Lama Şerif, son aylarda dini konularda yaptığı açıklamalarla gündeme geliyor. İşte Şerif'in son dönemde büyük tepki toplayan bazı açıklamaları ve icraatları:
Lama Şerif'in en çok tepki toplayan açıklaması hiç şüphesiz başörtüsü ile ilgili olanı. "Başörtüsü İslam'ın emri değil, Arap kültürünün bir parçasıdır." diyen Lama Şerif'e ülkedeki Müslümanlar büyük tepkiler gösterdi.
Lama Şerif, bu göreve atandığında ülkedeki cami sayısını gözden geçirme ve camilerin yanındaki dini birimleri kontrol altına alma girişiminde bulundu. Bu konudaki çalışmaları devam ediyor.

Kazakistan'da cami yaptıranların akrabalarının isimlerini camiye vermemelerini istedi.
Dini kitap yayımına sıkı kontroller getirdi. Bu kontroller sonucunda ülkedeki dini yayınların sayısında ciddi düşüşler yaşandı.
Son olarak devlet dairelerinde namaz kılınmasını yasaklayan yasa tasarısını hazırladı. Lama Şerif bu konuda "Mesai saatlerinde namaz kılınmaz. İlla kılınacaksa öğle ve ikindi namazları birleştirilerek kılınmalı. Ben de namazları bu şekilde kılıyorum. Bu konuda dinimiz bir sınırlama getirmemiştir." diyerek yasa tasarısının gerekliliğini savunuyor.

Din İşleri Ajansı Başkanı Lama Şerif'e her geçen gün tepkiler artıyor. Müslümanlar, görevden alınmasını talep ederken Lama Şerif'i savunan ve yaptıklarını tasvip edici açıklamalar yapan Devlet Başkanı Nazarbayev'e de tepkiler her geçen gün artıyor.

***

Resim

Kazakistan'da resmi dairelerde namaz yasağı

Kazakistan Meclisi'ne sunulan kanun tasarısı, resmi dairelerde namaz kılmaya yasak getiriyor. Tasarının geçmesi durumunda devlet dairelerindeki tüm mescitler kapatılacak

Dünya Bülteni

Kazakistan'da uzun bir süredir meclis alt komisyonunda görüşülen Dini Birimler ve Faaliyetler yasa tasarısı bugün mecliste oylanıyor. Tasarı, devlet dairelerinde mesai saatlerinde namaz kılma yasağını da içeriyor. Yasanın kabul edilmesi durumunda devlet dairelerindeki tüm mescitler kapatılacak.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, bir süre önce Kazakistan'da çok sayıda cami olduğunu, her isteyenin ailesi adına cami yaptığını öne sürerek bunun önüne geçmek istediklerini söylemişti. Kazakistan'ın Orta Asya'daki refah seviyesi en yüksek ülke olduğunu ifade eden Nazarbayev, komşu ülkelerden gelebilecek terör tehditleri için camileri kontrol etmeleri gerektiğini savunmuştu.

Kazakistan Din İşleri Ajansı Başkanı Lama Şerif de Nazarbayev'i destekleyerek laik bir devlette bir dine iltimas geçilemeyeceğini savundu. Şerif ayrıca, radikal dini görüşleri önlemek için zamanın çok uygun olduğunu savundu.

Yaklaşık 17 milyon nüfusa sahip Kazakistan'ın yüzde 70'i Müslüman.
Müslümanların da tamamına yakını Hanefi Sünni.
Dolayısıyla mecliste oylanan kanun tasarısına büyük tepkiler gösteriliyor.

***

Namaz yasağına tepkiler sürüyor

Kazakistan'da devlet kurumlarında namaz kılınmasına yasak getiren kanun tasarısına karşı tepkiler devam ediyor

Mezgil Isatov

Dünya Bülteni

Kazakistan'da birçok sivil toplum kuruluşu, Meclis Komisyonunda görüşülen Dini Faaliyetler ve Dini Birimler Yasa Tasarısı'na karşı çıkarak yasada emeği bulunan Din İşleri Ajansı Lama Şerif'in istifasını istedi.

Komisyonda görüşülen yasaya göre devlet dairelerinde namaz kılmak yasaklanıyor. Özellikle silahlı kuvvetler ve gücenlik birimlerini ilgilendiren yasa yürürlüğe girdiği zaman ülke çapında resmi kurumlardaki mescitler kapatılacak.

Yasa Tasarısına Vatan Birliği, Kazakistan Müslüman Gençler Birliği, Genç Kazakistan ve Gençler Birliği karşı çıkıyor ve bu konuda çeşitli eylemler yapıyorlar.
Söz konusu STK'lar Din İşleri Ajansı Başkanı Lama Şerif'in ülkedeki kanaat önderleri ile görüşmeden bildiğini okuduğunu belirtiyorlar.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye