Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Orhan Kavuncu:"Türk milliyetçiliği kültür milliyetçiliğidir”
MesajGönderilme zamanı: 14.05.12, 09:08 #mesajın linki (?)

Alıntı:
'Irkçılık atlarda olur'
08/05/2012

Dünya "Türkçüler Günü" milliyetçilik-ırkçılık tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı.
Türk milliyetçilerinin çatı kuruluşu olan Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof.Dr.Orhan Kavuncu,insanların ırkçılık yapamayacağını söyledi

ÖMER ŞAHİN

Radikal

ANKARA - Aynı zamanda genetik bilimci olan Kavuncu, “ Irk insanda değil atlarda aranır.Genetik olarak saf bir ırk bulmak mümkün değil.Türklerin Atası Oğuz Kaan’dan aldığımız bütün genetik varlığımız yüzde 2’yi geçmez” dedi.

Geçtiğimiz günlerde 100.yılını kutlayan Türk Ocağı yönetiminden “ırkçılık” tartışmasıyla ilgili ezber bozacak açıklamalar geldi. Türk milliyetçilerinin önemli isimlerinden olan Prof.Dr.Orhan Kavuncu, ırkçılığa karşı çıkarken, insanların 2 sebepten dolayı ırkçılık yapamayacağını savundu. Bunlardan ilkini “genetik” olarak açıklayan Kavuncu, bugün yeryüzünde saf bir topluluk olmadığını,bütün türler arasında genetik alış-verişler yaşandığını kaydetti.

Kavuncu, bu sözlerini genetik bilimiyle şöyle açıkladı:” 46 kromozom içinde 32 bin tane bizim özelliklerimizi belirleyen gen var. Bu 32 bin genden 475 tanesi y kromozomu üretir.Yani bizim bütün genetik varlığımızın yüzde 1.5-2 ‘si.Dolayısıyla Oğuz Kaan’dan bugüne devraldığımız genetik varlık yüzde 2’yi geçmez.”

Orhan Kavuncu, toplumun kültürel değerlerini oluşturan özelliklerin “ırk”a dayanmadığını da söyledi. Ziya Gökalp’in 1923 yılında bunu yazdığını hatırlatan Kavuncu, “Dolayısıyla bu sebeplerden dolayı ırkçılık yapamayız.Irk, atlarda aranır. Onların üstünlüğü içgüdüye ve soya dayandığı için hayvanlarda ırkın önemi büyüktür.İnsanlarda ise ırkın toplumsal alışkanlıklara hiçbir etkisi yoktur.Türklük ırki bir bağ olmaktan çok kültürel bağdır.Türk milliyetçiliği ırk esasına dayanmaz, kültür milliyetçiliğidir” şeklinde konuştu.

Önce Eski Hesabı Kapatalım

Neval Kavcar

Haberiniz.com.tr’den ayrıldım. Benden ‘ılımlı yazar’ çıkarmaya kalktılar. Olmaz dedim, anlamadılar.
Yönetim ‘Kongreden önce yazdık, söyledik. Artık muarız görüp kavga etmek bize göre doğru değil’ demiş.
‘Ne kavgası?’, ‘Biz’ kim? Ne yazacağıma kim karışır? Yasal olmayan, aykırı kelâm mı var?

‘Kongreden önce yazdık, söyledik’ dendiğine aldanmayın. Kurultaya üç gün kala ‘başka yazmayacaksınız değil mi? Deyip ‘abimiz’ methedildi. Abinizin dününü bilmem, bugününü eleştiriyorum, karışmayın dedim. Yazım sansürlendi. Veda mesajım yayınlanmadı, açıklama yapılmadı. Sessizce süpürelim dediler adeta. Bıraktım, yürüdüm.

Sansürlenen Yazımın Bir Kısmı…

“Türk Ocakları Yönetimi Boşta mı?”
(8.5.2012)

‘Türk Ocakları genel merkezi yasaya aykırı tüzükle, yasaya aykırı kurultay gerçekleştirdi. Yeni yönetim bu bakımdan boşta mı demek istiyorsunuz?’ demişler.

Cevap: Ben değil, yasa diyor.(1) İktidara ‘haklısınız Anayasa değişmeli’ diyen Türk Ocakları yönetimi önce kendi tüzüğünü değiştirsin. Güne uygun deyişle, yönetim kurulu şubelerin üzerinden vesayeti kaldırsın. Nurettin Gürgür alınmış gibi yapıp, genel başkanlığı bırakıyor fakat TEPAV kurucu üyeliğinde ısrar ediyor.

‘Bundan sonra ne olur?’ demiş birisi. Cevap: Bu noktadan sonra, kimse rahat edemez. Önce, Tüzüğün 12. Maddesi düzeltilecek. Başka yolu yok. ADD’nin geçen kurultayı, mahkemece delege sebebiyle iptal edildi. (2)

Türk Ocakları Genel Başkanı Sayın Mehmet Öz’e

Sayın başkan sizin için ‘Mehmet Bey arkadaşımız, her şey farklı olacak.’ dediler. “Önceki Genel Başkanımız Sayın Nuri Gürgür’ün şahsında Türk Ocaklarına yöneltilen çirkin iftira ve karalama kampanyalarını esefle takip ediyoruz”(3) diyorsunuz.
Yeni sayfaya yazmak yerine, eskiyi okuyorsunuz.

‘Çirkin iftira ve karalama kampanyası’ yapan varsa kınıyorum. Bildiğim Türk Ocakları şubelerinin değil, temsil makamının tutumunun eleştiriliyor oluşu. Yapılan eleştiriyi olgunlukla karşılamalısınız. Demokrasi bunu gerektirir. ‘Kürt Sorunu vardır’ temeli üzerine tabandan izinsiz kaçak yapı, ‘Bask/Korsika Modelini’ çıkan Nuri Bey elbette eleştirildi. TEPAV ise olup bitenin tepesine tüy dikti.
Kim kimi esefle takip etmeli acaba?

‘Kürt Açılımı, Said-i Nursi vakası, TEPAV’ gerçek, ispatlı. Ne diyor Orhan Kavuncu ‘TEPAV’da yanlışlar yapılmıyor mu? Evet yapılıyor.
O zaman Nuri Gürgür orayı protesto edip istifa mı etsin?‘(4)
Etsin tabii. Hem de derhal. Küreselleşmeci TEPAV’dan ayrılsın efendim.
Israr niye? Türk Milliyetçiliği ile küreselleşme bağdaşmaz.

Sayın Öz, siz tarihçisiniz. Atatürk, Wilson Prensipleri Cemiyetinin kurucusu olsaydı tarih nasıl seyrederdi?
Bunu hiç düşündünüz mü?

21. Yüzyılda Türk medeniyetinin ihya ve inşa davası için millî hassasiyet gerekir.
Yönetim kurulu olarak şubelerinizden örnek almalısınız. Meselâ şubat ayında iktidara verilen ‘Anayasa nasıl olmalı?’ metninde, ‘değişemez maddelerin kalması’ yerine, ‘Milli kimliğimiz Anayasa’da vurgulanmalıdır’ denilmiş. Devleti kurmuş Türk Milletinin, Anayasa’da kimliği olsun demek ne büyük lütuf.
Uzun sözün kısası sayın başkan, Türk Milliyetçisine yakışan davranış bekliyorum, Türk Ocakları müdavimi olarak.

Vakıf Öyle Değil, Böyle Kurulur

Devlet Bahçeli, Türk Akademisi Siyasi Sosyal Stratejik Araştırmalar Vakfı (TASAV)’ı kurmuş.
Kutlarım.
“Amacı, “Türk Cumhuriyet Devleti’nin kuruluş felsefesi temelinde ülkenin ekonomik, sosyal, siyasi, kültür ve eğitim hayatının geliştirilmesine, milli menfaat, milli güvenlik ve birlik anlayışının, insan hak ve özgürlüklerinin, demokrasi kültürünün, jeopolitik ve jeo stratejik düşünce biçiminin yaygınlaştırılmasına, toplumda milli, vicdani ve ahlaki değerlerin akim kılınmasına katkı sağlamak” (5)

Atların bile Irkı var, İnsanın Yok-muş!

Boğaziçi Üniversitesi Genetik Bölümünün, incelemesi dillere pelesenk oldu.
Projenin kökeni ABD… Toplamda 17 kişinin genini inceleyerek vardıkları sonuç: “Türklerin ayrı bir genomu yok.
Hepimizin, insanlar olarak genomları yüzde 99.99 aynı.”(6)

“Bir yıl boyunca 17 kişinin genini inceleyerek, 74 milyona genelleme yapan Moleküler biyoloji bölümüne helal olsun. Olup bitene bakarak, şu sonuca vardım efendim. Türkler insandır.” (N.Kavcar – 31 Ocak 2012 – Haberiniz)

“Türklerin Atası Oğuz Kaan’dan aldığımız bütün genetik varlığımız yüzde 2’yi geçmez” (7) diyen Türk Ocakları Genel Sekreteri Orhan Kavuncu işte o projeden kopya çekmiş. Kendi kromozomlarından bahsediyorsa, bilemem. Ülkemizin ayrıştırıldığı, 36 etnik köken ile birliğimizin dinamitlendiği dönemde bu söylemin anlamı ne? Kınıyorum!
Merak ettiğim %2 gibi bir rakama nasıl ulaştığı, merakımızı giderir umarım.
(Kolonide, ‘yanlış anladılar’ fısıltısı başlar.)

http://haberiniz.com.tr/yazilar/koseyaz ... evabi.html
http://www.ilk-kursun.com/haber/86207
http://www.turkocagi.org.tr/index.php?o ... le&id=3886
http://www.haberiniz.com.tr/yazilar/kos ... ilik_.html
http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx ... 120512.htm
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19737173.asp
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx? ... egoryID=77

Kaynak: SonKale.Org

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ]