Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Prof. Dr. Ahmed Akgündüz uyarıldı...
MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 18:48 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

erbainer yazdı:
Prof. Dr. Ahmed Akgündüz uyarıldı...

Manidâr Bir TEVAFUK

Bugün (29 Ocak 2009) Cuma namazında Prof. Dr. Ahmed Akgündüz ile karşılaştım.

Namaz sonrası ayaküstü 3-5 dakika konuştuk. Farz-ı kifaye babında kendisini uyarmak istediğimi söyledim.
Cübbeli'nin açıklaması sonrasında burada bahsedilen sohbetinde Şeyh Nazım Hz.den söz etme sebebini sordum.

Maaalesef "15 yıl önce kendileri ile tanışmıştım" dediği Şeyh Nazım Hz. hakkında ünlü "Risale Okuma Devri Geçti" sohbeti çerçevesinde (kendisi açısından)çok üzüntü verici şeyler söyledi:

"Şeyh Nazım Hz. bu sohbetini dikkatle dinledim ; o sözleri söylemekteki durumu iki türlü olabilir" dedi:

1. Şeyh Nazım Hz. "90 yaşlarında olduğu için bunamıştır belki amma ben ona "bunamıştır" demeyeceğim ; tasavvuf ehli için şatahat söz konusu olabilir" dedi. (Muhyiddin Arabi Hz. de öyle şeyler söylemiştir ki bazı alimler onu tekfir dahi etmişlerdir diye kendince örnek getirdi. Daha sonra tarafımdan A. Badıllı'nın da bilinen mektubunda "ihtiyarlık ıdhı" deme hamakatini hatırlatılınca "evet; ben de o görüşteyim" dedi.)

2. Kendisince daha çok ihtimal verdiği hususu da şöyle getirdi: Etrafını saran bazı "gizli odaklar" ona Risale-i Nur aleyhinde bunları söyletti. "Maneviyattan filan emir aldığına da inanmıyorum" dedi. Bu durumda kendilerini "yalan söylemek" ile itham etmeniz sözkonusu olur deyince "evet öyledir" dedi. Buna örnek olarak da İmam Zühri'yi verdi. "Tabiîn'in en alimlerinden" olduğu halde yaşlılığında etrafını "münafıklar" sarıp yönlendirdiği için sonraki hadis ulemasının 63 yaşından sonra İmam Zührî'den rivayet edilen tüm hadisleri kitaplardan çıkarttıklarını söyledi.

"Bu konuda bu kadar söz kafidir" diyerek de konuyu kesti.

Bunun üzerine ben de konunun hiç de sandığı gibi olmadığını konunun Abdulhakim Arvasi ve Şeyh Şerafeddin Dağıstanî hz. ile ilgisi olduğunu söyledim.

Prof. Dr. Ahmed Akgündüz, belki Şeyh Şerafeddin Dağıstani Hz. den habersiz olabilir ama Abdulhakim Arvasi Hz. nin durumundan haberli olduğunu Said-i Nursi ile Abdulhakim Arvasi Hz. arasındaki RNK'na "ihtiyar zatın malum itirazı" diye geçen hadiseye yukarıda belirtilen sohbetinde işaret ettiği için biliyorum.

Gönlümden başka türlü geçse de dilim ile "Allah size yâr olsun" diye kendisi ile vedalaşıp ayrıldım.

Allah Semi'ul Habîr'dir.

BU konu Prof. Dr. Ahmed Akgündüz ile ilgili başlık..

(Farklı bir başlıkta yeni konu olarak açılabilirdi.)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 01.02.10, 04:01 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

talib yazdı:
TûTî ağabey makam dağıtılmasından bahsetmiş iken, Akgündüz'ü daha iyi tanıyalım. Akgündüz, Mehmet Kırkıncı Hoca grubundandır ve şunları der:

Mehmed Kırkıncı hocam, Şark medreselerinden icazet almış bir âlimdir ki, biz ona “mücaz” diyoruz. Fakat, icazet almış bir âlim olmasının yanında bazı üstün özellikleri vardır. Demek ki, birinci özeliği şark medreselerinden icazet almış büyük bir âlim oluşudur.

...Mantık ilminde, Kelam ilminde, Usul ilminde fevkalade yed-i tûla sahibi oluşudur. Allah’ın onu kelam ilminde ve de usul ilminde çok önemli zirvelere taşımasıdır.

Üçüncü önemli özelliği, bu bence en önemli özelliğidir. Bu iki üstünlüğünün yanında, Bediüzzaman’ın şahsiyetini tanıyabilmesidir. Bu özellik kendisini bütün âlimlerin üzerine çıkarmıştır. Çünkü asrın müceddidi değil sadece, Kutb-u Azam’ı, ferdiyet makamına gelmiş bir insanı ve benim itikadıma göre de Ahirzamanın Hazret-i Mehdisini tanımış bir âlim olmak, çok büyük bir imtiyazdır

Dolayısıyla, bu noktadan misyonu, vizyonu diğer âlimlere göre çok geniştir. Ne Ömer Nasuhi ile kıyaslayabilirsiniz, ne eski Erzurum müftüsü Sadık Efendi ile kıyaslayabilirsiniz, ne de Sakıp Efendi ile kıyaslayabilirsiniz. Bu noktada Hocaefendi ileridedir.

Dördüncü bir özelliği ise, bu tamamen istihdamdır. Yani bu özellik çok az âlimde vardır. Üstadı ziyaret etmiştir ve üstaddan Risale-i Nur’un zor hakikatlerini izah etmede temsil duasına mazhar olmuştur. İster Kader meselesinde, ister Haşir meselesinde, ister Allah’a iman meselesinde ortaya koyduğu öyle misaller vardır ki, gerçekten Yunan filozofları o noktada zayıf kalır.

Bu da çok enteresan bir şeydir. Bu sünuhattır. Belki ondan daha âlim insanlar vardır, ama bu istihdamdır. Üstadın duasına mazhardır. Hikmet Pırıltıları’nı hiçbir zaman başka bir eserle, başka bir âlimin eseriyle kıyaslamayın. Bak, özellikle Hikmet Pırıltıları diyorum.

http://www.cevaplar.org/index.php?khide=visible&sec=5&sec1=37&yazi_id=6209

bu sıfatlar mesnedsizdir: binaenaleyh mevhumdur.. " benim itikadıma göre.." ifadesi de herşeyi açıklıyor zaten..

seyr-i süluku istikmal etmemiş ve irşad yetkisi bulunmayan bir zatın bu sıfatlarla yad edilmesi iddia sahiblerinin - o husustaki- cehlini ibraz eder..

said-i nursi hz.nin 'mülhemun'dan olduğu şüphesizdir lakin bazı mevadda galebe-i hal ve keşf-i hayal saikasıyla galat eylem ve galat söylem ettiği de malumdur..

ifrat sahiplerinin lafu güzafı kendi fehimlerine racidir (said-i nursi hz. dahil) bu iddialar kimseyi bağlamaz..

hazret mazurdur şundan sebeb ki: meczubdur.. cenab-ı Bursevi efendimizin tabiri ile: erbab-ı cezbe ise alem halkını kendi gibi olur kıyas eder.. (tok olan acın halinden ne anlar meselidir hani..) ve işte şu memleketi bediüzzaman yüzünden velveleye salan muğlak husus da budur..

o meczub-i ilahi şöyle der mesela: " bendeniz mahza ilim tefekkür ve zühd revişi ile böyle oldum siz dahi öyle olmaya bakın bu cadde vasi' ve seridir, tarikat berzahı ise uzun meşakkatli ve hem pek muhataralı.." ;)

bilmem ne demek istediğimi anlatabildim mi.. :roll:

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 01.02.10, 08:14 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

http://tenvirnesriyat.azbuz.com/index.jsp

muteber değil..onu anlıyorum..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 01.02.10, 11:24 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

TûTî yazdı:
seyr-i süluku istikmal etmemiş ve irşad yetkisi bulunmayan bir zatın bu sıfatlarla yad edilmesi iddia sahiblerinin - o husustaki- cehlini ibraz eder..

Bu hususu tashih etmekte fayda var. Saidi Nursi hz.leri Es'ad Erbili hz.lerinden Kadiri tarikatı dersi almıştır. Cemal Nar Hocaefendi teberrüken 500 tevhid zikri almıştır demişti, Kadiri dersi olarak. Meşhur bir hocamızdan duyduğum ise sülukunu yirmi küsür günde tamam ettiğidir.

Meczupluk hallerinin ise daha çok bu sülukundan önce olduğunu bir başka ağabeyden işitmiş idim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 01.02.10, 11:50 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

talib yazdı:
Meşhur bir hocamızdan duyduğum ise sülukunu yirmi küsür günde tamam ettiğidir.

Meczupluk hallerinin ise daha çok bu sülukundan önce olduğunu bir başka ağabeyden işitmiş idim.

Talib Kardaş;

Sen bu "duyumlar"ı getiriyorsun ; biz kabul ederiz; (söylenilenlerin hepsine değilse de) nakledenin samimiyetine inandığımız için...

Ancak görüyorsun ki; Risaleci taifesi hiç mi hiç birisine inanmıyor...

O zaman ya bu rivayetleri "kağıda basılı yazılı kaynak" ile nakledeceksin veya (daha zayıf ikna edici olması kesin olmak ile beraber) bu rivayeti söyleyenin kim oldugunu da belirteceksin... ( Mesela Seyr -ü sulûkunu 20 günde bitirdi diyen şahıs kimdir ? Bu rivayeti kimden nakletmektedir?)

Aksi halde Risaleci taifesi tarafından yakında "yalancı" lık ve "uydurmacı"lık ile suçlanmandan korkarım.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 01.02.10, 12:29 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Nurcu kardeşler inansın diye yazmış değil idim. TûTî ağabey için yazmış oldum. Musa Topbaş Efendi ile yapılan röportajlarda bu bilgiler kayıtlıdır. Kelami dergahına geldiği, bir ay kadar devam ettiği ve Kadiri dersi aldığı..

Altınoluk dergisinden:

-Tanışırlar mıydı efendim? Yani görüşmeleri olmuş muydu Sami efendi Üstadımızla bediüzzaman hazretlerinin?

-Bediüzzaman hazretlerini bir ara imtihana kalkmışlar, imtihan etmişler. Sabaha kadar cevap vermiş, yetiştirmiş. Sonra o bununla biraz mağrur olur gibi olmuş. Pîri ekmel efendimizin yanına dergaha gitmiş. 8-10 sual soracakmış. O'nun soracağı soruların hepsinin cevabını Esad Efendimiz sormadan veriyorlar. "Ben şimdi mutmain oldum, hepsinin cevabını aldım" diyor. Sonra "Ben Kadiri'den ders isterim" diyor. Dersi alıyor ama fazla kalmıyor bir iki ay falan kalıyor. İçi heyecanlı. Ondan sonra çıkıyor. Uzun müddet de görüşmemişler. Sonra bir ara Draman'a gelmişler. Draman Fatih'in aşağısında bir semt. Muhterem üstadımızın haberi olmuş. Fakir de üstadımızı aldım ziyaretine götürdüm Draman'a. Neşelendiler, musafaha ettiler uzun uzun. Uzun müddet de görüşmemişler siyaset itibariyle. Hatta orda şeker ikram etti bediüzzaman hazretleri. Muhterem Üstazımız o şekeri aldı fakire verdi. "Bunu Arafat'ta sonra yeriz'dedi. Arafat'ta o şekerden birer tane verdi yedik. Yani çok muhabbeti vardı. Muhterem üstadımız herkesi severdi. Derece derecedir tabi.

Bu röportajlar sonradan "Allah Dostu'nun Dünyasından" adlı eserde toplanmış ve kitap olarak yayınlanmıştır.

Bu bilgiden sonra sülukunu tamam ettiği bilgisinin kime ait olduğunun bir önemi yoktur. Risalecilerin bilmesi gereken tarikat dersi aldığıdır. Ne ile suçlanacağım da mühim değildir. Sülukunu tamam ettiği bilgisinin sahibi sizin çok iyi tanıdığınız bir ağabeydir. Burada isme gerek yoktur.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 01.02.10, 12:38 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Madem ki yazılı kaynak var :

Referans olarak vermek de fayda vardır; çünkü buraya gelip bakanların kahir ekseriyeti (fakir de dahil) o kitabı okumamıştır ; okusa bile hafıza-i beşer nisyan ile maluldur.

KAYNAK: Musa Topbaş ; "Allah Dostu'nun Dünyasından" ; sayfa: ...-...; Erkam Yayınları, ....-İstanbul gibi.

Elinde kitap yok ise... bilahere ekleyebilirsin.

ÖRNEK OLARAK Bkz:

viewtopic.php?f=153&t=3722&start=0

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 01.02.10, 13:00 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

erbainer yazdı:
Madem ki yazılı kaynak var :

Referans olarak vermek de fayda vardır; çünkü buraya gelip bakanların kahir ekseriyeti (fakir de dahil) o kitabı okumamıştır ; okusa bile hafıza-i beşer nisyan ile maluldur.

KAYNAK: Musa Topbaş ; "Allah Dostu'nun Dünyasından" ; sayfa: ...-...; Erkam Yayınları, ....-İstanbul gibi.

Elinde kitap yok ise... bilahere ekleyebilirsin.

ÖRNEK OLARAK Bkz:

viewtopic.php?f=153&t=3722&start=0

Allah Dostunun Dünyasından -Musa Topbaş Efendi ile Sohbetler-; sayfa 60-61; İstanbul 1999; Erkam Yayınları

http://www.erkamalisveris.com/allah-dostunun-dunyasindan-p-35.html

Abdullah Sert, Ahmed Taşgetiren ve Murad Karaman'ın Musa Topbaş Efendi ile yaptıkları sohbetlerin toplamıdır. Sohbete sonradan, Üstaz'ın rahatsızlık dönemlerinde muhterem mahdumları Osman Nuri Topbaş Efendi hz.leri de iştirak etmişlerdir. Bu sohbetler Altınoluk dergisinde yayınlanmıştır. Altınoluk websitesinde, derginin arşivinden bulmak imkanı da vardır.

Sufiforum'da yavaş yavaş yayınlarız inşaallah. Çok bereketli ve mübarek sohbetler. Yakın tarihe bir ışık olduğu gibi çok kıymetli tavsiyeler vardır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 02.02.10, 03:53 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

aziz talib kardeşim, müşarünileyh seyr-i sülukunu 20 günde ikmal edip tariki-i Kadiri nisbetiyle serefraz olsa idi o tarik içinde belki de bir pir-i sani (gerçi sani2. var ama o da salis3.) olurdu.. yahu o ne büyük istidad ki(?) kadiri/Geylani hazeratını 20 günde hatm ediyor ve bu kendisine yetmiyor da: (nâçar) tarikattan kesilip ferden ferda mücahedeye mübaşeret kılıyor..

evet, bu 'muhayyel' tablo bize şunu tefhim ettiriyor: sanki hazret son hadde erdi (uruc cezbe fena zılal beka asıl ve nüzul...) bitti de daha yüksek bir irşad (artık olandan zaid bir tasarruf) ile muradına mualece edecek zat kalmadıııı, ee tâaa en nihayet çareyi ferdiyette buldu.. işte alem halkına verilmek istenen mesaj budur.. tamam mı..

şimdi, aziz talib dostum.. sizin duyum aldığınız hocaefendi muhtemeldir ki bunu bir başkasından (o zatın yâranından) işitmiş olabilir o vakit bu haber tevakkuf yeridir ve tereddüd îham eder: ındî olduğu için..

üstad said-i nursi hz.nin (rh.a) manevi şahsı ve hayat sergüzeşti artık bir ülke efsanesine dönüşmüştür.. ama yeter artık mübalağalara paydos diyoruz: lütfen!.. bize düşen onun ismini (ve sıfatını) şu ifrat ve fesad dalgaları arasından çekip mahall-i mahsusuna v'az eylemektir..

ha şimdi bu işi hakkal yakini ile bilenler vardır amma onlar da -emin olun- fitneye bais olmaması içün sükut ediyorlar (nitekim, şeyh Nazım ef.hz. ona biraz dokundurmuştu: inşallah gerisi gelir..)

ben hakircağız şunu bir kez daha ifade edeyim: üstad said-i nursi hz.ni mazanne-i kiram'dan ve ulema-i meczûbin'den sayar kendisini cidden severim (ve ahyanen makalelerini de okurum) lakin şu var: bu zatın hakkında aşırı mübalağa sığalarıyla meddahlık yapılması ve bu meyanda turuk-i aliyye'ye ve onun ulu âsarına, aziz pirlerine, varislerine, hocalarına ve dervişlerine karşı -adeta- cebhe alırcasına bir 'tefaddul' davasıyla kıyam edilmesi bendenizi (ve aziz ihvanımızı) gayet derece infiale sevketmektedir..

dipnot: fakirin fikrine göre o zikir dersi -ancak- feyz ve teberrük iktisab etmek hasebiyle ahz edilmiş olabilir.. 500 aded tevhid ile hatm-i süluk ve fütuh ve nisbet temam olmazdır Allahu A'lem!.. (yani her baba yiğidin harcı olmasa gerek demi..) İmam-ı Gazzali hazretleri (ra.) bile tevhidin ibtidası olan hazerat-ı Ef'al'de (tevhid-i ef'al) tam 12 yıl vakf eylemiştir (ve ila ahir nere vasıl oldu, nere kadar gitti, hatm'e mazhar oldu mu bilen yok..) ee 20 günde neyi napıyorsun Allah aşkına!..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 02.02.10, 09:13 #mesajın linki (?)

TûTî yazdı:
................

ben hakircağız şunu bir kez daha ifade edeyim: üstad said-i nursi hz.ni mazanne-i kiram'dan ve ulema-i meczûbin'den sayar kendisini cidden severim (ve ahyanen makalelerini de okurum) lakin şu var: bu zatın hakkında aşırı mübalağa sığalarıyla meddahlık yapılması ve bu meyanda turuk-i aliyye'ye ve onun ulu âsarına, aziz pirlerine, varislerine, hocalarına ve dervişlerine karşı -adeta- cebhe alırcasına bir 'tefaddul' davasıyla kıyam edilmesi bendenizi (ve aziz ihvanımızı) gayet derece infiale sevketmektedir..

.........

aziz ve muhterem TûTî hocam,
üstad Said-i Nursi hz.nin adı ile meddahlık yapılması doğru olmadığı gibi, zaten onun eserlerinde ve fikirlerinde turuk-i aliyye'ye ve onun ulu asarına herhangi bir ilişme yada benzeri bir itham yoktur zaten olamaz da. Zamana dair söylenmiş bir sözü vardır, malumunuz amma o da kesinlikle turuk-i aliyye'ye söylenmiş bir söz değil, belki onun yerini ve konumunu muhafaza için de söylenmiş bir sözdür.

belki sevenlerinin sevgilerinden kaynaklanan bir takım sözler söylenmiş olabilir, zaten bunları da ne Said-i Nursi ne de Risale-i Nur'larla ilişkilendirmek mümkün değildir.

Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi'nin kişiliği ve kimliği üzerinde konuşmak, Risale-i Nur gibi bir külliyat var iken, hakiki bir gerçeğin batınîsi gözümüzün önünde durur, ama biz onun zahirîsi ile uğraşırız olayına benzer kanaatimce....

vesselam.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: