Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Risale-i Kudsiyye 4. Beyit
MesajGönderilme zamanı: 23.11.09, 11:49 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Görünmek istedi ol Zat-ı Yezdan
Zuhura geldi ol Sultanı ekvan
Muhammed aleme Rahmettir ey can
Anın nurundan oldu cümle imkan
Bu benlikten geçip Hakk’a gidelim
Azizim seyri fil eşya gel idelim

Neler bilmemiz lazim degil mi?Insan cahil olunca neye benzer? Herhangi bir bahcede bulunan bir meyva agacinin dalindaki bir meyvanin icindeki böcege benzer.

O böcegin ne bahceden haberi vardir,ne bahcivandan haberi vardir,ne meyvanin yapragindan haberi vardir,nede icinde bulundugu meyvadan haberi vardir.Ancak icinde barindigi yuvacigi bilir.Insana bunun gibi yasamak yakisir mi?

Insan bahceyi de bilecek,bahcivani da bilecek,agacida bilecek,dalinida bilecek,yapraginida bilecek,meyveyide bilecek,icinde barindigi yuvayida bilecek...

Görüyorsunuz koca bir feza icindeyiz.Altimizda yerler,üstümüzde gökler.Gökler,günes ay ve yildizlarla süslenmis.Bunlarin yaratilisini bilecegiz.

Eserden müessire gececegiz.Mesela cami eser,ustasi müessirdir.Insanin camiyi de,ustasini da,bilmesi lazimdir.Ustalarin ustasi Mevla Teala`yi da bilmesi lazimdir.

Mevla Teala buyuruyor ki:

"Insani yaratti.Ona beyani -ifade-i merami-ögretti."(Rahman suresi:3-4)

Simdi beytimize gelelim:

"Görünmek istedi ol Zat-i Yezdan."

Bir hadis-i serifte buyuruluyor ki:

"ALLAH vardi ALLAH ile beraber hicbir sey yok idi."

Yerler,gökler,melekler,cinler,insanlar yok idi.Sadece Mevla vardi.Bir hadis-i kudside buyuruluyor ki:

"Ben gizli bir hazine idim,bilinmekligi sevdim beni bilsinler icin mahlukati yarattim."

Halk ve mahluk her iki kelimede arapcadir.

Mahluk kelimesi (noktasiz HA)harfiyle söylendiginde:"Tras olmus" (noktali HI)harfiyle söylendiginde ise:"Yaratilmis"anlamina gelir.O yaratilmislardan biriside biziz.

Mevla Teala mahlukati "Beni bilsinler icin yarattim."buyuruyor.

Eger ALLAH`i bilmeye calismazsaniz siz ne icin yaratilmis oluyorsunuz?Siz hangi vazifeyle mükellef kilindiniz?

Kulluk vazifelerini yapmiyorsaniz,Mevla Teala`ya aldirmiyorsunuz demektir..ALLAH (Celle Celaluhu) bundan üzülmez mi?Öyleyse hemen vazifelerimize baslayalim.

Vazife nedir?Mevlayi bilmek ve bulmaktir.Iste bu Risale-i Kudsiyyede bunu anlatiyor.

“Görünmek istedi ol Zât-ı Yezdan”

“Mevla Teâlâ kendini göstermek istedi”

“görünmek istedi” Türkçedir. Zat: Arapça Yezdan: ise farsçadır,ALLAH’ın ismidir.Zat-ı Yezdan: Mevlâ’nın Zat-ı yani cemali,demektir.
Bunu bize söylemeselerdi,biz bilemezdik. Halbûki bu çetin mi? Yok,hayır değil.Kimimizin yaşı altmış,kimimizin yaşı otuz,kimimizin yirmi,bu ilimler olmasaydı bu kadar seneleriniz nereye harcanacaktı.

Günler geçiyor ama Mevlâ az bir çalışmayla bizi nelerden haberdar etti.Bu müddet içerisinde yediniz,içtiniz,uyudunuz,çeşitli işler gördünüz,onların yanında bunlar da oldu.

Ya Rabbi!yememizi,içmemizi,yatmamızı,kalkmamızı,uykum uzu,hava almamızı ölçülü yap. Bu yolu çalışmamızı,amel etmemizi de öyle yap.

“Görünmek istedi ol Zât-ı Yezdan”

Bunun manasini bilmiyorduk.Zaten ne biliyorduk ki Mevla Teala görünmeyi arzu etti.Ne oldu?

"Zuhura geldi ol Sultan-i Ekvan"

"(Mevlanin aynasi olmak üzere)kainatin padisahi (sallALLAHü aleyhi vesellem) meydana geldi.

Zuhur:Meydana gelmek.

Sultan-i Ekvan:Kainatin sultani,demektir..

Hicbir peygamber hakkinda böyle denilmemistir.Ancak Efendimiz hakkinda denildi.O kainatin sultani da kimdir?

"Muhammed aleme rahmettir ey can."

"Ey canim kardesim O,Muhammed (sallALLAHü aleyhi vesellem) dir,aleme rahmettir."

Bu misrada gecen:"Muhammed" kelimesi atful beyandir.Bir üst misredaki:"Sulan-i Ekvan"i izah icin getirilmistir.

Tekrar beytimize dönelim.Ne buyruluyordu?

"Muhammed aleme rahmettir ey can."

Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (sallALLAHü aleyhi vesellem) bütün alemlere rahmet olarak gönderilmistir.

Su ayet-i kerime bu manaya isaret eder:

"HAbibim,Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik."(Enbiya suresi:107)

Peygamber Efendimiz(sallALLAHü aleyhi vesellem) Cebrail (Aleyhisselam)a sordu:"ALLAH-u Teala beni alemlere rahmet olarak gönderdi.Sende o alemlerden birisin.Sana ne gibi rahmet olundum?"

Cebrail (Aleyhisselam) dedi ki:"Seytan bunca sene kili kirk yararcasina bize vaaz etti.Sonra kovuldu.Hepimiz korkuluyduk.
Ta ki sen gelinceye kadar.Ne zaman ki ben sana:

"Onu emin olan Cebrail (Aleyhisselam) indirdi."(Suara Suresi:193) ayeti kerimesini indirdim.ALLAH Teala bana:"Emin" buyurunca ben,Elhamdülillah dedim."

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz(sallALLAHü aleyhi vesellem) hakkinda Mevla Teala Hazretleri söyle buyuruyor:

"Muhakkak ALLAH(-u Teala Hazretleri) ve bütün melekleri o peygamber üzerine salat ediyorlar.Ey iman edenler!Sizde o peygamber üzerine salat edin ve tam manasiyla selam edin."(Ahzab suresi:56)

Böyle bir ayet hicbir peygamber hakkinda buyrulmamistir
.Böyle büyük bir peygamberin ümmetiyiz.Bu serefler ki O`na verilen ümmetine de verilmistir.Bu ümmet hakkinda:

"O öyle ALLAH ki sizin üzerinize melekleriyle beraber salat ediyor."(Ahzab Suresi:43) buyurulmustur.

Cenab- Hakkin müminler üzerine salat etmesi rahmet yagdirmasi,nur yagdirmasi,feyiz yagdirmasi demektir.Günes dogdugu zaman isiksiz hicbir yer kalmaz.Günes batinca karanliklar baslar,ancak Mevla`nin nuru icin böyle birsey söylenemez.Kimin kalbinin kapisi ve penceresi kapali ise ona nur girmez.

Kalp kapisinin acilmasinin anahtari zikirdir.Eger siz kapinizi acmazsaniz suc kimdedir?Anahtar kimin elinde?Sizin elinizde.Kalbinizin anahtarini niye sizin elinize verdi.
Kendisinden akan nura kalpler acilsin diye.Kalbinizin kapisini acmazsaniz ALLAH`in rahmeti gelip icine giremez,sadece disina vurur.

Günes dogunca hic isik vurmayan yer kalir mi?Kalmaz.Ancak hangi evin kapisi penceresi kapali ise o eve girmez.

Sanki günes diyor ki:"Ben senin kapina kadar geldim.Yol bulsam iceri girecegim"Muslugu acsaniz bir gügümün kapagini kapatip altina koysaniz musluktan akan sular kapaga vurup etrafa dagilsa elli sene aksa dolar mi?
Iste Mevla`in nuru da,sürekli akiyor.Sizin kalbinizin etrafina vuruyor.Kapali oldugundan iceri girmiyor.Anahtar kimin elinde ev sahibinin.Ev sahibi anahtari cevirirse kapi acilir,cevirmezse acilmaz.

Kalbin kapisi ne zaman aciktir?ALLAH Teala zikredilince.ALLAH Teala cok zikredilirse kalbe nur cok girer.Hic zikredilmezse hic girmez.Az zikredilirse az girer.Iste rabita üzere zikir ettin mi hep Mevla`nin nurundan alirsin.

Peki Rasulullah nasil bizlere rahmet olmaktadir?Söyleki:
Insanin asil maksudu olan Rabbine kavusmasi O`nun vasitaligi,O`nun aynaligi sebebiyle oluyor.Rabita edildiginde bu rahmetten aliniyor.

Bizim tarikatimizin nisbeti insibagidir.(boyanma yolludur)Insibag,günes karsisinda meyvalarin olgunlasip günesin renklerine boyanmasi gibi,müridin,mürsidin teveccühüne mazhar olarak yetismesi,seyhinin rengiyle renklenmesi,onun ahlakiyla ahlaklanmasi demektir.

Topragin üzerine gelen günes isinlarini düsünün.O günes kavun ve karpuza himmet ediyor.Kavun karpuzu büyüttügünden günesin haberi var mi?Yok.Kavun karpuzun haberi var mi?Yok.Kimin haberi var?Bahcivanin.

Bu misalde mecazen günesten murad mürsiddir.Kavun karpuzdan murad müriddir.Bahcivandan murad da Mevla Teala Hazretleridir.Mürsidde günes gibi müridlerini yetistirdigini bilmez.Ama bazen ALLAH bildirirse bilir.Mürsid,Rabbinden aldigi kuvvetle müridine yardim ediyor.

Buradan Amerikaya faks cekiliyor.Tel yok,birsey yok.Buradaki yaziyi Amerika`ya yazdiriyor.Telefon da aynen öyle.Mesela bizim arabada telefon var.Bir yere bagli degil.

Cevir numaralari Ankara ile görüsüyorsun,Mekke ile Medine ile konusup haberlesiyorsun.Öyleyse zahiren haberlesme olurda batinen olmaz mi?Madde ne kadar ileri gitse batin kadar olamaz.Zahiren insanlara lazim olan sey batina lazim olmaz.

Hazret-i Ömer Nihavent`teki kumandana kendisi cuma günü hutbe okurken Medine`den seslendi.Kumandan,uzak bir mesafede oldugu halde onun:"Ey Sariye dagdan sakin!"sözünü duydu.

Sahabeler,hutbe esnasinda birsey yokken Hazreti Ömer`in böyle söylemesine cok taaccub ettiler.Ve o günün tarihini kaydettiler."Kumandan savastan dönünce ona sordular:"Falanca gün falanca saatte ne oldu?"O da:"Biz savasi kaybetmek üzere idik.
Hazreti Ömer bana seslendi.Biz de daga dogru gidip pusuda olan düsmani yendik.Böylece savasi kazandik."dedi.

Zevken bu himmet meselesini anlamak icin zikre ve sohbete devam etmek lazimdir.Bunlari bir profösöre anlatsan anlamaz.Bunlar manevi kuvvetle anlasilan seylerdir.Sizin anladiginiz gibi kimse anlamiyor.

"Anin nurundan oldu cümle imkan."

"Bütün kainat onun nurundan yaratilmistir."

Imkan:Mahlukat,demektir.

Kafirler de Resulullahin nurundandir.Ama onlar o nuru söndürdüler.Eger ayni nurdan yaratilmasaydilar ayricalik olurdu.O nuru kafirler kaybetti.Müslümanlar muhafaza etti.

Efendimiz(sallallahü aleyhi vesellem) buyuruyor ki:

"Ilk evvel yaratilan benim nurumdur.Ben ALLAH`in nurundan yaratildim.Müminler de benim nurumdan yaratildi."

Insanin ruhu bedenle birlesmeden önce terakki edemez,ilerleyemezdi.Kendine mahsus makamda,derecede bagli ve mahbus idi.Fakat bu bedene indikten sonra yükselebilmek hassasi ve kuvveti ona verilmistir.

Ruh ve beden her bakimdan birbirinin ziddi ve aksi oldugundan bunlarin bir arada kalabilmesi icin ALLAH Teala ruhu nefse asik etti.Bu sevgi bunlarin bir arada kalmasina sebeb oldu.

Mevla Teala Hazretleri bunu bize söyle haber veriyor:

"Elbette muhakkak biz insani en güzel surette yarattik sonra onu asagilarin asagisina reddettik."(Tin Suresi:4-5)

Ruhun bu dereceye düsürülmesi,bu aska tutulmasi kötülemeye benzeyen bir medihtir.Ruh nefse olan bu sevgisi sebebiyle kendisini nefis alemine atti ve nefse esir oldu.

Hatta kendinden gecti,kendini unuttu.Nefsi emmare halini aldi.Sanki nefsi emmare oldu.Ruh her seyden daha latif oldugundan,madde olmadigindan her ne ile birlesirse onun haline sekline ve rengine girer.

Kendini unuttugu icin evvela kendi aleminde,kendi derecesinde iken ALLAH-u Teala hakkindaki bilgisini de unuttu.Cahil ve gafil oldu.Nefis gibi cehalet karanligiyla karardi.

ALLAH Teala cok merhametli oldugu,cok acidigi icin peygamberler gönderip,onlar vasitasiyla ruhu kendine cagirdi ve sevdigi nefse uymamasini,nefsi dinlememesini ona emretti.Ruh bu emri dinleyip nefse uymaz,ondan yüz cevirir ise felaketten kurtulur,yok eger nefisle beraber kalmak isterse yolunu sasirir.

ALLAH Teala hazretleri bizi makam olarak daha yükseklere cikarmak icin indirdi.Rahmeten lil alemin gönderdi:

"O öyle ALLAH`dir ki Rasulunu hidayet ve hak din ile gönderdi."(Fetih Suresi:28 den) Seriat tarikatla gönderdi."Ahsen-i Takvim üzere yaratilan herkese.

Tin suresi ayet 4 de gecen:(elinsane (arapca) ) deki (el(arapca) )istigrak icindir.Bu kelimenin bütün fertlerini icine almaktadir.Bunun icin müslümanlar da kafirler de ayet-i kerimede gecen,"Fi ahsen-i takvim"icerisine girmislerdir.

ALLAH-u Teala Muhammed Mustafa`yi(sallallahü aleyhi vesellem),Ebu Bekr(Radiyallahü anh)a gönderdigi gibi Ebu Cehil`e de gönderdi.Hazreti Ömer(Radiyallahü Anh)a gönderdigi gibi Ebu Leheb`e de gönderdi.

Hepimizi yaratip bu aleme indirmedi mi?Onlara ve hepimize ayni muallimi göndermedi mi?Evet.O halde Rahmeten ilialemin olan Efendimize tam manasiyla itaat edelim..

"Bu benlikten gecip Hakk`a gidelim."
"Azizim Seyr-i Fil Esya gel gidelim."

Hepimiz Rasulullah`in nurundan yaratildik.Hakikatte,imkan aleminde sadece O vardir.Bizler O`nun nurundan parliyoruz.O halde ben,ben dememelidir.

Seyr-i sulukun en son yürüyüsü budur.Arsin fevkinden bu aleme dönmeye Seyr-i Fil Esya denir.Seyr-i Ilallahin karsiligidir.Salik Seyr-i Anillah ile Seyr-i Fil Esyayi bitirdigi zaman Davet Makamini tamamlamis olur.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: