Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hz. Şeyh Nazım Adil el-Haqqani: "Oruç insanı temizler..."
MesajGönderilme zamanı: 16.08.10, 12:53 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Sultanul Evliya Mevlânâ Şeyh Nazım Adil El-Hakkani

Perşembe, Ağustos 12, 2010

Lefke, Kıbrıs

وَطَهِّرۡ بَيۡتِىَ

EVİMİ TEMİZ TUT (HAC:26)

Destur Ya Seyyidi

Allah Allah Allah Allah Allah Allah AziyzAllah

KerimAllah SubhanAllah SultanAllah SubhanAllah SultanAllah

SubhanAllah SultanAllah

Ya Rabbi Zid Habibeke İzzen Ve Şerefa Nûren Ve Surura Ve Ridvanen Ve Sultana Fi Hazel Şehrul Şerif Şehrul Ramazanel Mübarek…

Euzubillahimineşşeytanirraciym

Bismillahirrahmanirrahiym.

Esselamun Aleyküm katılanlarımız.

Esselamun Aleyküm Ya Ricalallah… İbadallah Fi Alaid-Dünya İzzu Ve Şeref Yevmel Kıyama Fi YevmelArd.

Bismillahirrahmanirrahiym dedik.

Ey katılanlarımız, bu en mübarek ay olan Ramazan ayınız mübarek olsun.

Merhaban Ya Şehru Rahmet.
Merhaban Ya Şehru İkram.
Merhaban Ya Şehru İnam...

Merhaban Merhaban Ya ümmeti Muhammed (s.a.v).

Bu mütevazı bir meclis ve mütevazı bir sohbettir. Biz birşey biliyoruz ve insanları eğitiyoruz diye iddia etmiyoruz, hayır. Mütevazı bir kul olmaya çalışıyoruz.
Rabbimiz Cenâb-ı Allah’ın ilahi huzurunda kabul edilmeye çalışıyoruz. Zayıf, mütevazı bir kul olma peşine koşuyoruz.

İnsanlar burada gösteri yapmak için oturduğumuzu zannetmesinler. Biz oturup biz V.İ.P. kimseleriz diye iddia etmiyoruz, hayır. Peygamberler Mührünün buyurduğu gibi basit bir ümmet olmaya çalışıyoruz.

Bir kimsenin dış görüntüsüne bakınca onun görüntüsü size birşey vermez. Görüntüsü, kıyafeti çok basittir. Kirli değil ama eskidir. Eski de. Çok çok basit bir elbisesi var. Sadece bedenini örter. Ve o kimse asla V.İ.P. kimse olmak istemez ve pekçok parlak elbiseler kullanmaz. O asla bilinmekte istemez. Onun sadece niyeti veya esas amacı veya esas hedefi sadece ilahi huzurda zayıf bir kul olmaktır.

Ve o ilahi veya göklerin huzurunda olmayı iddia etmeye utanır. Hayır, o asla kendini birşeyi hak ettiği şekilde görmez. Bu hayatta dair hiçbir şey onu ilgilendirmez. Elbiseler değil, arabalar değil, bayanlar değil, evler değil, çalışmak değil ve iş değil.

O dünyanın hiçbir yönüne ilgi duymaz. Onun için asla kıyafetini önemsemez. O her zaman insanların yanına gelmeye utanır. Neyden utanır? Kirli nefsinden utanır. Bir kimsenin sadece bir eşeği olur da o eşeği gittiği her yere pisliğini yaptığı zaman sahibini utandırır.

Onun için o kimse insanlar arasına girmeye o kadar mahcup olur. “Ben gitmeliyim, bu insanlar temiz insanlardır, ben temiz değilim” der. Ama bu kimsede olan temizliğin anlamı sıradan insanların anladığından başka birşeydir.

Ey selefi ulemaları Merhaban. Biz basit kimseler olmaya çalışıyoruz çünkü basitliğin üstünde herşey bir gösteridir veya nefsimizin istediği birşeydir. Temizliğini gösterecek birşeydir. Bu sıradan insanların anlamıdır. Ama bu kimse kirliliğinden kaçmak istiyor çünkü bineğinin çok kirli olduğunu düşünür.

Geldiği heryeri pisletir ve utanır. Onun için insanlar arasına girmeye utanır. O kadar mahcup olur. Dış görüntüsüne o kadar dikkat edenlerin yanında bu kimse ilahi huzurda en kabul edilen kimsedir. Ve asla nefislerine bakmazlar. Onların nefisleri her an heryere pisliğini bırakırlar. Şimdi insanlar bu şekildedir.

Ey katılanlarımız, bu bana aittir. Kendinizi temiz görüyorsanız siz bilirsiniz ben bilmem. Ama ben en zayıf kul ve kirli olanım. Ama insanlar nefislerinin kirliliğini kapatmaya koşarlar. Onlar nefislerinin çok güzel, çok mükemmel olduğunu göstermek isterler.

İnsanların gayretleri her zaman nefsanî pisliğini kapatmak ve başka insanlara “Biz çok temiziz, çok V.İ.P. kimseleriz” diye göstermektir. Cenâb-ı Allah’ın şeriatı nerede ve biz hangi yolda gidiyoruz? Suluk. Cenâb-ı Allah’ın istediği suluk? Temiz olmalı.

Kim Rabbinden ilahi zevk veya ilahi hoşnutluk isterse temizlerden olmaya çalışmalıdır. Ve temizlik sizin öğrendiğiniz veya anladığınız gibi değildir. Temizlik bedenlerimizle, elbiselerimizle olduğunu zannetmeyin. Ve pekçok farklı süsler kullanmak temizlik değildir, hayır. Yanlış, yanlış. Bir kimsenin temizliği o kimse ölürken gözükür.

Bu hayattan giderken onun temizliği anlaşılır. Ölü bedenini yıkamak için o masaya koyarlar. Ne için yıkarlar? İlahi şeriatın her emri insanlara öğrenmek ve anlamak için birşey verir. O ölü bedeni neden masaya koyarlar? Müslümanlar ölü bedeni alıp yıkarlar.

Ve ona farklı şekil parfümler sürerler ama SubhanAllah, bazıları vardır ki ölü bedenine bakınca iyi kokular görüp koklarsın. Bu iyi kimsedir, iyi kokar. O hayatında Rabbi için birşeyler yapmaya çalıştı çünkü Âlemlerin Rabbi temizlik ister. (Hac:26) وَطَهِّرۡ بَيۡتِىَ <<evimi temiz tut>>

Ey selefi ulemalarımız. وَطَهِّرۡ بَيۡتِىَ O kadar çok anlamı vardır. O kadar .... Arapçada… Bu öyle mühim bir emirdir. Ey insanlar, ey ulemalar, şeriatta anlamadığımız ve insanlara öğretemeyeceğimiz pekçok şeyler vardır. وَطَهِّرۡ بَيۡتِىَ he..? Allahu Ekber.

O bina Seyyidina İbrahim ve Seyyidina İsmail a.s. tarafından inşa edildi ve Cenâb-ı Allah bu Allah’ın evidir buyurdu. Bu Kabetullah, Allah’ın evidir ve çok muhteremdir. En yüksek saygı onundur. O Âlemlerin Rabbinin emri ile Seyyidina İbrahim ve Seyyidina İsmail tarafından inşa edilmiştir.

İnsandan ne haber? İnsanlar Kâbe’den daha fazla şereflidir. Cenâb-ı Allah Subhanehu Ve Teâlâ, (Sad: 75) خَلَقۡتُ بِيَدَىَّ‌ۖ <<onu çamurdan yarattın>> Emretti ve şeytanı dışarıya attı. Bunu ben yapıyorum Ben yaratıyorum. Sen nasıl gelip de bu iyi değildir ve ilk olan ben olacağım dersin?

Bunları Ben kudret elimle yaratıyorum buyurdu. Kurân-ı Kerîm bunu buyurmaz mı? Cenâb-ı Allah şeytanı ayıpladı, o Âdem’e secde etmek istemeyip reddetti. Ben ellerimle yarattım. Cenâb-ı Allah’ın elinin üstüne yoktur.

Cenâb-ı Allah’ın elleri yoktur demeyin. Nasıl olur? Cenâb-ı Allah bu şekilde elsiz mi? Bu nasıl olur? Elsiz bir kimse düşünün ve elleri olan bir kimse düşünün. Hangisi daha mükemmeldir? O itiraz etti.

Ulemalar pekçok tefsirler yaparlar. Cenâb-ı Allah (Sad: 75) خَلَقۡتُ بِيَدَىَّ‌ۖ <<onu çamurdan yarattın>> buyurdu. O bilir, Onun elleri vardır ama biz bilemeyiz. Biliriz ama ellerinin nasıl olduğunu bilemeyiz. Bunu bırakın, kendinize ellerinizi nasıl diye sorun. İnsanlara yarattığı zaman şeref verdi. “Yaratan Benim, insanı Ben yarattım”.

Siz nasıl secde etmezsiniz? Bu anlayışları o kadar dar, dar, dar olan o insanların yüzlerine bir tokattır. (Hac:26) وَطَهِّرۡ بَيۡتِىَ <<evimi temiz tut>> İnsanı O mu yarattı başkası mı? İnsanlar Cenâb-ı Allah’ın binasıdır. Ve (Hac:26) وَطَهِّرۡ بَيۡتِىَ <<evimi temiz tut>> buyurmakla ilahi emir geldi. … Aslı seninle

Ey Arap melikleri anlıyor musunuz? Ey Ezher-i Şerif ulemaları anlıyor musunuz? Ey bütün ulemalar ve doktorlar anlıyor musunuz? Ama anlamayı düşünmüyorsunuz. Hergün daha fazla hatmi şerif yapmaya çalışıyorsunuz ama böyle anlamalara girmeyi istemiyorsunuz.

Evet, ama misal olarak kocaman bir dağdan heryere pınarlar akmaz, tek bir yönden gelir. Tek yoldan gelir onun Cenâb-ı Allah yarattı ve insanlara gelip içsinler diye ilahi anlayışından birşeyler verdi. Bu bütün insanoğlunun pınarı Seyyidina Muhammed (s.a.v.)’dir.

O yaratılmasaydı kimse Rabbinin varlığını bilmezdi. İnsanlar aslen yaratılmazdı. Seyyidina Rasulullah yaratılmasaydı kimse birşey bilmezdi. Bu söylediğimiz gibi kocaman bir dağında bir pınarın musluğu gibidir. Anlamak için oradan için.

Onun için Herşeye Kâdir olan Allah insanlar onun pınarlarından içsinler ve halife olmanın anlamı nedir diye anlasınlar diye Peygamberler Mührü gönderdi. Ve Cenâb-ı Allah’ın varlığı ve halifesi olmak. Evet, ilahi (Hac:26) وَطَهِّرۡ بَيۡتِىَ <<evimi temiz tut>> Bu emir yalnız Seyyidina İbrahim a.s. ve Seyyidina Rasulullah (s.a.v) için mi?

Ve başka bir anlam vardır ki herkesin bir Kâbe’si veya kendi içlerinde Kâbe’nın sırrı vardır. çünkü onlar da Âlemlerin Rabbi tarafından yaratıldılar.

(Müddessir:4) وَثِيَابَكَ فَطَهِّرۡ

<< Elbiseni temiz tut >>

Temiz olun. Şimdi insanlar kendilerini yıkamak ve parfüm kullanınca kendilerinin temiz olduğunu zannederler. Hayır, bu sahtedir. Bedeni o masaya yıkanıp konduğunuz zaman onlardan bazılardan parfüm kokusu gelir. O kadar güzeldir, o kadar güzeldir.

Onlardan bazılarını örtmek için parfüm sürerler. Bunlar Müslümanlardır. Hıristiyanlardan ne haber? Yahudilerden ne haber? Yahudileri de yıkarlar mı? Hiç işitmedim. Bana söylemem için emrettikleri için söylemeliyim.

Çünkü o ölü kimsenin elbisesini aldıkları zaman orada kimse duramaz kaçarlar. Onun için onları koklamamak için elbiseye koyarlar ve tabuta koyup yerin altına koyarlar. O kimse…

O kendini temiz kimse olmakla meşgul eder. Ve temizlik ve kirlilik. Temizlik nedir kirlilik nedir? Kirlilik nefsimizin kirliliğidir, o pis kokuyu verir. Şimdi bile insanların çoğunu defnederken orada gelen kötü kokudan duramazsınız. Ama çok binalar yaparlar ve ona süsler yaparlar.

O kimse gelir ve kendini temizlemeye çalışmaz, öldüğü zaman kirlidir. Ve onun kirliliği kıyamet gününe kadar kalır. Kabrinden kalktığı zaman insanlar o pis kokudan birbirlerinden kaçacaklar.

Ey insanlar bu mübarek ay sizi temizlemeye geldi.
Ey selefi ulemalar, insanları kirli olmasınlar diye ikaz edin. Bu Âlemlerin Rabbi tarafından kendinizi oruç tutmakla, ibadet etmek ve Allah rızası için vermekle temizlemeniz için büyük bir ikramdır.

Ey insanlar, Ramazan Kerim, Ramazan mübarek.
Cenâb-ı Allah beni ve sizi affeylesin.
Ya Rabbi Peygamberler Mührü Seyyidina Muhammed (s.a.v.) hürmetine.

Fatiha.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz