Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Şeyh M. Nazım Adil el-Hakkani: "ZİKRE ZAMAN AYIRIN..."
MesajGönderilme zamanı: 25.01.10, 15:34 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

ZİKRE ZAMAN AYIRIN

Sultanul Evliya Mevlana Şeyh M. Nazım Adil El-Hakkani

Cumartesi, Ocak 23, 2010

Lefke, Kıbrıs

Destur Ya Seyyidi.

La İlaha İllallah La İlaha İllallah La İlaha İllallah Seyyidena Muhammed Rasulullah Aleyhi Salâtullah Vesellim.

Elfu Elfu Salât Elfu Selâm... Ya Seyyidel Evveliyn Vel Âhiriyn Destur.

Sümme Selâmu Aleyke Ya Kutbu Zaman Ya Kutbu Mutesarrif.

Zamanın kutbuna, Kutbul-Mutasarrıf bu dünyadaki herşeyi gözetler. O bu dünyadaki herşeye ulaşmalı. Nasıl ulaşır? Ona bu dünyanın kutbu olmasını kim ikram ediyorsa o bunu ona ikram eder. Bu bir kuvvettir ki bu gezegendeki herşeye ulaşabilirsin. Ondan mütevazı bir şekilde İlahi destek istiyoruz çünkü şimdi İlahi desteğe çok ihtiyacımız var.

Ve Euzubillahimineşşeytanirraciym diyoruz. Bu şeytanın kalelerini yıkar. Euzubillahimineşşeytanirraciym dersen şeytanın kalelerini ağır bombalarsın ve yıkarsın. Kendi içinizde bir korku hissettiğiniz zaman Euzubillahimineşşeytanirraciym deyin çünkü şeytanın temel amacı insanları herkesi kötü düşüncelere, kötü hislere düşürmektir.

Şeytan insanları mutsuz etmek için onlara ulaşır. Onları her zaman gamlandırıp kederlendirir. Onları bu Amerikalı gibi yapar, Behlül Hebel. İnsanları korkuya ve kötü düşüncelere, kötü şartlara düşürmek ister.

Şimdi Euzubillahimineşşeytanirraciym Bismillahirrahmanirrahiym diyoruz. Bu kılıcımızdır ve biz onu çekiyoruz. Doğru birisi olursa ve Bismillahirrahmanirrahiym derse şeytanı ve takipçilerinin destekçilerini öldürebilirsin.

Onun için Bismillahirrahmanirrahiym söyleyin. Ve ağır bir ilim vardır ki bu ağır ilim kalplerimizi rahat bir seviyeye getirir. Bismillahirrahmanirrahiym deyince bizden hemen alınır ve bizi hemen iyi bir seviyeye getirirler. Melekler bu kimseyi alır ve selamette olacağı bir seviyeye getirir ve duyguları tamamen değişir. Bu mühimdir.

Bu insanları kurtarmak için Peygamberin ilmidir. O seçilmiş veya tayin edilmiş kimselere bu ilimi ikram eden tek kimsedir, Peygamberler Mührü (s.a.v).

Esselamun Aleyküm bütün milletlerdeki dinleyicilerimiz.
Dinlerseniz burada ve buradan sonra bir selamete ulaşırsınız. Duyduklarınızı tutarsanız bir seviyeye ulaşırsınız ondan sonra başka bir seviyeye.
Bir seviyeden başka bir seviyeye kendinizi öyle bir mutluluk ve aydınlıkta bulursunuz.

Evet şimdi konuşuyoruz, ey insanlar, dinleyin. Bu kulaklarınızı değil kalplerinizin kulaklarını açın. Kalplerinize ilahi kimselerden bazı ilahi ilimleri dinletin. İlahi kimseler kimdir? İlahi kimselerle bir bağlantısı olandır.

Ey insanlar, ondan sonra işitin ve dinleyin ve İlahi emrin size emrettiğini yapın. Peygamberler Mühründen bir haber vardır. Herkesin bir şeytanı vardır. ٱلۡوَسۡوَاسِ ٱلۡخَنَّاسِ bu Kurân-ı Kerîm’de bahsedilir.

Bir kimse oturup hiçbir şey yapmazsa şeytan ona yaklaşır. Şeytanın bir hortumu vardır fillerin olduğu gibi. Bir kimse böyle oturduğunu görürse gelir ve “Bu kimseyi peşime düşürmek için uygun zamandır” der. Gelir ve onun birşey yapmadığını görür. Ona burada ve buradan sonra şeref verecek birşeyleri yapmayı iyi şartlarda düşünebilir ama bak o şimdi düşüncesiz. Şimdi zamanıdır.

“Ey yardımcılarım hemen gelin. Her biriniz o kimsenin kalbine hortumunuzu atın. Her biriniz farklı seslerle ve şarkılarla o kimseye vermeye başlayın. O kimse sizi takip etmeye hazırlanıyor çünkü o düşüncesizdir.”

Şeytan çocuklarına ve takipçilerine konuşmayı başlatır veya o kimsenin kalbine geçmiş şeyleri koymaya başlar. İçine koşar ve eğlenir. Bir kimsenin ilahi bir kimseyle bağlantısı varsa der ki; “Ey sahibim, lütfen bana ulaş. Şimdi zor bir durumdayım, kalbim tamamen altüst oldu.”

Bir kimse uyanık biriyse bunu hisseder ve ilahi kimselerden bazılarını çağırır; “Ey sahibim, bana çabuk ulaş ve beni şeytanın saldırısından kurtar. O kalbime hortumunu attı, ne yaptığımı, ne düşündüğümü bilmiyorum. Bana Cenâb-ı Allah’ı unutturdu. Bana en şanlı ve şerefli olan Seyyidina Muhammed (s.a.v.)’i unutturdu. Kötü bir durumdayım, çok kötü durumdayım. Ey seçilmiş olanlar, ey uyanık kimseler, bana maneviyatınızla, manevi kuvvetinizle ulaşın ve beni şeytanın saldırılarından kurtarın.” Gelirler.

Bu Peygamberimizin (s.a.v) kutsal hadislerinin anlamının birisidir. Buyurmuştur; Bir kimse Rabbi, Cenâb-ı Allah ile beraber olursa, “Allah Allah Allah” derse şeytan geri çekilir, geri çekilir, geri çekilir ve kaçmak ister.

“Allah Allah Allah Allah” derse şeytan o kimsenin kalbine gelemez ve onu düşüncesiz, Rabbini bilmeyen ve Yaratanına en yüksek saygısını vermeyen yapmaz.”

“Allah” deyince hortumunu geri çeker ve kaçar. Bir kimsenin kalbi Rabbi, Yaratanı ile beraber olduğunu görmezse geri gelir ve hortumunu insanların kalplerine atar ve o kimse herşeyi unutur ve hislerini kayıp eder ve onun anlayışı biter.

Ama o kul “Allah Allah Allah Allah Allah Allah AziyzAllah” derse, dilden veya kalpten şeytan hemen hortumunu çeker ve kaçar ve böyle böyle bakar. Eğer unutursa ve Rabbine zikir etmezse ve Rabbine karşı daha fazla saygılı ve şerefli olmazsa hortumunu geri o kulun kalbine atar ve içine her pisliği atar. Zibil, çöp gibi.

Şeytanın sayısız çöp yığınları vardır. İçine atar, o cahil kimsenin kalbine atar ve rahatsız olur. “Ne yapıyorum? Ben şimdi neredeyim? Bu başımdaki, omuzlarımdaki ağırlık nedir?” der. Ama asla şeytanın o pisliğini, çöplüğünü onun kalbine attığını düşünmez. Böyle kirli düşüncelerden kendini kurtarmak için birşeyler bulmak ister ve doğudan batıya koşar. Rahat etmek ister ama yapamaz.

Psikologlara koşar ama onlar daha fazla zor durumda olsunlar diye bir el dolusu hap verirler. Psikologlara gidenlerin durumları daha fena, fena, fena olur. Bu maddi rahatsızlık değildir, hayır. Bu kalbimize, ruhumuza aittir. Maddi şeylerle tedavi olmak istiyorsanız bu olamaz, olamaz.

Onun için size ulaşabilen ve birşeyler verebilen bazı insanlar vardır. Der “Ey o kimse, gözlerini kapat ve beş dakika hareket etme. Kalbine bak ve kalbinden “Allah Allah Allah” de, bunu dene, başka birşey okuma, hayır. Kim bir el dolusu o haplar veya birşeyler alırsa bu ona bir fayda verir ama o kimseye daha fazla zahmet verir.

Onun için ey selefi ulemaları, neden insanlara kalbinizde zikir yapın (Şeyhimiz kalpten Allah çekiyor) deyin demiyorsunuz? Şimdi kalbim çalışıyor dilim değil. Kalbim “Allah Allah Allah Allah” diyor. Kalbiniz “Allah” demezse “Tık, tık, tık, tık, tık” diyemez, hayır. Bu kimse ölür.

Kalbinde bu zikri yapamazsa bu kimse ölür. Bu kimse biter. Onun için şeriat فاذكرون buyurur. Cenâb-ı Allah buyurur; “Ey insanlar, Benim mukaddes ismimi hatırlayın. Maddi varlığınızda veya etrafınızda bir sorun olmaz Ben sizin kefilinizim.”

…(arapça) Ne dersiniz ey selefi ulamaları? Çünkü siz insanlara zikir yapmayın diyorsunuz ve bunu yapamazsınız bu bi’dattır diyorsunuz. Nasıl yapamayız?

Tek tek yapabilirsiniz diyorlar. On veya yüz veya binlerce kişi bir araya gelip de “Allah Allah Allah Allah Allah Allah” dersek bunun sebebi nedir? Yalnız veya cemaat ile bu söylemekte ne yanlış vardır? Neden zikir bi’dattır diye buna engel oluyorsunuz?

Siz kaç şekil bi’dat biliyorsunuz? Şeriatta iki sekil bi’dat var. Biri Bi’dat-ı Seyyie, biri Bi’dat-ı Hasene, öyle değil mi? Seyyiye ve Hasene. Neden zikre engel oluyorsunuz?

Bir grup insanlar Kâbe-i Muazzama’nın etrafında veya Ravza-ı Şerif’de oturup “Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Hu” deyince bunda yanlış ne vardır? Bunda yanlış ne vardır?

Meclisteki insanlara bakın, sabahtan akşama kadar başlarlar, konuşurlar, konuşurlar. Sayısız hitaplar, sonsuz konuşmalar yaparlar. Neden onlara engel olmazınız ve buna “Bi’dat” ve “Haram” demezsiniz? Ve bir kimse gelip “Esselatu Vesselamu Aleyke Ya Rasulullah” derse buna “Bi’dat” “Haram” dersiniz.

Veya bir grup insanlar Kâbe-i Muazzama’da veya... Şerif’te veya Rasul Salavatullahi Vesselamı Aleyh’de oturup neden onlara engel olursunuz? Bunu hangi kitapta okuyorsunuz? Bunları nereden öğreniyorsunuz? Bu doğru bir bilgi değildir.

Hadis-i Nebevi Şerif (s.a.v) buyurur; Eğer bir kimse kimse kalpten “Allah Allah Allah” derse şeytan kaçıp gider. O kimse “Allah Allah Allah” demeyi bırakırsa şeytan gelir ve onun kalbine hortumunu atar ve söylemeye başlar; “Şimdi şeytan, şeytan, şeytan, şeytan, şeytan, şeytanım, şeytan benim dostum, dostum şeytan, şeytan benim en iyi dostum, şeytan benim en iyi dostum” der.

Bunu kabul ediyorsunuz ve birşey demiyorsunuz. Ama “Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah SubhanAllah Hu” diyen olursa neden buna engel oluyorsunuz? Peygamberimiz buyur; “Bir kimse düşüncesiz olursa şeytan onun kalbine hortumunu atar ve onu aldatır ve kalbine başka bir pis düşünce atar. Ve o kimse cahillik okyanusunun altında batar.

Ey insanlar, işitin, dinleyin ve itaat edin. Zikre daha fazla zaman ayırmaya çalışın. Zikir 53 farzlardan biridir. Bunu alırsanız 52 tane kalır. Bunu azaltırsanız imanınız, iman bir ev gibidir, içinde olanı korur deriz. “Allah Allah ” demezsen o zaman düşersiniz.

Kim “Allah Allah Allah Allah ” derse burada ve buradan sonra selamette olur.
“Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah AziyzAllah” diyeni asla ateş yakmaz. Ateş asla yaklaşamaz. O kimseyi hiçbir şey rahatsız edemez.

Ey insanlar, ey dinleyiciler, zikre zaman ayırın “Allah Allah Allah” deyin.
Bu hayatta ve gelecek hayatta mutlu ve şerefli bir hayat yaşamak isterseniz daha fazla zikir yapın ve “Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah AziyzAllah Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah KerimAllah” deyin.

Zikir yapın. Şeytani düşüncelerden omuzlarınıza gelen bütün ağırlıklar erir ve size hakiki yaradılışınızı verir. Bizim hakiki yaradılışımızın biri buradaki hayata ait öbürü de bütün hayatları boyunca Rablerinle beraber olanlara giydirilir. Onlar kıyamet gününde şeref elbisesi giyerek gelirler. Onlar burada ve buradan sonra yüksek makamlara ulaşırlar.

Yapmazsanız siz bilirsiniz, siz bilirsiniz.
Bu sadece kısa ve mütevazı bir sohbettir.

Sabaha kadar ulaşır veya gelecek haftanın akşamına kadar ulaşır. Bu size bu hayatta neye ihtiyacınız varsa ve bu sohbetlerde nasıl ilahi bir şeref alacağınızı verir.
Cenâb-ı Allah bizi affeylesin.

Ey insanlar Esselamun Aleyküm dinleyicilerimiz.
Düşüncesiz olmayın, uyanık olun bu sizin şerefinizdir. Uyanık olduğunuz sürece şeref elbisesi giyersiniz. Ne kadar zikir yaparsanız da İlahi huzurda şeref elbiseleri giyersiniz.
Cenâb-ı Allah bizi affeylesin.

Ey insanlar, kalplerinizi dünyanın pis hallerinden temizlemeye çalışın. Bu size birşey vermez ta ki size Rabbiniz tarafından ikram edileni Rabbinize şeref verirseniz bu sizin olur.
Bu sizi burada ve buradan sonra mutlu eder.

“Dum dum dum dum dum dum dum dum”
...

Bizi affeyle Allah’ım, bütün âlemlerde en üstün olanın hürmetine.

Fatiha.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz