Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Şeyh Nazım: "Silsilemiz Osmanlı Türk’ü ile devam edecek..."
MesajGönderilme zamanı: 13.05.10, 10:04 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Resim

Hz. Şeyh Abdullah Dagistani Hz. kuddise sırruhun ÜRDÜN halifesi Hz. Şeyh Abdusselam Efendi kuddise sırruh...

( Aslen Kafkas kökenli olan bu Zat-ı şerif halen hayatta olup Amman (Ürdün) Nakşbendi-Dağıstanî dergahı mürşididir.)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 13.05.10, 18:53 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Mübareğin yüzünden hakîkat fışkırıyor...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 24.11.10, 10:14 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Resim

Şeyhzade Mehmed Adil HAKKANİ

Alıntı:
EDEB YA HU!

Şeyh Muhammed Nazım El-Hakkani En-Nakşibendi Hazretlerinin 2 Ocak 2013 Sohbeti

Ferahını size giydirsin. Afiyetini giydirsin. Heybetini giydirsin. İman, İslam nurlarımızı artırsın, giydirsin.
Çirkin olmayalım. Çirkin olmayalım.
Cenab-ı Hak, Ahseni Takvim, değil mi? Ahseni Takvim üzerine halk
eyledi. Bizi çirkinleştiren temiz vücuda kirli, paslı giyip; çirkinleşiyoruz. Allah o şeytani libaslardan bizi kurtarsın. Temiz her gün, sabah namazında giydiriyorlar.

Zahirimiz ve Batınımız pak olsun. Ferah olsun. Rabbimiz'in Lütfü Keremi ile nihayetsiz Hamdü Senalar. Biz varlığa
çıkalım diye bir istida yazmadık ki. Cenab-ı Mevla'nın bize bu Lütfü İhsanı. Beni Ademden kıldı bizi.
Beni Ademin hakkında da Cenab-ı Mevla Subhanehu ve Teala: "Ve Lekad Kerremna Beni Adem"
Sultanul Evliya Hazretleri Şeyhimiz (Abdullah Dağıstanî) söyledi "Bunun, bunun mana denizleri..." Cenab-ı Hakk'ın bildiği
başka, bildirdiği başka. Bildiği ummanlardır.

Efendimiz'e bildirdiği, bildirdiği Lütfü Keremi'nden ne kadarsa. Sonra ala meratibihim- Enbiyalar,
Evliyalar giydi. Lakin "Ve Lekad".. Lam, Lam-ı Kasem değil mi? Kâd tahkik içindir. Şanı Uluhiyetime kasem
ederim manası. Kerremna, nasıl tekrim eyledi?
Beni Adem dediği vakitte Yevmul Ahdul Misak, Yevm Elestu Bi Rabbikum, Kalu Bela. Ne zaman, ne
mekan olmayan. İdrakına imkan olmayan mesele. Ve Lekad Kerremna Beni Adem İz kale, Elestu Bi
Rabbikum. Kalu Bela. Ne zamandan beri Müslüman'sın? Kalu Bela'dan beri Müslümanız, Allah'a şükür.
Allah bu imandan bizi ayırmasın, bu edepten de bizi ayırmasın.

Öyle demiş Yunus. Allah sırrını takdis etsin. "Ehli İrfan meclisinde aradım kıldım talep, ilim en geridedir
illa edeb illa edeb."

Talim et edebi Şeyh Mehmed Efendi. Ehli irfan meclisinde neyi aradılar? İlim
aramazlar diyor. Edeb ararlar. Edeb insanı Cenab-ı Hakk'a Kûrbu İlahi'yi, Kûrbu Resullaha (sav)
yaklaştıran, edeble yaklaşır.
Edebsizler tard olur. Ehli irfan, İrfan meclisini aramıyorlar. Sormuyorlar. Dört ayaklı yerine, kendilerini
iki ayaklı hayvan sayıyorlar. Sıfatlarımız böyle olmuş.
Beri'yiz İnşa'Allah. "Ehli irfan meclisinde aradım
kıldım talep ilim en geridedir; illa edeb illa edeb." Edeb talim etmeli. Bize ilim öğretecek Mübarekleri
bulmak lazımdır.
Hay Mübarekler, ey Mübarekler. Bize de, bize de sizin imdadınız yetişsin, bizi boş bırakmayın. Bu kadar
sene Sultanul Evliya Efendimiz'in huzurunda edeb öğrenmeye uğraştık. Edeb öğrettiler. "Nasara
yensuru.." demişler. Bununla değil. İrfan meclisi, ariflerin meclisinde sorulan edeptir.

Edebdir, edebsiz kapıdan kovulur. Allah'ım burada biz hitap ederiz, emrin üzerine. Resûlü Kibriyası'na
da öyle. Biz en birinci sınıfta duran, edeb sahipleriyle görüşelim. Edeb öğrenelim. Edebsiz olmayalım.
Yevmul Mahşer'de ayrılacak; edeb sahipleriyle, edebsizler. Edeb sahipleri cennetlere edebsizler de
kendilerine olan zulmete atılacaktır.
Allah bize nur göndermiş. Nur. Nasıl Ayet-i Kerime der? Nur, nur süruru getirir. Nur indiği vakitte
mesrur olur insan. Ferah dolar. Aşkı şevk ile dolar. Yüzüne nur kalbine sürur gelsin. Böyle dua yap. Milleti
nura davet et. Her kelamı Resûlü Kibriya'nın nura davettir. Gör içerisindeki nuru; o nuru söyle. Destur Ya
RicalAllah.

Ey Mübarekler bize imdad ediniz. Onun için eskiler, herkesin evinde "Edeb Ya Hu" levhaları vardı.
Bundan çoğaltıp da herkes evine assın de. Bildir. İlim en geridedir, illa edeb illa edeb. Ya Rabbi, Ya Allah.
Ne yapalım? Kaht-ı Rical'da bulunduk ama Cenab-ı Mevla bize Sultanul Evliya'yı Şeyhimiz Hazretlerini
verdi.
Resulü Kibriyası'nın şerefi bize yetişiyor Sultanul Evliya'nın ali himmetiyle. Aşkı şevkiyle doldur milleti.
Korkma, korkma. Allah'ım bizi nursuz bırakma. Nursuz bırakma, Ya Rabbi. Zulmette olanlardan etme.
Dünyanın arkasında koşanlar zulmettedir. Efendimiz'in Saltanatı'nda olan Evliyaları takip eden nur
sahipleridir. Aşkı şevk sahipleridir.
Ya Rabbi bu evladıma da, bu evladıma da; evlatlarıma Behauddine'de, hepsine, Rukiyeler'e bunlara. Bize
nur bahirlerinden bize de nasib olsun. Bir nokta demiyorum. Çünkü bir nokta bile kainatı alt üst eder.
Edeb bahri. Bahrül Edeb. Allah Allah.
Ne güzel söylemiş: "Ehli irfan meclisinde aradım kıldım talep ilim en geridedir, illa edeb illa edeb."
"Eddebenî Rabbî, fe-ahsene te'dîbî" (sas). Ya Rabbi biz ne yapalım, ne yapalım? Ne yapalım, ne edelim?
Ne yapalım, ne edelim? Ne yapalım ne edelim? Evliyalar meclisine de, Şeyhimiz Sultanul Evliya, girdim
Elhamdulillah. Girdik.
Mahrum bırakmadı Cenab-ı Hak Sultanul Evliya (Abdullah Dağıstanî)'nin meclisinde bulundunuz. Doğduğu
günden götürdüm Şeyh (Abdullah Dağıstanî) Efendi Hazretlerine.
Bu oğlum Mübarek, öbürü de Mübarek hepsi. Onun için kabul ettiler. Kabul ettiler. Efendi sıfatlıdır, bu oğlum. Allah bu torunumu da, öbür Baha'yı da çocuklarımızı, torunlarımızı edeb ehli kılsın. Edeb ehli kılsın.
Allah.. Eddebenî Rabbî, fe-ahsene te'dîbî.

Edeb bitmiş halinde kaldık orta yerde. Aman Ya Rabbi.
Oku bana Hacı Mehmed, Allah feyzini artırsın. Allah razı olsun.
İyi günler görelim. Saferul Hayrın hayrı bize, sıkıntıları dağlara gitsin diyorum. İnsanlara inmesin. Dağlara insin.
Her insan kendi tecellisini çeker. Bu kadar insanlar karışamayız.

Hikmet ile işte bazıları, nurdan kaçtıklarından dolayı bu zahmet geliyor kendilerine.
Nura koşsaydık halimiz başkaydı. Nurdan kaçırttı millet kendini, nur yollarını bıraktılar. Alemi İslam hepsi bıraktı, nur
yollarını bıraktılar. Frengistan'ın, kafirlerin zulmet yollarını takip ettiler. Onun için rahatları yok, huzurları
yok. Hiçbir lezzetleri yoktur hayatlarında. Çırpınıp dururlar.

Halbuki:
Fa'lemenna hu La İlahe İll'Allah La İlahe İll'Allah, La İlahe İll'Allah. La İlahe İll'Allah.
Ela bizikrillahi tatmeinul kulub.
Yüklen, korkma. Korkma, hizmetin makbul olsun.
Şükürler olsun Cenab-ı Mevla'ya; Habibi Kibriyası'na Salatu Selam ederim.
Bu mahdumumu Eyüb Sultan Hazretleri gibi Ecille-i Sahabe'den Eyüb Sultan Hazretleri kabul etti de orada konuşmasına izin verdi.
Çok sevindim, iftihar ettim. Onun makamı alidir. Onun için istedim orada konuşsun. Ne vakit istersen
sana kapı açıktır. İzin verilmiştir oğlum. Her yerde konuş. Madem koca Sultan, Eyüb Sultan Hazretleri
sana izin, icazet verdi; orada konuşmaya her yerde konuşursun. Her yerde konuşabilirsin.
Destur de ve başla. Etekle Sultan, Allah heybetini artırsın, ilmini artırsın. Şerefini artırsın. Şerefimiz bu
Mübarek Sahabelere hizmetle. Allah Allah. Tasavvur bile etmiyordum ki siz Eyüb Sultan'da sohbet
veresiniz. Büyük şeref oldu bana. Eyüb Sultan Hazretleri'nde konuşmak kolay mesele değil. Mübarek izin
vermezse iki kelimeyi toplayamazsın.
Hey Mübarek, muhterem Ya Rabbi. Eyüb Sultan Hazretleri bu evladınız hadiminiz kabul edin Ya Sultan
kabul eyle, feyzini artır. Dünyayı sallasın. Ümmeti Muhammedi'ye hizmet etsin. Rütbe için değil; Rızayi
Bâri, Rızayi Resul (sav) içindir hizmeti.
Yüzünün nuru artsın oğlum, kalbinin nuru da. Bu oğlum da çok müstaiddir, bu Mehmet Nazım torunum
da, İnşa'Allah o da kuvvetli yetişir. Yetiştir ona da bak Şeyh Mehmed Efendi. Ve min Allahu Tevfik.
Günümüz hayır olsun. İşimiz hayır olsun, akıbetimiz hayır olsun. Kaza bela bizden uzak olsun.
Kafirlerin şerrinden, şeytanların şerrinden kötülükler yapanların şerlerinden, nefsine uyanların
şerlerinden uzak olalım. Bizi de nefsimize uymaktan muhafaza buyursun. "Ve lâ tekilnâ ilâ enfüsinâ
tarfete ayn" İlham olanı konuş. Önünde duracak adam yoktur orada şimdi. Fatiha.
Günümüz iyi başlasın, iyilikle bitsin. Nurumuz artsın, aşkı şevkimiz artsın. Kulluğumuz kendimize göre.
Rabbül Alemin Habibi Ekremi hürmetine Eyüb Sultan Hazretleri, Ümmühan Sultan Hazretimizin
bereketine yaşıyoruz Allah'a şükürler olsun, şükürler olsun. Bugünümüz dünden iyi olsun. Yarınımız
bugünden iyi olsun oğlum.

Peygamber'in hitabı Sıddık'a mağarada "Letahzen İnn'Allahe Maene." Letahzen var mı? İnn'Allahe
Maene. Korkma dedi, Allah bizimle olduktan sonra niye korkarsın bunlardan? Bunlar buradan girse, bir
derya gösterdi. Mücehhez Efendimiz'i almaya gereği yok dedi. Cin tayfası geldi oraya alıp götürmeye,
dedi yok.
Ebu Bekir Sıddık Hazretleri titredi. Letahzen. İnn'Allahe Maena. Allahu Ekber. Şükür Allah'a, şükür Gani
Padişah. Salatu Selam hesapsız. Salatu Selam Efendimiz Hazretlerine. Kalkamıyorum ayağa. Kıyam
etmeye isterim. Kıyam edeyim Resul-u Şah'ın şanını. Güç ver, kuvvet ver, Ya Şeyhim. Fatiha.
Dünya arkandan koşsun. Hiçbir şeye bakma. Arslan gibi devam et. İznin Mağrib'den, Maşrik'e yetişir. Ben de öpeyim elini.
La İlahe İll'Allah, İll'Allah.
Hadi Mehmed sen de. Babanların tecelli başka, bunun tecelli başkadır. Yani Celali sıfat var onda çok, o amcanda. O celallidir. Baban cemalidir. Biz de kaldık orta yerde ne celali, ne cemali yaşayaraktan...

Video Link: http://saltanat.org/videopage.php?id=61 ... ebYaHu.mp4

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 08.01.13, 11:52 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Şeyh Muhammed Nazım El-Hakkani Hazretlerinin 2 Ocak 2013 Sohbeti

Edeb hakkında:

http://saltanat-transcriptions.s3.amazo ... ebYaHu.pdf

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz