Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hacı Bayram Veli’nin 600 yıllık el yazması eseri bulundu.
MesajGönderilme zamanı: 19.04.10, 19:07 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

600 yıllık eser bulundu: ‘Lemaat-i Kudsi’ (Kutsal Parıltılar)

Hacı Bayram Veli’nin 600 yıllık el yazması eseri tesadüfen ortaya çıktı

Konya’da 39 yaşındaki Mustafa Raşit Temizel'in, emekli müftü olan babasından miras kalan kitaplarının arasında, ünlü mutasavvıf ve şair Hacı Bayram Veli’nin 600 yıllık el yazması eseri ‘Lemaat-i Kudsi’ (Kutsal Parıltılar) adlı kitabı çıktı. Osmanlı Türkçesi ile yazılmış 218 sayfalık kitap, Türkçe’ye çevrilecek.

Gayrimenkul alım satım işiyle uğraşan Mustafa Raşit Temizel ve üç kardeşine geçen yıl vefat eden babaları emekli müftü Ömer Temizel’den üç bin 500 kitap miras kaldı. Mustafa Raşit Temizel ve kardeşleri, miras kalan kitapları babalarının ölümünün ardından kendi aralarında paylaştı. Mustafa Raşit Temizel’in payına düşen kitaplar arasında ünlü Türk Mutasavvıf ve Şairi Hacı Bayram Veli’nin 600 yıllık eseri olan Lemat-i Kudsi adlı tarihi kitabı çıktı. Mustafa Raşit Temizel konuyla ilgili şu bilgiyi verdi:

“Biraz Osmanlı Türkçesi biliyorum. O yüzden babamdan miras kalan kitapları eşimin kardeşi edebiyat öğretmeni Müge Ulucadağ Macit ile birlikte incelemeye başladık. Eserler arasında da Hacı Bayram Veli’nin Lemat-i Kudsi isimli kitabının olduğunu tespit ettik. Kitabı öğretim üyelerine ve tercümanlara götürdük. Onlar da eserin Hacı Bayram Veli’ye ait olduğunu belirledi. Ben de Konya Asliye Hukuk Mahkemesi’nce kitabı kendim ve eşimini üzerine tescil ettirdim. Hacı Bayram Veli’den günümüze dört şiirinden başka eser ulaşmadığı için, Lemat-i Kudsi isimli tarihi eser çok büyük önem arzediyor. Biz de kitabı insanlarla paylaşmak için Türkçe’ye çevirilmesini istedik. Şu anda da bir üniversitedeki öğretim üyemiz, eserin çeviri işlemlerine başlamış durumda. Amacımız maddi bir çıkar değil. Kültür hazinesni herkesle paylaşmak.”

‘KABI KEÇİ DERİSİNDEN’

Kitabı inceleyen edebiyat öğretmeni Müge Ulucadağ Macit de, “Kitap üzerinde yapılan incelemelerde eserin kabının keçi derisinden yapıldığı ve yaklaşık 600 senelik olduğu tespit edildi. Eser içerisinde de nazım ve nesirler bulunuyor. Yine Hacı Bayram Veli, kendi tarikatı olan Bayramilik Tarikatı ile tarikatın prensiplerinden bahsetmiş. Vaazlarından ve beyitlerinden örnekler görüyoruz. En son sayfasında da Mesnevi olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Hacı Bayram Veli kimdir?

Hacı Bayram Veli, 1352 tarihinde Ankara’nın Çubuk Çayı üzerinde Zülfadl Köyü'nde doğdu. Mutasavvıf ve şair Bayram Veli, 1429 tarihinde vefat etti.

Bayramilik Tarikatı’nın kurucusu olan ve Türbesi Ankara Hacı Bayram Veli Camisi’nin bitişiğinde bulunan Hacı Bayram Veli’nin günümüze sade bir dille ve hece vezniyle yazılmış Vahdet-i Vücud (Varlık birliği) tasavvuf düşüncesini aktaran dört şiiri bulunmaktadır

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: