Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Son Şehzade Osman Osmanoğlu vefat etti
MesajGönderilme zamanı: 24.09.09, 12:25 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Son Şehzade Osman Osmanoğlu vefat etti 24 Eylül 2009

Osmanlı hanedanının yaşayan en kıdemli üyesi Ertuğrul Osman Osmanoğlu (97), dün akşam saatlerinde İstanbul'da böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetti. Osmanoğlu birkaç gündür yoğun bakımdaydı...
Osmanoğlu'nun, böbrek ve solunum yetmezliği rahatsızlığı sebebiyle bir haftadır Amerikan Hastanesi'nde yattığı öğrenildi. Eşi Zeynep Tarzi, Ertuğrul Osmanoğlu'nun son birkaç gündür yoğun bakımda tutulduğunu ifade etti.

Tarzi, "Saat 20.30 sıralarında vefat etti. Son anlarında hiç yanından ayrılmadım. Henüz defin işlemleriyle ilgili bir karar almadık." diye konuştu. Geçtiğimiz yıl Zaman'a konuşan Ertuğrul Osmanoğlu, "Çok vaktim kalmadı, sürekli İstanbul'da olmak istiyorum." demişti.

YILDIZ SARAYI'NDA DOĞDU

Ertuğrul Osman Osmanoğlu, 1994'ten bu yana Osmanlı hanedanının en kıdemli üyesi. II. Abdulhamid'in torunu olan Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi'nin oğlu. 1912 doğumlu olan Ertuğrul Osmanoğlu, İstanbul'dan ayrıldığında daha 10 yaşındaydı. O yıllarda eğitim için Viyana'da bulunuyordu.

1924'te hilafet kaldırılınca Osmanlı hanedanı ülkeden uzaklaştırıldı. O da, 70 yıl hasretini çekeceği ülkesine bir daha dönemedi. Ertuğrul Osmanoğlu, Yıldız Saray'ında doğmuştu. 1924'te Viyana'da tahsilini sürdürürken, hilafetin kaldırılmasının ardından Osmanlı hanedanının bütün fertleri Türkiye'den sürgün edilmişti.

Osmanoğlu'nun hayatı, Osmanlı hanedanı ile benzer bir akıbeti paylaşan Afgan Kraliyet ailesinden Prens Abdulfettah Tarzi'nin kızı Zeynep Tarzi ile 1991 yılında kesişti.

TÜRKİYE'YE İLK KEZ 1992'DE GELDİ

Ertuğrul Osmanoğlu'nun Türkiye'ye ilk girişi 1992 senesine denk geliyor. Sürgün olduğu için yıllardır ülkesini gelemeyen Ertuğrul Osmanoğlu'nun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabulü ise 2004 yılında gerçekleşiyor. Osmanoğlu, bir röportajında, "Türk vatandaşlığı aldığınızda neler hissettiniz?" sorusuna şöyle cevap veriyor:

"Çok makbule geçti. Benim açımdan çok farklı oldu. Aslında, pasaportum olmuş olmamış çok önemli değil. Sadece bir resmiyet kazandı. Nitekim, 1974 yılında izin vermişlerdi zaten. Türkiye'ye ilk kez 1992'de geldim."

(ZAMAN)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Son Şehzade Osman Osmanoğlu vefat etti
MesajGönderilme zamanı: 24.09.09, 12:26 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

yorumlardan alıntı;
BU AH TUTAR 2009-09-24 10:36:25 Abdulhakim Arvasi (rahimehullah) 1940'larda buyurmus ki: "Biz Sultan Aziz'in ahini çekiyoruz. Sultan Hamid'in ahina daha sira gelmedi. Biz bu hanedana yapilan zulme kayidsizligimizin cezasini çekiyoruz. Hanedan bedduasi müthistir. Bizim ecdadimiz, hanedan bedduasindan korkardi. Çünkü onlarin liderlikleri Allah'in tensibi takdiri ve kendi bileklerinin hakkiydi. Birçok Avrupa ülkesinde oldugu gibi, kimse onlari Türk Milletinin basina memur olarak koymamistir. hiç yorum eklemeden yazdım.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Son Şehzade Osman Osmanoğlu vefat etti
MesajGönderilme zamanı: 24.09.09, 17:16 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

onların belgeselini izledikten sonra, yaşadığımız bu rezil şartlar ve rezillik ve sıkıntılar az bile. sen sultanını kovarsan Allah da sana bunları müstahak kılar. Allah rahmet eylesin...

Cinnü bırak can ara bul
Bir Kâmil İnsan ara bul

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz