Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Erkeklerin Namazda Başlarını Örtmeleri
MesajGönderilme zamanı: 06.01.11, 12:18 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Erkeklerin Namazda Başlarını Örtmeleri

M. Şevket Eygi

Milli Gazete
2011-01-06

Özbekistan'ın başşehri Taşkent'te öğle namazı kılmak için Ubeydullah Ahrar Camii'ne gitmiştim. Ezan'a birkaç dakika vardı. Dikkat ettim, camiye gelen herkes istisnâsız iki rekat tahiyyetülmescid namazı kılıyordu. Arka tarafta bir yere oturdum, cemaate baktım. Kılık kıyafetleri düzgündü, yine istisnasız herkesin başında takke vardı. Başı açık bir tek Müslüman görmedim. Ezan okundu, sünnet kılındı, kamet getirildi, arkadaki hücresinden imam efendi mihraba doğru yürümeye başladı. Açık renk çok güzel bir cüppesi vardı, hele sarığı muhteşemdi, bizdeki gibi fes üzerine tülbent şeklinde değildi, külah üzerine sarılmıştı. Sakalı koyu sarıydı, yüzünden önemli bir kişi olduğu anlaşılıyordu. Yürüyüşünde bir asalet vardı...

Bizde maalesef son yıllarda Müslüman erkeklerin baş açık namaz kılmaları bid'ati ve laubaliliği iyice yaygın hale geldi.

İslâm âdâb-ı muaşeretinde (görgüsünde) erkeklerin mutlaka başlarının kapalı olması gerekir. Sarık, fes, külah, takke, poşu, kavuk, agel kefiye...

Müslüman şapka giymez.

Osmanlılar zamanında Müslüman bir erkeğin, bir gencin, hattâ bir çocuğun başı açık dolaşması çok ayıptı.

Bundan yıllar önce, senaryosu İkinci Meşrutiyet devriyle ilgili yerli bir film seyretmiştim. Bir sahnesi şöyleydi: Baş rolde oynayan genç, bir evin kapısını çalıyor. İçeriye giriyor, başından fesini çıkartıyor, fes portmantoya asılıyor... Bu kadar cahillik olmaz!.. Böyle bir şey Osmanlı terbiye ve âdâbına uymaz.

Reformcu ilahiyatçılar, erkeklerin namazda başlarını örtmelerinin dinî bir mecburiyet olmadığını söyleyip yazıyorlar. Tabiî ki, yanılıyorlar. Namaz kılan bir erkeğin başını örtmesi namazının sıhhat şartlarından değildir. Değildir ama başı örtmek namazın sünnetlerinden ve edeplerindendir. Bu husus bütün fıkıh ve mufassal (geniş ayrıntılı) ilmihal kitaplarımızda yazılıdır.

Bendeniz bir camiye gittiğimde, küçük bir cemaat gördüğümde, imam olan zatın başı örtülü ise ona uyuyorum, değil ise uymuyorum.

Google'ın görsel kısmında "Eid prayer in China" resimlerini arayınız. Çinli Müslüman kardeşlerimizin hep başları takkeli olarak ibadet ettiklerini göreceksiniz.

Bizdeki bozuk düzen sistem maalesef Müslümanlara da tesir etti. Cuma namazındaki cemaate bakınız: Bilhassa yaz aylarında üzücü bir kılık kıyafet perişanlığı görülüyor. Üzeri yazılı ve resimli tişörtler, çirkin kot pantolonlar, göğsü bağrı açık gençler...

1940'lı, 50'li yıllarda hatip efendiler Cuma namazında köpek oturuşlu cemaati uyarırlardı.

Bazen cemaat içinde bir hutbe esnasında cep telefonunu çıkartıyor ve mesajları okuyor. Ne büyük saygısızlık!

Ben şahit olmadım, bir dostum anlattı, Sultanahmet Camii'nde hutbe esnasında cemaatten birinin cep telefonu çalmış, çıkartmış kulağına koymuş, müşteriyi bekletin ben namazı kılar kılmaz gelirim demiş. Rezalet!

Ya hutbe okunurken gülüşerek konuşanlar...

Bir Müslüman sadece tezellül niyetiyle başı açık olarak namaz kılabilir. Başı açık olmak zillettir. Nefsini horlamak, aşağılamak için başını açabilir.

Resulullah Efendimiz (Salat ve selam olsun ona) başı açık olarak namaz kılmamıştır. Şöyle buyurmuşlardır: "İmame (sarık) ile kılınan namaz, sarıksız kılınan namazdan yetmiş misli faziletlidir." (Ebu Nuaym)

Müslümanların değerli, güvenilir, muteber, sahih, mübarek ilmihal kitaplarından biri olan Nimet-i İslâm'da "Başı açık olarak namaz kılmak (erkekler için) mekruhtur" yazılmaktadır. (Namazın mekruhları bölümünde)

Müslüman erkeklerin namazı başları örtülü olarak kılmalarında küfre, dalalete, nifaka muhalefet vardır ki, sadece bu husus bile başı örtmeye gerekçe olarak yeter.

Her şeye para veriyoruz, cep telefonunu neredeyse kutsal hale getirdik ama namaz takkesine gelince önem vermiyoruz, ihmal ediyoruz.

Namaz kılan her Müslüman erkeğin cebinde güzel ve sanatlı bir takke bulunmalıdır.

Bazen bir camide güzel ve sanatlı bir takkesi olan bir kişiyi görüyorum, takkenin şeklinden onun meşrebini anlıyorum. Cerrahî... Uşşakî...

Reformculara aldanmayalım. Müslümanların sarıkları, takkeleri, külahları onların bir tür bayrağıdır, alamet-i fârikasıdır.

Sarık veya takke Müslümanı güzel gösterir, ona vakar ve heybet verir.

Melaike-i kiramın taylasan sarıklarla ibadet ettiklerine dair rivayetler vardır.

Yalın ayak, başı kabak, çok kısa kollu tişörtlü, kot pantolunlu, yaka paça bir tarafta Müslümanlar olmayalım. Bizi gören yabancılar "Aaa ne güzel insanlar...Kıyafetleri, tavır ve hareketleri ne kadar asaletli" desin!

Üsküdar tarafından Çiçekçi semtinde merhum hattat, müzehhib, ressam İsmail Hakkı Altınbezer'in kızının evine gitmiştim. Salonda bir eski zaman ihtiyarının büyük boy yağlı tablosu asılıydı. Üstü başı çok eskiydi, elbisesinde yamalar, yırtıklar, sökükler görünüyordu. Sakalı uzundu, başında sarık vardı. Yüzünden hüzünlü bir asalet akıyordu. Dünün fukarası (belki dilencisi) bile bugünün yaka paça bir tarafta baş açık Müslümanlarından daha vakarlı idi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Erkeklerin Namazda Başlarını Örtmeleri
MesajGönderilme zamanı: 06.01.11, 12:56 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Tevafuktur;Mevlana Şeyh Nazım Efendiciğimiz de son Safer Ayı talimatında kadın ve erkeklerin baş açmalarına değindi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 06.01.11, 21:52 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Millet daha henüz "Namaz nasıl kılınır?" onu bilmiyor biz nelerle uğraşıyoruz ? Evet, maalesef bugünkü cemaatin kaahir ekserisi namaz nasıl kılınır daha bunu bilmiyor arkadaşlar ! Kılık ve kıyafetinden önce onlara namazın nasıl kılınması gerektiği öğretilmelidir. Bunu da yapacak mesuller Cami İmamlarıdır. Bu sağlandıktan sonra, namazın ve mescidlerin diğer adab-ı muaşereti öğretilir. Ama, öncelik namazın nasıl kılınması gerektiğidir. M.Şevket Efendi, kafasına takılan herşeyi gündem getiriyor getirmesine de bunların yer, sıra ve zamanını bir türlü tutturamıyor ! Adam, secde ediyor, Secdede ayaklarının ya ikisini birden, yahutta birini havaya kaldırıyor; yahut ayaklarının üstlerini yere yapıştırıyor, secdede ellerinin parmaklarını açıyor, burnunu secdeye koymuyor, dirseklerini kadınların yaptığı secde gibi yere yapıştıryor, secdede gözlerini kapatıyor, teşehhüde oturduğunda sağ ayağını dikmiyor, rükûdan kalktıktan sonra, secdeye giderken pantolonunu her iki taraftan elleriyle yukarı çekiyor, rükûdan ve 1. secdeden kalktıktan sonra hiç beklemeden diğer eyleme geçiyor "subhanallah" denilebilecek kadar ınkıtada bulunmuyor!.. İlâhir...Bütün bunlar bugünkü cemaatte hiç eksilmeden görülen ve vacib olan namaz tadil-i erkânı eksiklikleridir. Cemaate bütün bunların öğretilmesi ve anlatılması dururken, namazların sıhhatine ve kabul edilmesine bir ziyanı olmayan, kılık kıyafet, şekil ve dış görünüşle ilgili hususlardan bahsetmenin hiç bir kıymet-i harbiyesi yoktur. Şevket Eygi'nin bu hususta kulaklarını çınlatmak lazım vesselâm.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 06.01.11, 22:09 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Hergün namaz kılmayanlara hitab edilmez,arada namaz kılanlara da söylensin değil mi :)
Şekil-kalıpçılık yapmayalım,eywallah da hakikat söylensin;ne olur...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 07.01.11, 09:46 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Vukuf-i Kalbi,
Bu hataları yapanlar cemaate sürekli gelenlerdir. Sadece Cuma ve Bayram Namazları müdavimleri değil !

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 07.01.11, 21:13 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Bekarlığından olacak şevket eygi oturduğu yerden habire eleştirsin...

Daha etik yerleşmemiş yüreklere estetik sokmaya çalışıyor.

Bağrı açık,kot pantolonla gelen gençleri tenkid edeceğine onları mescidde görebildiği için şükretsin.

Takkesizlik bidatiymiş.Takkesizlerin arkasında namaz kılmamak bidat olmuyor mu eygi bey?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 21.01.11, 11:39 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Bugün Cuma namazında bakalım: Önümüzdeki safta kaç kişinin başında takke olacak?

Yaklaşık 30 kişilik bir safta 3-4 tane takkeli-ters çevrilmiş şapkalı vardı. Gerisinin başı açıktı.

İlginç bir şey daha: Müezzin de takkesizdi!

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 21.01.11, 15:02 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

hayatiata yazdı:
Bugün Cuma namazında bakalım: Önümüzdeki safta kaç kişinin başında takke olacak?

Takke veya sarık kullanmasından önce önümüzdekileri gayr-ı ihtiyari gördüğümüz gibi bakın bakalım secdelerini doğru dürüst yapıyorlar mı, namazın tadil-i erkânına uyuyorlar mı acaba ? Bunlar takkeden veya sarıktan daha mühim işler ...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: