Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Samimî Vehhabîlere Haklarımı Helâl Ediyorum / M. Şevket Eygi
MesajGönderilme zamanı: 12.12.10, 12:30 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Samimî Vehhabîlere Bir Şartla Haklarımı Helâl Ediyorum

M. Şevket Eygi

Milli Gazete

2010-12-12

İKİ türlü Vehhabî vardır. Biri samimî şekilde, garazsız ivazsız, para ve maddî menfaat karşılığında değil, vicdanî kanaati öyle olduğu için Vehhabî olmuştur. Diğeri ise para, mal, menfaat karşılığında bu mezhebi seçmiştir.

Vehhabîler bendenizi sevmezler. Bazen ucu hakarete ve iftiraya varan saldırılarda bulunurlar.

Bu iki tür Vehhabînin ikisi de yanlış yoldadır, bid'at üzerinedir ama...

Evet ama...

Para karşılığında değil, samimî şekilde Vehhabî olan kardeşlerime (Beni şirk ve küfürle itham etmemeleri şartıyla) haklarımı helâl ediyorum. Yanılıyorlar ama ihlâslı şekilde yanılıyorlar.

Para, maddî menfaat karşılığında, vicdanlarını ve kalemlerini satarak veya kiralayarak Vehhabîlik yapanlara hakkımı helâl etmiyorum.Çünkü onlar samimî Vehhabî değildir, Vehhabîliğin paralı kiralanmış askerleridir.

Ehl-i Sünnet, Vehhabîlerden daha fazla para verse, onların aşırı Ehl-i Sünnet taraftarı olacaklarından hiç şüphem yoktur.

Bendeniz Ehl-i Sünneti para, mal, servet, ücret, makam, mevki karşılığında savunmuyorum. Ehl-i Sünnetin doğru yol olduğuna inandığım için savunuyorum.

Din ve inanç işlerinde samimiyet ve ihlâs esastır.

İhlâs da ikiye ayrılır. Pozitif ihlâs, negatif ihlâs.

Adam bozuk bir dine, inanca veya mezhebe bağlıdır. Ona samimiyetle inanmıştır. Hiçbir maddî menfaat, ücret almadan, beklemeden onun uğrunda çalışır. Bu negatif bir ihlâstır.

Hatıra bir soru gelecektir: Acaba Ehl-i Sünnet camiası içinde de para, mal, ücret karşılığında Sünnîlik savunması yapan kimseler var mıdır?

Olduğunu sanmam. Çünkü Ehl-i Sünnet camiası bu konuda para dağıtmaz. Sünnîlerin, Vehhabîler gibi muazzam miktarda petro-dolar hazineleri yoktur.

Para, ücret, menfaat karşılığında Ehl-i Sünneti müdafaa edenler varsa, onları da kınarım. Dinî hizmetlerde vicdanını ve kalemini kiralamak ve satmak yoktur.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: