Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: İnsan Nüfusu Giderek Yaşlanıyor
MesajGönderilme zamanı: 25.10.09, 16:21 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Moderator
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 20.12.08, 03:44
Mesajlar: 190
İnsan Nüfusu Giderek Yaşlanıyor
DSÖ'NÜN VERİLERİNE GÖRE, 2025 YILINDA DÜNYADA 60 YAŞ ÜSTÜ İNSAN SAYISI 1.2 MİLYAR KİŞİ OLACAK -2050 YILINDA İSE 60 YAŞ ÜZERİNDEKİLERİN SAYISININ 2 MİLYARI GEÇMESİ BEKLENİYOR -DSÖ, ÜLKELERİ ZAMAN GEÇİRMEDEN YENİ POLİTİKALAR ÜRETMELERİ VE ''YAŞLI DOSTU KENT'' KAVRAMINI GELİŞTİRMELERİ KONUSUNDA UYARDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, insan nüfusu giderek yaşlanıyor. DSÖ, 2050 yılına yönelik tahminlerin dikkat çekici boyutlarda olduğuna işaret ediyor ve üye ülkeleri artan yaşlı nüfusunu göz önünde bulundurarak, çeşitli politikalar üretmeleri konusunda uyarıyor.
DSÖ'nün resmi internet sitesinden derlenen verilere göre, 2000 yılı istatistiklerinde 600 milyon kişi olarak görülen 60 yaş üstü insan sayısı, 2025 yılında 1.2 milyar kişiye ulaşacak. DSÖ, 2050 yılında ise rakamın 2 milyarı aşmasının beklendiğini açıkladı.
60 yaş üzerini ''yaşlı'', 80 yaş üzerini de ''çok yaşlı'' olarak tanımlayan DSÖ'ye göre, özellikle çok yaşlı olarak kabul edilen grup, nüfus pastasındaki payını hızlı şekilde artırırken, 60 yaş üzerindekiler de hızlı artışta ikinci sırayı alıyor, bu durum da ''insan nüfusunun hızla yaşlandığı'' gerçeğini somut şekilde gözler önüne seriyor.
''Yaşlanmanın bir ayrıcalık ve sosyal gelişme'' olduğunu ifade eden DSÖ, ülkelere, nüfus yapısındaki değişimi göz önünde bulundurarak politikalar üretmeleri çağrısı yaparken, yaşlılık ile ilgili raporunda, ''Tüm ülkelerin, özellikle de gelişmekte olan ülkelerin yaşlı nüfusun sağlıklı ve aktif kalmasını destekleyecek politikalar üretmeleri lüks değil, zorunluluktur'' ifadelerine yer verdi.
Yaşlı sayısının artmasının, ''dünyanın sağlığının iyiye gittiğini'' gösteren sinyallerden biri olmakla birlikte, bu gelişmenin çok sayıda sorunu da beraberinde getirdiğine dikkati çeken DSÖ, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kamu ve özel sektörün ortak yaklaşımlar belirleyerek, ''yaşlı dostu kentler'' kavramını hayata geçirmeleri gerektiğini kaydetti.
DSÖ'nün önerilerine göre, tüm gelir gruplarındaki yaşlı insanların sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlayacak düzenlemeler yapılması gerekiyor. Konuyu sağlık harcamaları açısından da değerlendiren DSÖ, ''sağlıklı yaşlanma'' yönünde politikalar izlenmesinin, sağlık harcamalarında önemli tasarruf sağlayacağını belirtiyor.

-''YAŞLI DOSTU KENTLER'' KILAVUZU-

Sağlık hizmeti verenlerin, uzmanlık alanlarına bakılmaksızın yaşlanmaya bağlı sorunlar konusunda eğitimden geçirilmelerini öneren DSÖ, yerel yönetimlerin, hükümetin çizeceği ana politikalarla uyumlu şekilde kentleri ''yaşlı dostu'' yapabilmek için çalışmaları gerektiğini kaydediyor.
DSÖ'ye göre, ''Yaşlı Dostu'' olması için, bir kentte şu özelliklerin bulunması gerekiyor:
''Özenle yapılmış kaldırımlar, engelli ya da hareket kabiliyeti sınırlı kişilerin tüm bölümlere ulaşabilecekleri kamu binaları, toplu taşım araçlarında oturma önceliği ve araç kullananların yaşlı kişiler yerleşmeden aracı hareket ettirmemeleri, gerekli bilgi kartları ve tabelaların büyük harflerle ve okunabilir şekilde yazılması, yaşlı insanlara saygının ve onların deneyimlerini paylaşmanın önemini anlamaya yönelik kamuoyu bilinci oluşturulması, kamu hizmetleri ve mali hizmetlere ulaşımda kolaylık sağlanması, sağlık veya sosyal hizmet çalışanlarının, yaşlanmaya bağlı fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlar konusunda bilgilendirilmesi.'' (AA)

www.saglikbilgisi.com

_________________
asl'olan AŞK'tır..


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye