Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Prof. Dr. Aktaş: Kellik için yılan yağı faydasız...
MesajGönderilme zamanı: 11.10.09, 21:00 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Ne Yılan Yağı, Ne Karınca Yumurtası

''HALK ARASINDA KELLİĞE KARŞI KULLANILAN YILAN YAĞI İLE İSTENMEYEN TÜYLERE KARŞI KULLANILAN KARINCA YUMURTASI YAĞININ HİÇBİR BİLİMSEL GEÇERLİLİĞİ YOKTUR''

-''UYDURMA, EBELERİMİZDEN, DEDELERİMİZDEN KALMA, BİLİMSEL GEÇERLİLİĞİ OLMAYAN TEDAVİLERLE İNSANLARIN KANDIRILMASI ÇOK YANLIŞ VE ÜZÜCÜDÜR''

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Aktaş, kelliğe karşı ''yılan yağı'' ile istenmeyen tüylere karşı ''karınca yumurtası yağı'' kullanılmasının hiçbir bilimsel geçerliliğinin olmadığını bildirdi.

Prof. Dr. Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tıbbi ilaçların geliştirilmesinin uzun yıllar aldığını ve çeşitli testlerden geçtikten, binlerce kişi üzerinde denendikten sonra piyasaya sürüldüğünü söyledi.

Piyasada çeşitli isimler altında satılan ve hiçbir bilimsel geçerliliği olmayan ilaçlara itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aktaş, şöyle devam etti:

''Halk arasında kelliğe karşı kullanılan yılan yağı ile istenmeyen tüylere karşı kullanılan karınca yumurtası yağının hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur. Bu tür tedaviler tıpta incelenmeden, araştırılmadan, binlerce kişi üzerinde denenerek değerlendirilmeden, 'ben sürdüm iyi geldi, komşudan aldım iyi geldi, amcam kullandı, dayım kullandı iyi geldi' gibi söylemlerle insanları kandırmak doğru değildir. Uydurma, ebelerimizden, dedelerimizden kalma, bilimsel geçerliliği olmayan tedavilerle insanların kandırılması çok yanlış ve üzücüdür. Bunlar memleketi gerileten sistemlerdir. Millet aya giderken biz karınca yumurtasıyla yılan yağıyla uğraşmamalıyız.''

-''ŞİFALI BİTKİLERE'' DE DİKKAT

Prof. Dr. Aktaş, halk arasında şifalı olarak bilinen bazı bitkilerin de çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirterek, bu tür bitkilerin kullanımına da çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kendilerine ''koca karı'' ilaçlarının verdiği zararlar nedeniyle başvuran hastalar olduğunu bildiren Prof. Dr. Aktaş, şu bilgileri verdi:

''Örneğin bir hasta dizindeki ağrıya karşı bir ot kullanmış. Bu ot bacak derisini yakarak kemik ve tendonları görünür hale getirmiş. Hasta 'Aman doktor bey dizimin ağrısından vazgeçtim benim yaramı iyileştir, perişan oldum' diyor. Hipokrat 'önce zarar verme' diyor. Önce hastaya zarar vermeyeceksin. Çoğu hastalık kendi kendine iyileşir ya da belirli bir şiddette devam eder. Hastasına zarar vermeyen doktor büyük doktordur, ama faydalı olan doktor daha büyük doktordur. Büyük doktor olmak istiyorsan önce zarar verme, faydalı olmaya çalış. Verdiğin bir maddenin iyi geldiğinİ sanıyorsun, ama bakalım iç organlara ne kadar zarar veriyorsun? Bağırsaklarını, karaciğerini, böbreğini acaba harap ediyor musun? Bunu biliyor musun? Bunun incelenmesi lazım. Bu tür şeyleri televizyon reklamlarında da görüyorum.''

(AA)
http://www.saglikbilgisi.com

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Prof. Dr. Aktaş: Kellik için yılan yağı faydasız...
MesajGönderilme zamanı: 11.10.09, 22:46 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

evliyaullahtan duyduğunuz birşey varmı bu konuda :D saç için bir şeye para vermeyin işe yaramıyor :) sadece tutabilirsiniz mevcut saçları oda ölesiye yorucu bir iş bıktırıyor insanı. hep faydalı olacak diye birşey de yok. benden size tavsiye dökülsün gitsin....

Cinnü bırak can ara bul
Bir Kâmil İnsan ara bul

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 11.10.09, 22:56 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

şahsi fikrinizden ziyade tıbbi bir yazıyı alırsanız daha çok sevinirim. ayrıca illa fikir söyleyecekseniz de alaycı olmadan lütfen..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 11.10.09, 23:02 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

raber yazdı:
ayrıca illa fikir söyleyecekseniz de alaycı olmadan lütfen..

Son zamanlarda "kafaya saç ektirme modası" çok salgın da o yuzden herhalde "bırakın kel kalsın" demiş olmalı...
:lol:
Alay kasdı yoktur sanırım.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 11.10.09, 23:09 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

alaycı değilim burada çaresi olmadığını belli etmek istedim. bilimsel konuya gelince doktorların bulunduğu forumlarda 2 senemi heder ettim. zamanında saç konusunda uzmandım diyebilirim size ama elime geçen koca bir hiç...

yazan: kel olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen biri :(

ne alayı.........

ek:tüh gitmiş arkadaş:)

Cinnü bırak can ara bul
Bir Kâmil İnsan ara bul

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 12.10.09, 09:00 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

saçlarınız için üzüldüm belki bir dua duyarsam söylerim tıptan çare yoksa artık :lol:

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 12.10.09, 12:59 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

:D bende ondan dolayı yazmıştım ilk mesajımı zaten espri niyetli alaycılık barındırmadan ;)

Cinnü bırak can ara bul
Bir Kâmil İnsan ara bul

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz