Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 3 Ağustos 1992 “Milli Mutabakat Çağrısı”
MesajGönderilme zamanı: 30.07.11, 08:50 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 16.06.11, 16:00
Mesajlar: 16
Milli Mutabakat Çağrısı Günü

Veysi ERKEN

28 Temmuz 2011

Dünyaya nizam verme gayesi ile yola çıkanlar tarihi süreç içinde hep var olmuştur. Bundan sonra da olmaya devam edecektir.

3 Ağustos 1992 Tarihinde Abdurrahim Karakoç’un terennümü olan:

“Birleşin ey! Yolları Kur’an'da birleşenler
Birleşin, itikatta, imanda birleşenler
Ayrılık yakışmıyor, bölünmek günah size
Birleşin ey, Secde-i Rahman’da birleşenler.” çağrısına uyarak birleştiler ve âleme nizam verme adına bir davette bulundular.

Bu çağrıyı yapanların liderliğini merhum Muhsin Yazıcıoğlu üstlenmişti. 3 Ağustos 1992 Mutabakatı yeni bir başlangıçtı.

Yeni açılımlara zemin hazırlamıştı.

Zamanla Mutabakat çağrısı unutturuldu.

Yazıcıoğlu’nun rahmet-i rahmana kavuşmasından sonra dostlarından bir kısmı bu Mutabakat metnini tekrar tartışmaya açtı.

Geçen sene Nihat Eren beyefendinin gayreti ile MYGB Platformu adına 3 Ağustos Milli Mutabakat Çağrısı günü ilan edildi.

Mutabakat çağrısı tartışmaya açıldı.

Her sene tekrarlanmak istendi. Bu sene MYGBP nasıl bir program düzenler bilmiyorum.

Bana kalırsa Mutabakat metninde geçen ifadelerin, ilkelerin ve görüşlerin uygulanabilirliliğini sempozyumlarla tartışmak gerekir.

Bu minval üzere metinde geçen “GÖRÜŞÜMÜZ Allah`ın birliği ve yüce Peygamberimizin risaleti dışında hiçbir mutlak hakikat tanımıyoruz. Aşağıda serdettiğimiz görüşler bizim aklımızın, idrakimizin, hayatı ve dünyayı kavrayışımızın ürünüdür. Bütün samimiyetimizle bu doğruların yanında başka doğruların da yer alabileceğine, zamanın değişebileceğine ve tenkit edilebileceğine inanıyoruz. 1. Hz. Âdem atamıza ve Hz. Havva anamıza nisbetle bütün insanlar kardeştir. Bu inanç ve kabul, insanlık anlayışı bakımından sağlam bir ahlaki temel teşkil etmektedir.” ifadesinin ülkemizin birlik ve beraberliğinin harcı olduğunu düşünüyorum.

Yönetimde bulunanlar bunu dikkate almalı ve yeni açılımları bu ahlaki temel üzerinde yürütmelidirler.

3 Ağustos 1992 Çağrısı ve buna bağlı olarak oluşturulan sivil inisiyatif programı unutturulmamalıdır.

İlayı kelimetullah doğrultusunda âleme nizam verme iddiası ve “Büyük Birlik Tasavvuru”na haiz olanların bunu vazife bilmeleri gerekir.

Zira merhum Muhsin Yazıcıoğlu Mutabakat çağrısını yapanların nihai hedeflerini “Bizim nihai gayemiz, ilâyı Kelimetullah için Nizâm-ı Âlem davasıdır. Allah'u Teâlâ'nın ismini yüceltme, yayma ve O'nun nizamını bütün hayata geçirme ülküsünü gerçekleştir­mek, mücadelemizin hedefi de Allah'ın rızasını kazanmaktır. Öyleyse bizim birliğini istediğimiz insanlar, bu gayeye inanan ve hedefe koşan insanlardır. Bu arzuyu taşımasına rağmen söyleyemeyen, söylemesine rağmen fiiliyata koymayan, aldı­ğı eğitimin oluşturduğu saplantıları kıramayan parti, cemaat ekol vb. kalıpları aşamayan herkes (bu gaye ve hedefi gön­lünde istiyorsa) bizim birlik çemberimizin içindedir. Çünkü hepsinin hamurunda aynı maya vardı. Hepsinin cephesi "Lâ ilâhe İllallah Muhammeden Rasûlullah" güneşine dönüktür ve onun aydınlığında yollarını bulmaya çalışıyorlardır. Taham­mül ve hoşgörü ile baktığımız ve birbirimize destek oldu­ğumuz sürece bir yol kavşağında kol kola gireceğimizi gün mutlaka gelecektir. Bugün içinde bulunduğumuz şartların ve tarihi birikimlerin zorlamasıyla içtimaî yapımız üzerindeki oyunlar neticesinde Müslümanların ayrı ayrı cemaatler şeklin­de kümelendikleri bir gerçektir. Bu ayrı cemaat, fırka, mez­hep ve meşreplerde yer alan inanmış insanların iyi bir tahlilleri yapıldığında huy, karakter ve mizaçlarına göre nüanslara ayrıldıkları görülecektir. Bu ayrı ayrı olmuş kuvvetlerin bir yel­paze şeklinde bir ucundan toplandığında küller altına kalmış olan hangi korlu ateşi alevlendireceğini düşündükçe, bu ayrı­lıklarda zararı değil, hayırların vesilesini kolayca görebiliriz. En azından bu ayrılıklarda çatışmaya gitmek yerine, uzlaşma ve hedef birliğinden gelen yakınlaşma için arayışlarla işe başlanılmalıdır.” biçiminde ortaya koymuştu.

92’den beri gelişen hadiselere baktığımızda Milli Birlik ve Kardeşlik projesi ancak bu zeminde hayat bulacağı kolaylıkla görülür.

Bu vesile ile Hz. Peygamberin izinde olan merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve tüm şehitlere cenabı Allahtan rahmet diliyorum.

Selam ve Sabırla.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye