Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Obama'dan İslam dünyasına sert uyarılar
MesajGönderilme zamanı: 19.05.11, 19:19 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 31.12.08, 16:59
Mesajlar: 308
Obama'dan Esad'a sert uyarı

ABD Başkanı Barack Obama, günlerdir beklenen Ortadoğu konuşmasını yaptı.

19.05.2011

Washington'ın, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da son dönemde yaşanan gelişmelere yönelik politikalarını açıklayan Obama'nın Dışişleri Bakanlığı'ndaki konuşmasından satır başları:

- Meydanlarda sokaklarda insanlar temel hakları için ayaklandı. Bu ülkeler bizden çok uzakta olsa da, bizim geleceğimizin ekonomi, güvenlik ve tarih açısından bakıldığında, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesine bağlı olduğunu görüyoruz.

- Bölgedeki iki lider görevinden ayrıldı, bunları başka liderler de izleyebilir.

- Şimdiye kadar 10 yıl boyunca savaşla belirlenen politikamızı değiştirmek için çok şey yaptık. Bu temmuzda askerlerimizi Afganistan’dan da çekiyoruz.

- El Kaide’yle mücadelemizden sonra çok büyük bir darbe vurduk ve Usame bin Ladin’i öldürdük. Bin ladin bir katliamcıydı. Demokrasiyi reddetti, Müslümanların temel haklarını reddetti. O ve katil vizyonu biraz destek kazandı ama ölmeden önce bile El Kaide artık ilgisiz bir örgüte dönüşmeye başlamıştı. Bin Ladin şehit değildi. El Kaide, Arap dünyasında da "bir çıkmaz içinde" görülüyordu.

- Ortadoğu ve Kuzey Afrika halkları kendi kaderlerini ele aldı. Muhammed Bouazizi, polis, arabasını parçaladığında yıkıldı. Ama bu sefer farklı bir şey oldu. Siyasette aktif olmayacak bu adam, devlet binasının önüne gidip kendini yaktı.

- Zaman zaman sıradan vatandaşların değişime yol açtığı anlar olur. (Boston Tea Party ve Rosa Parks örnekleri) Yüzlerce protestocu sonra binlercesi sokaklara indi. Kurşunlara karşı eve gitmeye direndiler. Günler haftalar sonra diktatör iktidarı terk etti.

- Birçok yerde iktidar çok az kişinin elinde odaklanmıştı. İnsanların yargıya, bağımsız medyaya, eleştirel partilere ya da özgür ve adil seçimlere dönme şansı yoktu. Halkların kendi kaderini tayin edememe durumu bölge ekonomisine de etki etti.

- Bazı ülkeler petrol ve gazla zengin olsalar da bugünkü ekonomi bilgi ekonomisi. Sadece topraktan çıkanla olmaz. Bu zorluklar karşısında bölgede birçok lider halklarının öfkesini başka yere yöneltmeye karar verdi. Batı, İsrail düşmanlığı öfkeyi gösterecek kanallar oldu.

- Yeni bir nesil çıktı ve onların sesi bize “Değişim reddedilemez” dedi.

- Kahire’de bir anne “İlk defa temiz hava alabiliyorum” dedi Sana’da öğrenciler “Bu gece bitmeli” dedi. Şam’da genç adamların “İlk çığlıktan sonra kendinizi onurlu hissediyorsunuz” dediğini duyduk.

- Şiddetsizliğin ahlaki gücüyle halklar, teröristlerin on yılladır yapamadığını 6 ayda yaptı.

- Bu hikaye bitmeden önce yıllar geçecek. İyi ve kötü günler olacak. Bazı yerler çok hızlı bazı yerler kademeli olarak değişecek. Vahşi bir iktidar yarışı olacak. Bizim için soru şu: Bu hikayede Amerika ne rol oynayacak?

- Bölgedeki temel çıkarlarımız: Terörizmle mücadele, nükleer silahların önlenmesi, İsrail’in güvenliğine destek, Arap-İsrail barışı. Biz çıkarlarımızın halkın umutlarına düşman değil, destekçi olduğuna inanıyoruz. Sadece bu çıkarların peşinde koşan bir strateji aç karınları doldurmaz, halkın aklındakini konuşmasına izin vermez. İnsanların ABD çıkarlarını bizim zararımıza olacak şekilde sürdürüyor anlayışını değiştirmemiz lazım.

- Bu yüzden Kahire’de 2 yıl önceki diyalog girişimimizi karşılıklı çıkar ve saygı üzerinden genişletmeye başladım. “Bireylerin kendi kaderini tayin etmesi.” Bu statükonun üzerine kurulu olduğu fay hatları eninde sonunda bizi yıkacaktır.

- ABD, Tunus’taki seyyar satıcının onurunu diktatörün ham iktidarından daha değerli görüyor.

- Dünyayı olduğu gibi kabul etmeden önce olması gerektiği gibi yapacak şansımız var ama bunu alçak gönüllülükle yapmalıyız.

- İnsanları Tunus ve Mısır sokaklarına biz çıkarmadık. Her ülkede temsili demokrasi olmayabilir, çıkarlarımız her zaman bölgedeki uzun vadeli vizyonla uyumlu da olabilir.

- Ama ABD bölge halkına şiddet kullanılmasına karşıdır. ABD bunlara inanır: Özgürce konuşma hakkı, özgür toplanma, din özgürlüğü kadın-erkek eşitliği, liderini seçme hakkı. Ekonomik ve siyasi reformları destekliyoruz. Desteğimiz ikincil bir çıkar değildir, birincil önceliktir ve somut faaliyetlerle ortaya konmalıdır.

DESTEĞE MISIR VE SURİYE'DEN BAŞLAYACAĞIZ
- Mısır ve Tunus’ta kaybedilecek çok şey var. O yüzden desteğimiz buradan başlayacak. Ama henüz buna başlamayanları da destekliyoruz.

Zaman zaman korkunç sonuçlar ortaya çıkıyor. Bunun örneği Libya. Rejim değişikliği zorlarsan olmaz, biz bunu Irak’ta gördük. Ama Libya’da bir katliam vardı ve biz de Libya halkının yardım çağrısına yanıt verdik. Şimdi zaman Kaddafi’nin aleyhine işliyor. Ülkesini kontrol edemiyor. İktidardan ayrıldığında demokratik dönüşüm başlayacak.

ESAD'A SERT UYARI

- Ancak sadece Libya yok. Son olarak Suriye rejimi öldürme yolunu seçti. Dün açıkladığımız yaptırımlar dahil birçok önlem aldık. Suriye halkı demokrasi istediğini gösterdi. Esad ya bu değişime liderlik eder ya da yoldan çekilir.

- Ciddi bir diyalog başlatılmalı aksi takdirde Esad’ın rejimi içeriden zorlanacak, dışarıdan yalnız bırakılacak.

- Şimdiye kadar Tahran’ın desteğini aldı. Bu da Tahran’ın ikiyüzlülüğü. Hem göstericilere destek verdiğini söylüyor hem de kendi halkına baskı uyguluyor. Bu olaylar ilk nerede başladı? Tahran sokaklarında (Neda hala aklımızda)

- İran’ın tolerans eksikliğine ve nükleer programına muhalefetimiz biliniyor. Ama zaman zaman bölgedeki dostlarımızın da değişimin yanında olmadığı anlar oldu.

- Yemen ve Bahreyn için de geçerli bu. Hükümet ve muhalefetin ileri gidebilmesinin tek yolu barışçıl diyalog. Ama muhalefetin yarısı hapisteyken nasıl diyalog olacak?

- Mezhep bölünmeleri illa çatışmaya yol açmaz. Irak’ta çok mezhepli çok etnik gruplu bir demokrasinin umutlarını gördük. Bütün yeni demokrasiler gibi sorunla karşılaşacak Irak ancak bu barışçıl ilerlemesini sürdürürse bölgede çok önemli bir rol oynayacak.

"REFORM YAPAN DESTEĞİMİZİ ALIR"

- Önümüzdeki aylarda ABD bölgede reformu destekleyecek. Hem dostlarımız hem düşmanlarımıza bir mesaj iletiyoruz: Eğer reformun riskini alırsanız ABD’nin tam desteğini arkanızda bulursunuz.

- Benim Kahire’de verdiğim vaatler için çalışmaya devam edeceğiz. Sivil topluma destek vereceğiz. Teknolojiyi halkın sesini dinlemek için ve bağlantı kurmak için kullanacağız. Gerçek reform sadece seçim sandığından çıkmaz. Bunun için temel hakları destekleyeceğiz. İnternete açık erişim, büyük gazete ya da küçük blogger fark etmez, söz hakkını savunacağız.

- Bu açık söylem önemli. Bizim dünya görüşümüzle uyuşmasa bile. Amerika bütün yasal dünya görüşlerinin açıklanmasını savunur. Demokrasi sadece seçim değil güçlü kurumlar ve azınlıkların haklarına saygı demektir. Özellikle din konusunda. Tahrir’de “Müslüman-Hıristiyan hepimiz biriz” sloganlarını duyduk ve aralarında köprüler kuruldu. 3 dinin doğduğu yerde hoşgörüsüzlük sadece felakete yol açar.

- Aynı şey kadınlar için de geçerli. Kadınlar güçlü oldu mu ülkeler daha refah içinde olur.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Obama'dan İslam dünyasına sert uyarılar
MesajGönderilme zamanı: 05.11.12, 10:00 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 31.12.08, 16:59
Mesajlar: 308
Yapılacak seçimde Obama'nın ülkedeki müslümanlar tarafından desteklediği haberleri ile çelişen bir durum.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye