Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ‘Türk’ün sukutu İslam’ın sükutudur’
MesajGönderilme zamanı: 13.03.11, 12:18 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 06.01.10, 09:39
Mesajlar: 92
‘Türk’ün sukutu İslam’ın sükutudur’

Mustafa ÖZCAN


09 OCAK 2009

Yeniçağ gazetesi yazarlarından Özcan Yeniçeri ' Türk'ün sükütu İslam'ın sükütudur' başlığı altında bir makale kaleme almış. İsabet etmiş. 14'üncü Louis veya Napolyon'a atfedilen:" Angarya işleri veya sonuç almak istemediğin işleri komisyona havale et" sözü doğrultusunda Gazze katliamı karşısında bütün milletlerarası kuruluşların sınıfta kaldığını beyan etmekte. Gerçekten de bütün milletler arası komisyon ve encümenlerin sükutunu müşahede etmekteyiz. Başta BM, ABD ve İngiltere gibi ülkelerin İsrail severliğinin esiri ve rehinesi olmuş durumdadırlar. Arap Birliği Teşkilatı ise Mehdi Mencere'nin tespitleri doğrultusunda, İngiliz hariciyesinin bir uzantısı olmaktan çıktıktan sonra Mısır hariciyesinin bir uzantısı ve uydusu haline gelmiştir. Mısır'ın da ABD ve İsrail bağlantıları doğrultusunda eli kolu bağlı. Bu eli kolu bağlılık durumu Arap Birliği'nin elini kolunu bağlıyor ve felç ediyor. Keza Ekmeleddin İhsanoğlu'nun başında bulunduğu İslam Konferansı Teşkilatı da yine Mısır gibi ülkelerin soğuk ve engelleyici tavırları nedeniyle çalışamıyor, yine işlevsiz ve felç bir halde bulunuyor. Bundan dolayı figürden ziyade aktör aktörden ziyade faktör aranıyor. Bu bağlamda, gerçekten de Türklerin sükutu İslam'ın sükutu olmuştur. Bundan dolayı bir Arap yazarın belirttiği gibi "Nakbatü'l ümmeti'l Arabiyye binakbeti'd devleti'l Osmaniyye'' dir. Yani Arapların büyük felaketi Osmanlı'nın yıkılışıyla başlamıştır. İşte bunu Özcan Yeniçeri'nin yazısının sonunda bir Osmanlı aydınının ağzından söylenmiş tespitte de görüyoruz. "Türk'ün sükutu veya düşüşü İslam Alemi'nin sükutudur (Yeniçağ, 6 Ocak 2009)..." Zira Türkler İslam aleminin bahadırı ve küresel gücü ve İstanbul da siyasi başkenti olmuştur.

*

İslam'ın ilk asırlarında ve Asr-ı saadette de Hazreti Ömer 'İza zelle'l Arabu zelle'l İslam' buyurmuştur. Yani Araplar sükut ettiğinde İslam sükut eder. Gerçekten de Araplar İslam'ın öncü gücü idi, onların düşmesi ve sürçmesi İslam'ın sürçmesi olurdu. O dönemde İslam'ın asabiyesini Araplar teşkil ediyordu ve onların ezilmesiyle İslam'ın intişarı da sekteye uğrayabilir ve zarar görebilirdi. Zamanla İslam'ın bahadırı ve küresel gücü Türkler olmuştur. Yaklaşık Abbasiler döneminde Samarra'nın kuruluşu ve Mutasım'ın tahta çıkışıyla Türklerin yıldızı parlamaya başlamış ve bundan itibaren Türkler İslam'ın şevketi ve izzeti olmuştur. Samarra da, İstanbul'un bir öncüsüdür. Bu itibarla, Hazreti Ömer'in ' izazelle'l Arabuzelle'l İslam' ifadesini Türklere de uyarlayabiliriz. Bu ibare sonraki dönemlerde şöyle okunmuş ve okunmaktadır: "İza zelle't etrak zellelİslam' yani Türkler sükut ettiğinde İslam sükut eder. Mısırlılar Kahire'nin ve Mısır'ın önemini anlatmak için şöyle söylemişlerdir :" Mısr : Ümmü'd dünya' Mısır dünyanın anasıdır. Buna mukabil Osmanlı tarihçisi Gelibolulu Mustafa A'li de "Mısır dünyanın anası ise ona bir baba lazım. Bu da olsa olsa Anadolu olur" demiştir. İslam bazı kavimleri yüceltmiş ve yükseltmiş bazı kavimleri de aksine zelil etmiştir. İslam'ın ihya ettiği ve yücelttiği milletlerin başında Araplar ve akabinde Türkler gelmektedir. Bin yıllık tarihin şahadetiyle Türkler İslam'ın küresel gücü olagelmişlerdir. Bugün de İslam Türklerin kıyamı ve ayağa kalkmasıyla yeniden ayağa kalkacak ve şevket bulacaktır. Bundan şüphe edilemez.

*

Türkler İslam'a sadık kaldıkça ve sadakatini muhafaza ettikçe İslam dünyasının küresel gücüdür. Türklerin tarih aynasındaki İslam'a hizmetlerini derk ve idrak eden Bediüzzaman hazretleri 'Türklere kılıç çekilmez ve el kaldırılmaz' demiştir. Türklere kılıç kaldıranlar da iflah olmamıştır. İslam'ı sevmedikleri halde Türkleri sevdiklerini iddia edenler hem İslam'ın hem de Türklüğün münafıklarıdır. Zira İslam ile Türkler et ile kemik olmuş ve birbirine geçmiştir. Bunu hiçbir güç ayıramaz. Bunu ayırmaya kalkışanlar ikisinin de düşmanıdırlar ve başkalarının hesabına çalışmaktadırlar. Dolayısıyla İslam'ın iç düzeni ve bölgesel düzeni yeniden tesis edilmeli. Bunun tesisi de merkezin yani Anadolu ve Türkiye'nin tesisiyle mümkündür. Bu iç içe iki sistem yeniden temin ve tesis edilmedikçe Gazze trajedileri bitmeyecektir.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye